Každodenné rituály pomáhajú nastaviť si režim a uľahčujú život. V mnohých prípadoch sú kľúčové najmä rána, ktoré dokážu určiť, aký bude celý váš deň. Učiteľka jogy, zubná lekárka, výživová poradkyňa a neuropsychologička radia, ako ráno nakopnúť vaše telo a myseľ tak, aby ste celý deň prežili bez akýchkoľvek problémov.
Petra Brandoburová, neuropsychologička: Ak nechcete byť v strese, plánujte
„Keď chce mať človek v pohode deň, tak by si ho mal zorganizovať podľa svojich predstáv. To znamená, že ak viem, že ma čakajú dôležité povinnosti, tak by som mala vstávať s tým, že som nič nezanedbala a som naň pripravená. Ak o sebe viem, že na to, aby som sa ráno nedostala do chaosu alebo do stresu, potrebujem mať napríklad veci pripravené v taške, tak to treba urobiť večer predtým. Niekedy to chce prekonať lenivosť a prinútiť sa. Dobré je mať aj svoje ranné rituály.
Niekomu pomáha mať svoju šálku kávy pripravenú v istý čas, vychutnať si ju alebo si dať ráno sprchu. Človek by sa mal poznať, vedieť, kedy sa ráno cíti dobre, čo to ovplyvňuje, a vytvoriť si na to priestor a podmienky. Ak je niekto alergický na zvonenie telefónu alebo budíka, treba sa prinútiť vypnúť ho na prvý raz a neodďaľovať si to, to funguje najlepšie. Myslím si, že nevrlosť ľudí ráno často vzniká preto, lebo niečo nestíhajú alebo sú v strese z toho, čo všetko musia stihnúť, pričom to majú zle zorganizované. Takže si treba ráno vedieť zorganizovať podľa vlastnej predstavy.“
Michala Sabová, učiteľka jogy: Skoršie vstávanie znamená dlhší deň
„Nikdy som nebola ranné vtáča, takže som sa musela naučiť ráno sa nakopnúť. Keďže vstávanie skoro ráno sa stalo nevyhnutnou súčasťou mojej jogovej práce – začínam učiť každý deň o siedmej, musela som si prehodiť režim z nočného na ranný. Momentálne som za to vďačná, lebo mať dlhší deň je super. Teraz chodievam pomerne skoro spať, aby som okolo piatej ráno vstala a cítila sa oddýchnutá.
Nakopne ma môj rituál. Ráno začínam priamou cestou do kúpeľne, kde som si do hygieny zaradila ajurvédske zlepšováky ako čistenie jazyka a aplikáciu sezamového či kokosového oleja na pokožku. Teplá voda je alfa a omega, a ako mi chladne kaša a čaj, venujem sa jogovej praxi, meditácii a pranajáme. To sú moje rituály, ktoré ma nakopnú, a pokiaľ ich ráno stihnem, tak mám celý deň oveľa pohodovejší.“
Zuzana Líšková, výživová poradkyňa: Po prebudení vypite pohár vody, nie však studenej
„Ráno by ste mali najskôr vypiť pohár čistej vlažnej vody (0,3 až 0,5 litra). Studená voda spomaľuje tráviace procesy, preto pite vlažnú vodu. Ideálne je vodu z vodovodu nechať cez noc odstáť v pohári, aby z nej vyprchal chlór.
Dobrým začiatkom dňa sú aj raňajky. Ľudia, ktorí denne raňajkujú, majú vyšší pracovný výkon hlavne v priebehu dopoludnia. Raňajky naštartujú tráviace procesy, zlepšia vašu sústredenosť, zvládanie pracovného stresu a napätia. Zdravé energetické raňajky obsahujú vyvážený pomer sacharidov s nízkou glykemickou záťažou, hodnotnú bielkovinu a nenasýtené tuky (napríklad semená olejnatých plodín, orechy, rastlinné oleje a výrobky z nich, ryby). Príkladom vhodných raňajok je ovsená kaša s orechmi a s ovocím, biely jogurt s vločkami a s ovocím, cottage syr s ražným chlebíkom a so zeleninou či tuniaková nátierka s ražným chlebíkom a so zeleninou. Telo po celonočnom odpočinku nie je pripravené spracovať veľké množstvá stravy, preto ideálna porcia raňajok je asi polovica obeda alebo večere.
Medzi raňajkami a obedom si vytvorte päťhodinovú pauzu. Dlhšie pauzy medzi jedlami spôsobujú pokles hladiny inzulínu, čo pomáha k ozdraveniu metabolizmu a k efektívnemu spaľovaniu tukov.“
Nikoleta Haburčáková, zubná lekárka z kliniky Petramed: Zuby si umyte aspoň polhodinu po raňajkách
„Nie je nič lepšie ako začať nový deň s úsmevom na tvári. Okrem toho kombinácia zdravých zubov, ďasien a sviežeho dychu vám dodá dostatok sebavedomia. Ráno je každá minúta drahá, ale na to, aby ste mohli ostatných očariť svojím úsmevom, potrebujete len dve minúty. Po dôkladnom večernom očistení zubov a medzizubných priestorov si ráno vystačíte už len so zubnou kefkou a pastou. Mechanické odstránenie povlaku je základom správnej dentálnej hygieny.
Čistite dôkladne, hore, dole, vpredu, vzadu, zvonku, zvnútra, nevynechajte jedinú plôšku zuba. Spestrením ranného rituálu môže byť aj zmena zubnej pasty. V súčasnosti je na trhu dostupných mnoho druhov a príchutí. Zubnú pastu si môžete vybrať podľa aktuálnej nálady a každé ranné čistenie zubov bude niečím špeciálnym. Dbajte však na správne načasovanie, pretože čistenie zubov krátko po jedle sa neodporúča, vyčkajte aspoň 30 minút.“