Skutočnosť, že dostupná rýchla móda robí v našom šatníku viac chaosu ako radosti, si uvedomuje čoraz viac žien. Ak nechcete míňať energiu na bezcieľne nakupovanie a lámať si hlavu nad tým, ako kúsky skombinovať, vyberte sa cestou funkčného minimalizmu. Ušetrí vám čas, vycibrí vkus a vyrieši problém preplnených skríň. Zmysel kapsulového šatníka pochopíte vďaka vysvetleniu environmentalistky Ivany Maleš. Naša infografika vám zas uľahčí každý ďalší nákup oblečenia.
Málo kúskov, nekonečne veľa outfitov
Kapsulový šatník nie je vo svete módy žiadnou prevratnou novinkou. Systém obliekania založený na správnom kombinovaní kúskov a rozumnom množstve oblečenia tu bol už roky predtým, ako nám učarovali módne reťazce s rýchloobrátkovým tovarom. „Termín capsule wardrobe alebo kapsulový šatník zaviedla Suzie Faux, majiteľka butiku v Londýne ešte v sedemdesiatych rokoch. Definovaný je ako šatník, ktorý pozostáva z niekoľkých kúskov, ktoré sú nadčasové a dajú sa jednoducho navzájom kombinovať. Počet kusov oblečenia by mal byť okolo 40. Outfitov je veľa a vznikajú kombináciou toho mála vecí, ktoré máte v šatníku,“ približuje princíp Ivana Maleš.
„Veľkou propagátorkou tohto štýlu bola aj Donna Karan, americká dizajnérka, ktorá v osemdesiatych rokoch vytvorila kapsulovú kolekciu určenú pre pracujúce ženy. Pozostávala zo základných vecí, ktoré môže pracujúca žena nosiť do práce každý deň,“ dopĺňa Ivana.
Jednoduchosť nad výstrednosťou
Ivana sa sama riadi filozofiou menej je viac, štýl kapsulového šatníka berie dnes už ako samozrejmosť. „Môj šatník pozostáva z veľmi jednoduchých a jednofarebných vecí. Mám to tak odjakživa. Kto ma pozná, vie, že málokedy ma vidno v niečom výstrednom a farebnom. Sama mám dokonca pocit, že roky chodím oblečená v tom istom, no cítim sa v tom dobre,“ hovorí.
Pozornosť by sme mali upriamiť aj na dôkladnú starostlivosť o oblečenie. O to viac, ak uprednostňujeme kvalitné materiály. „Väčšinu vecí mám dlho, o svoje veci sa starám, periem ich šetrne a žehlím takmer všetko okrem spodnej bielizne a ponožiek. Viem, že žehlenie až také ekologické nie je, ale je to zvyk, ktorý mám z domu, a v pokrčených veciach sa necítim pohodlne,“ priznáva. „Mala som obdobie, keď som experimentovala aj s iným typom oblečenia, ale nedopadlo to dobre. Tie veci som potom nenosila a pochopila som, čo mi naozaj sedí a vyhovuje,“ dodáva.
Oblečenie do šatníka diktuje počasie aj záujmy
Faktory, ktoré vplývajú na náš šatník, sú individuálne. Dôležité je uvedomiť si, čo skutočne potrebujeme a pravidelne využívame. „Záleží aj na tom, akú máme prácu a či si vyžaduje prísny dress code, ako aj to, čo robíme napríklad vo voľnom čase, či chodíme tancovať, cvičiť jogu alebo radi beháme, lyžujeme,“ hovorí Ivana. Práve preto sa do kapsulového šatníka neráta oblečenie na voľný čas a šport. Neobsahuje ani spodnú bielizeň.
Do úvahy musíme brať podnebie, v ktorom žijeme. „Žijeme v oblasti, kde sa striedajú štyri ročné obdobia, preto nevieme mať šatník taký zminimalizovaný ako tí, ktorí žijú v inom podnebí, a počasie tam si nevyžaduje štyri druhy kabátov rôznej hrúbky ani rôzne druhy topánok. Môžeme však zvoliť aj štýl uniformy, ktorý mali radi Alfred Hitchcock či Steve Jobs, alebo ho obľubuje aj Mark Zuckerberg, a stále nosiť rovnaký outfit, zložený z identických vecí, z ktorých máme niekoľko kusov,“ vysvetľuje na konkrétnych príkladoch Ivana.
