Chránia zubnú sklovinu, bojujú proti zubnému kazu, liečia rany. Sliny sú pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny omnoho dôležitejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Spoznajte ich význam a spôsoby, ako maximalizovať ich prospešné účinky.

Sliny majú v ústach niekoľko dôležitých úloh. V ústach sa začína počiatočná fáza trávenia, kde sa predžuté jedlo mieša so slinami. Škrob a tuk sa vďaka enzýmom obsiahnutým v slinách začínajú rozkladať práve v ústnej dutine. 

Vďaka svojim antimikrobiologickým a antibakteriálnym vlastnostiam sú sliny bojovníkom proti rôznym chorobám ústnej dutiny vrátane zubného kazu. Dokážu zabiť veľa druhov škodlivých baktérií a udržiavať ústa čisté a chránené. Obsahujú látky, ktoré patogénnym mikroorganizmom zabraňujú ohrozovať mäkké a tvrdé tkanivá v ústach.

Obliznúť si ranu po poranení je správny inštinkt

Vďaka prítomnosti ozdravných zložiek obsiahnutých v slinách dokážu efektívne liečiť poranenia a zlepšujú stav jemného tkaniva nielen v ústach. Určite ste už videli psa alebo mačku, ako si oblizujú rany alebo škrabance. A čo spravíte vy ako prvé, keď si porežete prst pri varení? Oblížete si ho bez toho, aby ste si to uvedomili. Obliznúť si rany je inštinkt, pretože naše telo vie, že základný antibakteriálny a liečivý prostriedok, ktorý je stále na dosah, sú práve naše sliny.

Sliny sa tvoria už pri pomyslení na jedlo 

Tvorbu slín majú na starosti tri najväčšie a veľa menších slinných žliaz v ústach. Odpovede tohto systému na vonkajšie vplyvy sú skutočne fascinujúce – slinné žľazy sa aktivujú nielen pri  jedení, ale už pri pomyslení na jedlo. Ústna dutina dospelého človeka denne vyprodukuje približne dva až šesť pohárov slín. Pri prežúvaní jedla či žutí žuvačky množstvo slín narastie až na dva litre za jeden deň. 

Testy zo slín odhaľujú choroby

Počas posledných dekád diagnostické testy slín veľmi pomáhajú pri zisťovaní rôznych chorôb a zdravotných ťažkostí. Vďaka slinám sme schopní diagnostikovať: počty rôznych baktérií, kvasiniek a vírusov, ktoré môžu indikovať kaz alebo zmeny imunitných reakcií,choroby ústnej dutiny či iných systémov tela, hormonálnu nerovnováhualebo zistiť prítomnosť steroidov či pohlavných hormónov.Zároveň boli obrovskou pomocou počas pandémie covidu-19. Vyvinulo sa síce veľa druhov testov, no boli to práve slinné testy, ktoré jednoduchšie zvládali deti aj dospelí.

Nedostatok slín môže viesť k infekciám či vzniku zubných kazov

Ak sa v ústach nenachádza dostatok „zázračnej tekutiny“, môže sa vám zdať, že vaše ústa sú suché. Diagnóza, pri ktorej naše telo nedokáže produkovať dostatočné množstvo slín, sa nazýva xerostómia. Pacienti s touto diagnózou sú náchylnejší na infekcie ústnej dutiny či na vznik zubných kazov. Táto diagnóza sa dá liečiť, no je nevyhnutná návšteva špecialistu.

Problém so suchými ústami môže vzniknúť aj ako nežiaduci účinok pri užívaní niektorých typov liekov (napr. antidepresív, antihistaminík, sedatív…), pri chorobách (napr. cukrovke), pri liečbe (rádioterapii alebo chemoterapii) alebo ako vedľajší účinok dehydratácie spôsobenej prijímaním nedostatočného množstva tekutín či nadmerným požívaním alkoholu a kávy.

Spozorovali ste symptómy suchých úst?

