Deväť rokov žila v Prahe, aby si uvedomila, že jej chýba Bratislava. Tú si teraz Danka Bubáková naplno užíva z ateliéru a bytu priamo v centre mesta, kde pracuje, číta, medituje a robí všetko, čo ju teší. Pozrite sa, ako vyzerá deň v živote ilustrátorky, ktorá momentálne vyvíja meditačnú mobilnú aplikáciu.

8:00 Vstávanie bez stresu

Hoci Danka nemusí chodiť do práce v presnú hodinu, má svoj režim a pravidelne vstáva o ôsmej. „Bývam v centre, kde mám byt prepojený s ateliérom. Ráno preto väčšinou nikam nebežím a vstávam bez stresov,” hovorí o svojom šťastí Danka. Ráno si zvykne zacvičiť aj jogu.

8:30 – 9:00 Obľúbený ranný moment

„Na pití čaju sa mi páči, že je to veľmi pokojná činnosť. Je to chvíľa, keď sa človek môže zastaviť a nájsť si priestor pre seba,” vysvetľuje. Súčasťou Dankinho ateliéru je tzv. čajové more. „Je to podnos, na ktorom sa čaj tradične pripravuje. Čajové more zachytáva všetku vodu, ktorou sa čajová keramika pri príprave čaju omýva a zahrieva, a spolu s ňou i prebytočný čaj. Čaj by sa mal piť jemný, lúhovať by sa mal krátko. U nás sme však zvyknutí piť veľmi silné čaje,” dodáva.

9:00 – 12:00 Práca v pokoji domova

Danka pracuje väčšinou sama v ateliéri na tablete a počítači. Už rok robí na projekte, s ktorým sa hlásila na ročné štúdium v Sokratovom inštitúte. „Milujem príbehy, mám rada filmy a zároveň sa venujem ilustrácii. Zaujíma ma interaktivita a zdá sa mi, že aplikácie používame jednosmerne. Poznám aj stránku vývojárov a viem, že aj pri vyvíjaní ľudia rozmýšľajú určitým spôsobom, a teda aplikácia môže používateľa stavať buď do pasívnej pozície, alebo, naopak, ho podporiť v tom, aby bol kreatívny či aktívny. Chcela by som to robiť druhým spôsobom,” vysvetľuje svoj prístup k tvorbe.

danka bubak

Danka bubak

Momentálne pracuje na meditačnej aplikácii s názvom Vulkanist. Danka sa dlhodobo venuje meditácii a ťažkosti so sústredením, ktoré v počiatkoch svojho meditovania pociťovala, ju motivovali na vytvorenie aplikácie. „Vymyslela som koncept hry, ktorá by pomáhala ľuďom rozvíjať schopnosti, ktoré sa zvyčajne rozvíjajú meditovaním.”

Od bežných aplikácií, ktoré sa používajú na vedenú meditáciu, sa Dankina aplikácia líši a má človeku pomôcť aj v tom, ako sám so sebou vydržať v tichu. „Aplikácia bude dvojjazyčná, úplne zdarma a bez reklám, pretože sme od začiatku tento projekt nastavili veľmi filantropicky, nechceme na ňom zarábať.”

danka

12:00 – 13:00 Obed v meste

Na obed Danka chodieva do mesta alebo si objednáva donášku. Len občas si niečo pripraví sama, najmä vtedy, keď má čas a nemá poobede ďalšie stretnutie.

14:00 – 16:00 Stretnutie s tímom

Počas dňa, ktorý sme s Dankou strávili, mala poobede stretnutie s Ľubicou Drangovou a Matejom Fandlom zo štúdia Mladý pes v ich sídle na Konventnej ulici v centre mesta.

mlady pes

mlady pes

So štúdiom Mladý pes spolupracuje na projekte meditačnej aplikácie. „Mala som šťastie, že som natrafila na takých dobrých ľudí a profesionálov. Oslovila som ich, projekt sa im zapáčil a momentálne sme približne dva týždne pred uvedením jeho prvej časti. Spolu si prechádzame, ako sme pokročili od nášho posledného stretnutia, čo je nové a čo by sme ešte mali na aplikácii dotiahnuť.”

16:00 Blúdenie medzi knihami

Cestou zo stretnutia sa stíha zastaviť v kníhkupectve na Kozej ulici. „Mám rada toto miesto a dobrých knižiek nie je nikdy dosť,” smeje sa Danka. Z obchodu odchádza s výberom poézie dadaistu Tristana Tzaru s názvom Mluvím já vlci.

artforum

16:30 – 18:00 Bosá očista v lese

Napriek tomu, že Danka býva a pracuje v centre mesta, má veľmi rada kontakt s prírodou. Ten si dopraje každý deň po práci.

prechádzka v lese

„Každý večer vybehnem do Horského parku, Sadu Janka Kráľa či k Dunaju. Tu si skicujem alebo čítam.” Keď je teplo, rada sa vyzuje. Bosá má lepší kontakt s prírodou.

čítanie

18:30 – 20:00 K večeri potrebuje spoločnosť

Na večeru sa opäť vracia do centra. Jedlo si najviac užije v spoločnosti alebo vonku. „Počas týchto horúcich dní najradšej večeriam na terase s priateľkou alebo s kamarátmi.”

večer pri pive

22:30 Pred spánkom meditácia

Meditácii sa Danka venuje väčšinou večer o pol jedenástej. Spávať chodieva okolo polnoci, aby si dopriala zdravých osem hodín spánku.

O Danke Bubákovej

Študovala Animovaný film na FAMU v Prahe, kde aj deväť rokov žila a pracovala. Po návrate do Bratislavy pracovala v Pixel Federation, slovenskej firme zaoberajúcej sa vývojom hier. Momentálne študuje na Sokratovom inštitúte, pracuje na voľnej nohe a finišuje svoj projekt, ktorým je mobilná aplikácia o meditácii. Dokončenie hry Vulkanist z verejných zdrojov financuje Fond na podporu umenia.