Ak voľný čas trávite radšej spoločnými aktivitami s rodinou či s kamarátmi než sledovaním seriálov, určite vás náš zoznam zaujme. Vybrali sme sedem spoločenských hier od slovenských a českých tvorcov, ktoré sú zábavné a čo-to naučia nielen deti, ale aj dospelých. Vyberte si niektorú zo slovenských noviniek či dizajnovo lákavých vyhotovení.

1Slovenské Pucle – zložte si kúsok umenia

Pucle sú novinkou, ktorá prepája známu skladačku s krásou slovenského umenia. Od klasickej verzie ich odlišuje grafický motív z dielne slovenských ilustrátorov a umelcov, potlačený na recyklované puzzle. Vyskladať si môžete najznámejšie bratislavské budovy alebo farebné ilustrácie od Daniely Olejníkovej, Simony Čechovej či Juraja Hubinského. Po zložení si toto umelecké dielo zasadíte do ručne robeného masívneho dreveného rámu, ktorý je súčasťou balenia. Výhodou je, že výsledný obraz si môžete kedykoľvek rozložiť, zložiť, zavesiť a zvesiť bez toho, aby ste čokoľvek lepili.

2Poznáš Tatry? Hra, ktorá vás prenesie do hôr

Vďaka tejto hre možno prídete na to, koľko toho o Slovensku ešte neviete. Zavedie vás priamo do našich najväčších hôr. Dozviete sa napríklad, aké strmé sú doliny vo Vysokých Tatrách, čo sa nachádza na Lomnickom štíte alebo aká hornina prevláda v rôznych častiach Tatier. Nenáročná verzia je vhodná pre deti od sedem rokov, náročnejšie otázky dajú zabrať aj skúseným slovenským turistom.

3Otestujte si vaše hmatové zručnosti s pexesom Memonik

Ďalšie pekne spracované, slovenské vylepšenie starej známej hry. Netradičné pexeso, pri ktorom zrak nepotrebujete. Cieľom hráčov je nájsť čo najviac párov pexesa iba hmatom. Ako rýchlo viete spoznať korok, drevo, koberec, šmirgeľ či silikón? Vďaka hmatovému pexesu si potrénujte vnímavosť a vycibríte zmysly. Zahrať si ho môžu ľudia všetkých vekových kategórií, ale aj tí, ktorých by inak delila jazyková bariéra, ako aj osoby so zrakovým postihnutím. Obrázky na druhej strane pexesa ilustrovala talentovaná slovenská ilustrátorka Dominika Šikulincová.

4Cesta okolo sveta pre dobrodruhov aj expertov na zemepis

Zaujímavá hra pre cestovateľov, ale aj tých, ktorí si radi preskúšajú svoje geografické znalosti. Hra vás krok za krokom postupne prevedie celým svetom. Obsahuje viac ako 3 300 zvukov, ktoré nahovoril Vladimír Kobielsky, a textov, v rámci ktorých si zopakujete názvy štátov, miest, ale aj farby vlajok či melódie štátnych hymien.

5Ako to bolo kedysi? Dozviete sa vďaka nostalgickej rodinnej hre

Čím viac generácií sa zapojí, o to zábavnejšie to bude. S touto hrou možno objavíte príbehy vašej rodiny, o ktorých ste ešte nepočuli, no zároveň si poriadne potrénujete pamäť. Základom je množstvo kariet s retro fotografiami, ktoré budú nápoveďou k príbehom z rodinnej histórie najmä pre starších hráčov. Úlohou tých mladších bude pýtať sa, odpovedať, hádať, no najmä zapamätať si čo najviac z rozprávania svojich rodičov či starých rodičov.

6Spoznajte tradičné slovenské príbehy vďaka hre Rozprávkari

Hra Rozprávkari je spojením súťaženia a tradície slovenského rozprávačského umenia. Cieľom hry je oživiť čaro obľúbených Dobšinského rozprávok a priblížiť ich aj najmladším. Úlohou hráčov je bojovať proti zlým postavám pomocou správne zvolených zbraní, a tak zachrániť čo najviac rozprávok. Rozprávkari vznikli ako rodinný projekt kreatívneho otca Matúša Teplického, za ich vizuálnym spracovaním stojí talentovaná slovenská ilustrátorka Tina Minorová.

7Naučte sa zaujímavosti o hlavnom meste cez hru Bratislava

Prostredníctvom historickej hry o našom hlavnom meste nazriete do života barokového Prešporka v 18. storočí, sveta Márie Terézie, Johanna Wolfganga von Kempelena a Franza Xavera Messerschmidta. Objavíte príbehy panovníčky, vedca a sochára, ktorí v meste žili a dôverne ho poznali. Dielo ilustroval Miloš Kopták, renomovaný slovenský ilustrátor a výtvarník. Do hry vložil nielen pekné umelecké spracovanie, ale aj verné zobrazenie historických reálií, výsledkom čoho je pútavo spracovaná historická mapa s prešporskými uličkami, významnými stavbami a zákutiami mesta.

Množstvo ďalších zaujímavých spoločenských hier nájdete v e-shope ihrysko.sk.

Pri ktorých spoločenských hrách radi trávite čas vy? Obľubujete klasiku alebo ste nejakú hru aj sami vymysleli a vytvorili? Napíšte nám do komentárov pod týmto článkom na Facebooku.