Ak chceme pri remineralizácii zubnej skloviny dosiahnuť dlhodobé a udržateľné výsledky, je dôležité, aby pacienti pochopili jej dôležitosť a mali aj chuť spolupracovať. Dentálna hygienička Ivona Bondorová okrem správnej techniky čistenia zubov ponúka 4 ďalšie rady, ktoré vám pomôžu zlepšiť kvalitu orálneho zdravia vašich pacientov.

1Malé, ale udržateľné zmeny

Najdôležitejším krokom je zrozumiteľne vysvetliť pacientom, čo je to demineralizácia zubnej skloviny a prečo by im malo záležať na tom, aby jej dali stopku. Ich motivácia na zmenu je ten najdôležitejší faktor, ktorý rozhoduje o úspešnosti liečby. Mali by si uvedomiť, že jej vedia predchádzať a ovplyvňovať ju. Nielen správnou technikou čistenia zubov vhodnými pastami a pomôckami, ale aj skladbou jedálneho lístka, stravovacími návykmi a celkovým životným štýlom.

Na začiatok stačia aj malé, ale udržateľné, zmeny, napríklad piť počas dňa viac vody. Povzbuďte ich, aby sa presvedčili na vlastnej koži, že vaše odporúčania sú naozaj účinné, a sledovali, ako sa vďaka nim zdravie ich zubov zlepšuje. Pomôžte im všímať si zmeny správnymi otázkami. Majú zuby hladšie a menej pigmentované? Čistia sa im ľahšie? Prestali im krvácať ďasná?

Najväčšia motivácia sú viditeľné výsledky. Zdokumentujte stav ich ústnej dutiny pred, počas a po liečbe fotografiami alebo detektorom povlaku.

2Disciplína je základ

Je dôležité, aby sa pacienti mimo hlavných jedál vyhýbali pojedaniu a popíjaniu iných nápojov než čistej vody. Okrem zubov sa im poďakuje aj ich trávenie.

Navrhnite im, aby skúsili jesť iba počas hlavných jedál. Väčšie rozstupy medzi jedlami dajú zubnej sklovine priestor na čo najväčšiu regeneráciu. Po konzumácii jedla ostáva v ústnej dutine kyslé prostredie a trvá 30 až 60 minút, kým sa obnoví celý proces remineralizácie.

Pýtajte sa pacientov, za akých okolností dostávajú chuť jesť mimo hlavných jedál. Zobkanie je často len prezlečená nuda alebo potreba uvoľniť stres. Navrhnite im, že ak počas dňa dostanú chuť dať si niečo malé, aby sa radšej šli prejsť, dali si žuvačku s obsahom hydroxyapatitu alebo sa napili čistej vody.

3Všetkého veľa škodí

Mnohí pacienti si myslia, že sa stravujú zdravo. Jedia veľa ovocia, pijú smoothies či ovocné šťavy. Neraz ani nevedia, že pre ich zuby to nie je práve ideálny jedálny lístok. Vysvetlite im, že nadmerná konzumácia sladkého a kyslého vo forme ovocia, štiav, sladených a kyslých nápojov a energetických drinkov či kávy prispieva k demineralizácii zubnej skloviny.

Ubezpečte ich, že sa ich nemusia celkom vzdávať, ale nech si ich radšej doprajú napríklad hneď po hlavnom jedle a potom neutralizujú ústnu dutinu vodou. Čistá voda je ideálna na neutralizáciu kyslého pH, riedi slinu a podporuje proces remineralizácie.

4Každý pacient má iné potreby

Ak chcete dosiahnuť viditeľné výsledky, nepaušalizujte, ale zaujímajte sa o každého jedného pacienta. Spoznajte ich anamnézu, ochorenia, návyky či zlozvyky. Vďaka tomu im môžete na mieru ich potrebám odporučiť vhodné pasty a ďalšie výrobky s obsahom hydroxyapatitu. Zubná pasta Black Is White od Curaproxu s obsahom hydroxyapatitu je vhodná pre pacientov, u ktorých chcete dosiahnuť rýchly a výraznejší efekt. Pacientom s nedostatočnou tvorbou slín navrhnite pastu Be You, ktorá navyše obsahuje aj prírodné enzýmy a výťažky. Pacientom, ktorí nosia neviditeľný strojček, predstavte ochrannú penu od Curaproxu.

Viac o ďalších pomôckach, ale aj o dôležitosti slín v procese remineralizácie či o tom, ako pristupovať k pacientom, ktorí si myslia, že kazy sú jediný problém, aký zuby môžu mať, si prečítate v rozhovore s dentálnou hygieničkou Ivonou Bondorovou na tomto odkaze.

Ivona Bondorová, dipl.d.h.

Vyštudovaná detská zdravotná sestra a diplomovaná dentálna hygienička s vyše 20-ročnou praxou v stomatologickej ambulancii ako asistentka stomatológa. Je držiteľkou 3-tej licencie typu C – garant dentálnej hygieny. Od roku 2016 prevádzkuje vlastnú ambulanciu dentálnej hygieny Dental Ivon v Chorvátskom Grobe. Venuje sa osvete vo forme vzdelávania detí v materských a základných školách. Svoje skúsenosti odovzdáva vo forme prednášok aj zdravotníckym pracovníkom, dentálnym hygieničkám, študentom a farmaceutom.