Dohodnite si stretnutie so svojím ošetrujúcim lekárom. Najčastejšie príznaky sú:

  • sucho alebo pocit lepivosti v ústnej dutine,
  • sliny pôsobia husto a lepkavo,
  • zápach z úst,
  • problémy pri prežúvaní,
  • rozprávaní a prehĺtaní,
  • suché alebo podráždené hrdlo a zachrípnutie,
  • suchý alebo popraskaný jazyk,zmeny v chuti,problémy pri nosení protéz.

Pre okamžitú úľavu pite viac vody a používajte prípravky na starostlivosť o ústnu dutinu, ktoré zlepšujú funkciu slín. Vyhýbajte sa slaným, pikantným a kyslým jedlám a nápojom obsahujúcim kofeín alebo alkohol.

Sliny chránia zubnú sklovinu 

Baktérie, ktoré vytvárajú zubný povlak, prispievajú k tvorbe kyslého prostredia. Keď sú zuby kyslému prostrediu vystavené dlhší čas alebo príliš často, zubné minerály sa začnú rozpúšťať, čím sa zubná sklovina značne oslabuje. 

Svoju rolu opäť zohrávajú sliny, ktoré povrch zubov obmývajú. Vďaka svojim čistiacim vlastnostiam sliny pomáhajú v ochrane zubnej skloviny, remineralizácii a neutralizácii kyslého prostredia v ústach. 

Sliny sú preto dôležitou súčasťou ochrany zubov pred zubným kazom, podporujú prirodzenú obranyschopnosť aj hojivé procesy v ústnej dutine.

Prečo používať zubnú pastu, keď máme sliny? 

Sliny menia svoje zloženie na základe mnohých faktorov. V ideálnom prípade je ich zloženie vyvážené a to sa dá veľmi efektívne podporiť naším životným štýlom – nefajčiť, zdravo a vyvážene sa stravovať a v neposlednom rade si starostlivo vybrať zubnú pastu.

Zubná pasta pomáha udržať svieži dych, no najmä pomáha zubom zachovať ich vlastnosti bezpečnou abrazivitou, teda jemným brúsením. Sliny nie sú vôbec abrazívne a sú momenty, keď sa musíme niektorých zložiek potravy zbaviť pomocou abrazívnych mikročastíc, ktoré sa nachádzajú v zubných pastách. 

Platí to najmä vtedy, keď si pochutnávame na jedlách alebo nápojoch, ktoré prirodzene farbia sklovinu, ako je napríklad červené víno, káva a niektoré druhy korenín. Aby ste mali prirodzene lesklé zuby, je dôležité používať zubnú pastu s bezpečnou úrovňou relatívnej abrázie dentínu. 

Správne zvolené enzýmy posilňujú prirodzené ochranné vlastnosti slín

Zloženie troch enzýmov obsiahnutých v zubnej paste Enzycal zvyšuje antibakteriálny, protiplesňový a antivírusový účinok slín. Tento enzýmový systém zároveň podporuje aj tok slín.

Vyberte si takú zubnú pastu, ktorá podporuje prirodzené ochranné vlastnosti slín

Keď hovoríme o zubných pastách, je dôležité vybrať si takú, ktorá pomôže udržať prirodzenú rovnováhu v ústach. Vzhľadom na všetko uvedené vyššie je pre zdravie ústnej dutiny najlepšia taká zubná pasta, ktorá podporuje prirodzené ochranné vlastnosti slín. Dobrá zubná pasta by preto nemala obsahovať žiadne agresívne zložky, ale najlepšie možné zlúčeniny, ktoré pôsobia v prospech slín.


Enzycal – pasta, ktorá podporuje ochrannú funkciu slín

  • Neobsahuje penivú zložku SLS.
  • Obsahuje enzýmy, posilňuje antibakteriálnu funkciu slín, podporuje remineralizáciu a predchádza suchým ústam.
  • Obsahuje 1450 ppm fluoridu sodného, chráni pred zubným kazom.
  • Má nízku abrazivitu (RDA 60), nepoškodzuje zubnú sklovinu.
  • Príjemná chuť.
  • Vhodná aj pri používaní sonickej zubnej kefky.

Prejsť do e-shopu

Zdroj: Meet saliva, the living legend in your mouth