Praktické outfity nie sú len záležitosťou známych mužov. „Stále rovnako sa oblieka napríklad aj Švédka, umelecká riaditeľka Matilda Kahl, ktorá si vytvorila uniformu pozostávajúcu z bielej košele a z čiernych nohavíc – má v skrini niekoľko rovnakých košieľ a rovnakých nohavíc. Každý deň nosí do práce ten istý outfit, mimochodom veľmi pekný a elegantný. Pomohlo jej to v rannom rozhodovaní o tom, čo si vezme na seba, a za štyri roky, počas ktorých trvá jej experiment, už ušetrila slušnú sumu peňazí,“ hovorí Ivana o svojej inšpirácii zo zahraničia.
Praktickosť je dôležitejšia ako číslo
Hoci je filozofia kapsulového šatníka postavená na 40 až 50 kúskoch oblečenia, odchýlky sú očakávané a samozrejmé. Ivana priznáva, že aj u nej sa počet oblečenia mení. „Presný počet vecí nemám zrátaný, lebo sa občas menia vzhľadom na to, že si s kamoškou navzájom veci vymeníme, a potom mám o pár kúskov menej alebo viac. Sú to iba dočasné výmeny, keď si na určité obdobie vymeníme sukne alebo blúzky, a po čase si ich vrátime.“
Spolu s Ivanou Maleš sme vytvorili praktickú infografiku, na ktorej vám prehľadne ukážeme, ktoré kúsky by nemali chýbať vo vašom kapsulovom šatníku.
Nevyhadzujte oblečenie bezhlavo, začnite so škatuľami
Dôležité je uvedomiť si, že kapsulový šatník nie je o vyhodení oblečenia, ktoré máte v skrini. Zamyslenie sa nad tým, ktoré veci nosíte a ktoré vám roky stoja v skrini, je skvelým prvým krokom na rozumné vytriedenie oblečenia. „Najlepšie je začať výberom vecí, ktoré máme najradšej. Ostatné veci zbalíme do škatule a odložíme ich. Ak si v rámci jednej sezóny na veci v škatuli vôbec nespomenieme, znamená to, že ich vôbec nenosíme, takže ich môžeme niekomu darovať alebo predať cez bazár, vymeniť s kamoškou za niečo, čo sa nám páči z jej šatníka. Oživí nám to šatník bez toho, aby sme kupovali nové veci,“ radí Ivana.
„Ak máme potrebu niečo si kúpiť, pozrieme do škatule, či tam už niečo podobné nemáme. Postupne veci redukujeme na základ, ktorý nosíme najčastejšie. Časom si ani neuvedomíme, že v skrini alebo na vešiaku máme iba niekoľko vecí, ktoré nosíme stále dokola a cítime sa v nich dobre. A to je najdôležitejšie, mať na sebe veci, v ktorých sa cítime sami sebou. Je to potom na nás vidno,“ hovorí Ivana.
Prečo by sme mali zredukovať šatník?
S témou triedenia šatníka si láme hlavu čoraz viac žien, ktoré majú veľa vecí, no paradoxne, každé ráno riešia otázku, čo na seba. Väčšinou je problémom preplnená skriňa plná kúskov, ktoré nenosíme, farebne nám nesedia alebo sme si ich kúpili za výhodnú cenu.
Ivana Maleš hovorí, prečo má pre nás kapsulový systém šatníka zmysel. „Podľa mňa dá ženám pocit unikátnosti, zbaví nás každodenného problému, že si nemáme čo obliecť. Potvrdené je, že nosíme iba 20 percent nášho oblečenia, ostatných 80 percent je pre prípad, keby sme schudli, pribrali, narástli alebo keby to prišlo znovu do módy.“
Čaro správneho kombinovania
Kapsulový šatník je praktický zvyk, ktorý vám okrem funkčného systému v skrini ušetrí čas aj energiu. Máte predstavu, ako by vyzeral zoznam vašich základných kúskov? V ďalšom článku vám na konkrétnych príkladoch ukážeme, ako kombinovať tie isté kúsky v rôznych outfitoch po celý rok. Okrem nápaditých kombinácií vás čaká aj súťaž o kvalitné a nadčasové kúsky od slovenskej dizajnérskej značky Buffet Clothing.
O Ivane Maleš
Pochádza z Báčskeho Petrovca v Srbsku. Na Slovensko prišla pred takmer 20 rokmi študovať environmentalistiku. Pôsobila ako konzultantka v oblasti odpadového hospodárstva a environmentálneho manažmentu. Založila Inštitút cirkulárnej ekonomiky, kde pôsobí v oblasti inovatívnych projektov pre samosprávy, komunikácie a fundraisingu. Spolu s manželom a s dcérou žije v Bratislave, už niekoľko rokov v duchu filozofie zero waste. Nedávno spoluorganizovala prednášku s témou Zero Waste v móde.