Sadnúť si na trávu s chutným jedlom a s osviežujúcim nápojom a užívať si ničnerobenie a atmosféru krásneho miesta znie ako letná idyla. O to viac, ak si jedlo nemusíte chystať doma, ale o všetko je postarané. Milovníčkam dobrého jedla Saši Štullerovej a Andrei Mandákovej sa táto predstava tak páči, že sa rozhodli zorganizovať Piknik v meste, ktorý bude o výbornom lokálnom jedle a nápojoch, ale aj o vzdelávaní a zábave.

Andrea Mandáková a Saša Štullerová sú kamarátky, ktoré mali k jedlu a vareniu z kvalitných potravín odjakživa blízko. „Veľa varím, lebo mi záleží na tom, čo moje dcéry jedia. Vďaka tomu som konečne pochopila, prečo moji rodičia celý život majú záhradu a pestujú si vlastné ovocie a zeleninu,“ hovorí Andrea Mandáková. Podobne je na tom aj Saša. „Veľkú časť voľného času trávim v kuchyni. Chcem, aby moja rodina mala na tanieri domáce, lokálne jedlo pripravené z naozaj kvalitných surovín. Je to náročné, ale som presvedčená, že to stojí za to.“

Milovníčky dobrého jedla intenzívne sledujú ponuky reštauračných zariadení. Podľa nich je chybou, že ľudia niekedy očakávajú vyššie gastro aj od obedového menu za tri eurá. „Je dobré, že rastie konkurencia a ľudia začínajú byť náročnejší. Veľmi to závisí od bonity obyvateľov a ich dopytu,“ tvrdí Saša. „Z roka na rok sa to však zlepšuje. Vyrastá nová generácia, ktorá vidí veci inak, odvážnejšie, svetovo,“ optimisticky ju dopĺňa Andrea.

Ak by mali spomenúť jedlo, ktoré ich v poslednej dobe ozaj dostalo, boli by to napríklad polievky zo žilinského hotela Dubná skala. „Šéfkuchár hotela Dubná Skala pripravuje famózne krémové sezónne polievky. Z čerstvej zeleniny sú naozaj najchutnejšie,“ hovorí Saša.

Piknik nielen o jedle

Presvedčenie a záujem o dobré jedlo napokon prerástlo do túžby dostať k ľuďom kvalitné jedlo v peknom prostredí.  Práve preto vzniklo podujatie Piknik v meste, na ktorom môžu návštevníci ochutnať zaujímavé jedlá z overených prevádzok, zabaviť sa s priateľmi, ale aj absolvovať rôzne prednášky a workshopy.

„Okrem dobrého jedla poukazuje Piknik v meste na súčasné témy a problémy. Dúfam, že aj my svojou troškou prispejeme k väčšej pozornosti a zodpovednosti ľudí,“ hovorí Andrea Mandáková o podujatí, súčasťou ktorého je aj workshop kváskovania či grilovania, prednáška o životnom štýle zero waste, ale aj inštruktáže správneho čistenia zúbkov pre deti od CURAPROX, ako aj koncerty či súťaže.

V prvom rade je to však o jedle. Andrea a Saša majú jasný zámer – ponúknuť návštevníkom kvalitnú gastronómiu. „Ak sa ľudia idú niekam najesť, mali by si vyberať. Utratia svoje peniaze za paškvil na tanieri? Verím, že návštevníci Pikniku v meste nie. Pokojne si dajte hranolčeky, ale aj tie musia stáť za to,“ hovorí Saša. Prevádzky, ktoré budú mať na Budatínskom hrade svoje stánky, organizátorky citlivo vyberali, aby sa vyhli nekvalitnému jedlu a otrepaným kombináciám. „Nechceli sme cigánsku a klobásu s chlebom, preto reštaurácie v Žiline a okolí mapujeme a jedlo aj ochutnávame. Od začiatku sme vedeli, že chceme rôznorodosť. Je kontraproduktívne v troch stánkoch ponúkať hovädzie burgre.“

Organizátorky pikniku pripravili aj tipy na jedla, nápoje a kombinácie, bez ktorých sa nezaobíde žiadna letná gastropárty, a teda ani Piknik v meste.

1Autentické grilované jedlo

Saša a Andrea priznávajú, že obe rady trávia čas na záhrade či na chalupe a bez grilovačky si letný víkendový večer nevedia predstaviť. „Dnes už asi každý vie, že grilovaná zelenina môže byť chutnejšia ako mäso, aj keď vegetariánky z nás dvoch asi nebudú,“ hovorí Saša s úsmevom a pridáva tip na jednoduchý a efektívny gril. „Grill Ofyr vám pomôže pripraviť chutné grilované jedlá a aj krásne vyzerá. Je to doslova dizajnový kúsok na vašom dvore.“

2Iný level hotdogov

Jednoduché, lacné a rýchle jedlo, ktoré však už dávno nie je len o bielom rožku, lacnom párku a horčici. Hotdogy sa dajú pripraviť aj kreatívne a chutne. Dokonca sa nimi dá vyhovieť aj vegetariánom. Dôkazom o tom, že hotdog môže byť aj poctivý a originálny sú aj kreácie dievčat z Frenkie Streetfood, ktoré majú špeciálne omáčky aj bezlepkovú verziu.

3Osvedčené osvieženie

Najmä počas letných pracovných dní najlepšie nakopne a osvieži kombinácia kávy a limonády. „Obľubujeme domáce, lokálne a sezónne. Také, ktoré si prevádzka dotvára podľa vlastnej fantázie a receptúry,“ hovorí Saša Štullerová. Na podujatí Piknik v meste sa budú podávať limonády zo žilinskej Café Republika, osvedčené aj menej bežné kombinácie vytvorené zo slovenských Herbert sirupov. Dáte si levanduľovo-čučoriedkovú alebo malinovo-ružovú?

4Syr & víno

Kombinácia lahodných syrov a dobrého vína sa hodí k dobrému filmu, na párty aj na piknik. Na základe tohto konceptu vznikol v Žiline aj samostatný podnik. Syrotéka a vinotéka Rúfus ponúka skvelý výber syrov a vín z celého sveta. Organizátorky Pikniku v meste filozofii aj ponuke tohto rodinného podniku úplne prepadli, preto syry ani víno nebudú na pikniku na Budatínskom hrade určite chýbať.

O Saši a Andree

Saša Štullerová žije v Novom Meste nad Váhom, profesionálne sa venuje médiám, PR, marketingu a organizovaniu podujatí. Je mamou dvoch chlapcov, rada trávi čas v záhrade, v divadle, na výletoch, ale aj v kuchyni. Andrea Mandáková je z Bratislavy, pracuje v marketingu. Je mamou dvoch dcér. Veľa varí, lebo jej záleží na tom, čo jej rodina je. Miluje hudbu, fotenie a rýpanie sa v zemi.