Prečo dych zapácha? Pomôže ústna voda? Mentolka? V spojitosti so zápachom z úst si kladieme mnohé otázky. Skúšame nové produkty, vždy pre istotu máme pri sebe žuvačky, no tak problém neriešime, iba zakrývame. Skoncovať s nepríjemným dychom však nie je nevyriešiteľnou záhadou. Ak porozumieme, čo je príčinou zapáchajúceho dychu, zbavíme sa ho jednoduchými tromi krokmi.

Prečo dych zapácha?

Zápach z úst má štyri hlavné príčiny. Tou najčastejšou sú baktérie v našich ústach. Ďalej sú to zvyšky na pľúcach či priedušnici, ktoré sú typické pre chronických fajčiarov. Charakteristický zápach zanechávajú aj niektoré jedlá a nápoje, napríklad káva, cesnak či rôzne korenia. A v neposlednom rade môže ísť aj o príznaky ochorenia obličiek, žalúdka, no aj o iné závažné poruchy v organizme.

Ak však nefajčíte a netrpíte žiadnym chronickým ochorením, najpravdepodobnejšou príčinou zápachu z úst budú baktérie. S tými si, našťastie, viete ľahko poradiť.

Dôležité je zdôrazniť, že baktérie samy osebe nezapáchajú. Sú prirodzenou súčasťou našej ústnej dutiny. To, čo zapácha, je produktom ich živobytia. Baktérie nachádzajú živiny na našich zuboch, trávia ich, získavajú z nich energiu potrebnú na rozmnožovanie a vylučujú plyny. Často sú tieto plyny na báze síry a práve jej zlúčeniny sú dôvodom zápachu. Jednoducho povedané, zápach spôsobujú rozkladajúce sa zvyšky potravy v ústach.

K zápachu z úst prispievajú hlavne naše zlozvyky 

Príčiny, ktoré spôsobujú zápach úst, súvisia s našou dennou rutinou, často je to práve nepravidelné čistenie zubov. Baktérie sa neustále množia. Ak si zuby neumývame pravidelne, dávame baktériám dostatok času na vytvorenie ochrannej vrstvy, tzv. biofilmu. Biofilm pomáha baktériám k rýchlejšiemu rozmnožovaniu a čím je silnejší, tým náročnejšie je ho narušiť.

Podiel na vzniku nepríjemného zápachu z úst môže mať aj rýchle a agresívne čistenie zubov. Ak si čistíte zuby veľmi rýchlo a tlačíte na ne, poškodzujete ich, dráždite ďasná a zanechávate veľa miest neumytých. Podráždené ďasná sú potom oveľa náchylnejšie na poškodenie baktériami a na zápaly. Poškodená sklovina je navyše ideálnym miestom na bujnenie baktérií.

Riešením nie je ústna voda ani žuvačky

Pri zápachu z úst siahajú mnohí najprv po ústnej vode. Používať ústnu vodu namiesto zubnej kefky je jedno z najhorších rozhodnutí pre zdravie vašich zubov. Existuje mylná predstava, že to najdôležitejšie na čistení zubov je aplikovanie zubnej pasty na zuby a ona „by už tie baktérie mala zničiť“.

Veľa ľudí sa tiež domnieva, že používaním silných ústnych vôd sa baktérie v ústach rozložia. V skutočnosti je však najdôležitejšou časťou umývania zubov mechanický pohyb vyvíjaný jemnými vláknami zubnej kefky.

Rýchlym riešením v boji proti zápachu z úst sú pre mnohých ľudí žuvačky. Je dôležité uvedomiť si, že žuvačky problém neriešia, maximálne ho na pár minút prekryjú.

Niektoré žuvačky dokonca dodávajú baktériám živiny na ich množenie a iné zas môžu zhoršovať choroby spojené s trávením, čo v konečnom dôsledku zhoršuje aj zápach z úst. Ak sa predsa spoliehate na žuvanie žuvačiek, zaujímajte sa o ich zloženie.

Ako docieliť svieži dych? Vylepšite svoju starostlivosť

Pozreli sme sa na to, kde problém vzniká a čo ho spôsobuje, zbaviť sa ho bude o to jednoduchšie. Dobrou správou je, že zápach z úst sa dá minimalizovať už za jeden až dva týždne, pokiaľ si upravíte svoje zvyky pri čistení zubov. Stačí si pri ústnej hygiene osvojiť nasledujúce kroky.

1Naučte sa správne používať medzizubné kefky 

V priestore medzi zubami sa môžu baktérie množiť bez námahy, pokiaľ si ho nečistíte. Čistenie medzizubného priestoru raz denne vám zaručí, že vaše zuby a ďasná budú zdravšie a dych sviežejší.

Na vyčistenie medzizubného priestoru jemne vtlačte špičku medzizubnej kefky do medzery medzi zubami. Úplne ju zatlačte a vytiahnite. Potom prejdite na druhú medzeru.

Skôr ako začnete používať medzizubné kefky, požiadajte svojho zubára alebo dentálneho hygienika, aby vám zmeral medzizubný priestor a ukázal vám, ako sa správne používajú medzizubné kefky. Počas celého októbra − Mesiaca voňavého dychu − vám s nácvikom zdarma pomôžu zubní lekári a dentálni hygienici. Pozrite si, či je zapojená aj vaša zubná ambulancia

Ak v čase od 1. do 31.októbra nakúpite nad 15 €, zdarma vám odborníci v Smile shopoch ukážu, ako správne používať medzizubnú kefku.

2Pite dostatok čistej vody

Voda udržiava ústa vlhké, neutralizuje prostredie v nich a podporuje aj produkciu slín. Sliny sú sami o sebe účinné proti baktériám aj zápachu. Často majú problémy so zapáchajúcim dychom ľudia, ktorí zanedbávajú pitný režim. Ak máte možnosť, vždy si ústa po jedle poriadne vypláchnite alebo siahnite po pohári čistej vody.

3 Vyskúšajte škrabku na jazyk

Jazyk je miestom, kde sa baktériám darí. Aj napriek tomu, že je stále obmývaný slinami, môžu sa na ňom časom nazhromaždiť zapáchajúce zvyšky. Škrabkou na jazyk tieto zvyšky jedným pohybom zotriete, vďaka čomu bude váš dych ešte sviežejší.

Ak by ste pre svieži dych chceli urobiť ešte viac, odporúčame siahnúť aj po jednozväzkovej kefke. Je vhodná pre tých, ktorí majú pocit, že s bežnými kefkami nedosiahnu na všetky časti zubov. Najčastejšie máme tento pocit pri čistení osmičiek, ale aj miest na rozhraní zubov a ďasien. S jednozväzkovou kefkou sa dostanete tam, kam by sa žiadna iná kefka nedostala.