Hoci je pre čistenie zubov dôležitý najmä precízny a správny pohyb zubnej kefky, nepodceňujte ani výber pasty. Tá nesprávna dokáže narobiť viac škody ako osohu. Petra a Lenka zo žilinského CURAPROX Smile Shopu povedali, čo si všímať na zubných pastách a predstavili sviežu farebnú novinku BE YOU.

Lenka Rakovanová a Petra Ďurišová radia zákazníkom v stánku CURAPROX v nákupnom centre Aupark v Žiline. Majú jasno v tom, čo by vás rozhodne malo zaujímať pri výbere zubnej pasty: „Rozhodne by nemala obsahovať peniacu zložku SLS (sodium lauryl sulfát). SLS zbytočne dráždi a vysúša sliznicu, vplyvom čoho vznikajú napríklad aj afty,“ hovorí Petra Ďurišová.

Hoci v niektorých reklamách vidíte, že na kefku dávajú celý prúžok pasty, v praxi to vôbec nie je potrebné. „Zubnej pasty úplne stačí za hrášok. Šetríme tým našu peňaženku aj prírodu. Viac pasty nezabezpečí čistejšie zuby, dôležitejšie je mechanické čistenie zubnou kefkou,“ objasňuje Petra.

CURAPROX má vo svojom portfóliu štyri druhy zubných pást – univerzálny Enzycal, protizápalovú Perio Plus+ Support, bieliaci Black Is White a sviežu a chutnú novinku BE YOU.

Pasta môže byť chutná aj účinná

„Naše pasty obsahujú aj primerané množstvo flouridu, teda látky, ktorá je dôležitá pre ochranu pred zubným kazom,“ hovorí Petra. Platí to aj o bieliacich farebných pastách BE YOU, ktoré nájdete v Smile Shopoch aj v e-shope. Čím sú také výnimočné?

„BE YOU sú výborným spojením chutných originálnych príchutí a dlhotrvajúcej sviežosti pasty. K dispozícii je šesť príchutí: grapefruit a bergamot, broskyňa a marhuľa, červený melón, gin tonic a hurmikaki, černica a sladké drievko a jablko s aloe vera,“ hovorí Lenka Rakovanová. „Pasty obsahujú špeciálne mentolové guľôčky, vďaka ktorým sa sviežosť uvoľňuje aj desiatky minút po čistení zubov,“ dopĺňa ju Petra. S BE YOU si každý môže vybrať pastu práve pre seba – podľa nálady, farby či obľúbeného ovocia.

Ich hlavnou účinnou zložkou je hydroxylapatit, ktorý je prínosný hneď z viacerých hľadísk: „Remineralizuje zubnú sklovinu, vďaka čomu sú zuby odolnejšie voči zubným kazom. Taktiež znižuje citlivosť zubov vypĺňaním dentínových kanálikov,“ vysvetľuje predajkyňa Lenka Rakovanová. Pomáha však tiež s prinavracaním a udržiavaním prirodzenej belosti zubov. „Hydroxylapatit vypĺňa drobné ryhy a nerovnosti v zubnej sklovine, v ktorých by sa zachytával zubný povlak,“ dodáva Lenka.

Prírodné zložky, ktoré pomáhajú

Ďalšou účinnou látkou je xylitol, výťažok z brezy. „Chutí ako cukor, ale pre zuby nie je nebezpečný. Naopak, antibakteriálny účinok xylitolu pomáha predchádzať kazom,“ vysvetľuje Petra a dopĺňa, že pasta je jemná a netraumatická k sklovine aj ďasnám. „Neobsahuje, samozrejme, spomínanú látku SLS. Tiež má nízku hodnotu abrazivity, čo znamená, že je k sklovine šetrná.“ Namiesto agresívnych chemikálií je BE YOU plná prírodných a bylinných výťažkov s antibakteriálnymi a regeneračnými účinkami ako echinacea či pomarančovník.

V čom je medzi pastami rozdiel? „Líšia sa príchuťou a farbou guľôčok, všetky účinné látky sú však rovnaké,“ hovorí Lenka.

Pasta sa predáva v klasickom 70 ml balení spolu so zubnou kefkou ultra soft CS 5460 v rovnakej farbe. „So Zubnou Kartou za ne zaplatíte 9,99 €, bez nej stoja 11,49 €,“ uvádza Petra.

Zákazníci chvália chuť a bieliaci účinok

Obe predajkyne už vyskúšali všetky druhy zubných pást BE YOU a našli si svojich favoritov. Pre Lenku je to jednoznačne žltá pasta s príchuťou grapefruitu a bergamotu. „Možno aj preto, že grep mám rada. Táto pasta mi zanechala v ústach silnú sviežosť. Dlho som mala pocit čerstvo umytých zubov. Ťažko sa to opisuje, pasta je svieža, no neštípe.“

Nové pasty BE YOU sú vhodné aj pre deti vo veku od šesť rokov, neprekážajú ani vegánom a vďaka peknému baleniu sú vhodné aj ako darček.

Petra si zasa obľúbila ružovú melónovú pastu. „Je naozaj chutná, pritom však veľmi svieža. Aj zákazníci, ktorí ich ochutnali, mali pocit, že sa vrátili späť do detských čias ‚maškrtníckych‘ pást,“ hovorí.

Ak navštívite CURAPROX Smile Shop kdekoľvek na Slovensku, môžete pastu ovoňať aj ochutnať a vybrať si tú, ktorá sa vám najviac pozdáva. „Keď zákazníci vyskúšajú pastu priamo v stánku, zaujme ich najmä svieža chuť a vôňa. Oceňujú aj fakt, že je bieliaca, no bez agresívnych bielidiel,“ tlmočí skúsenosti zákazníkov Lenka.

O Petre a Lenke

Petra Ďurišová je v CURAPROX zamestnaná od roku 2012. V septembri sa do Smile Shopu vrátila po materskej dovolenke. Na práci ju baví najmä kontakt so zákazníkmi. Tvrdí, že ak ony ako predajkyne vyžarujú niečo pozitívne, rovnako k nim pristupujú aj zákazníci. Mimo práce trávi čas s malým synčekom a na rodinných výletoch po Slovensku. Jej kolegyňa Lenka Rakovanová pracuje v stánku tri roky. Tiež ju teší stretávanie sa so zákazníkmi, najmä s tými pravidelnými. Vo voľnom čase sa rada lyžuje či chodieva s manželom do prírody.