Jednou z prvých vecí, ktoré si na ľuďoch všímame, sú ich zuby. Krásny úsmev nepochybne vo veľkej miere dotvára náš vonkajší vzhľad. Dokonale rovné zuby má len minimálne percento populácie. Veľká časť ľudí má menšie odchýlky, ktoré nevyžadujú liečbu. Ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí potrebujú čeľustnoortopedickú liečbu, pretože krivé zuby okrem zhoršenej estetiky prinášajú celý rad problémov. Dá sa krivým zubom predchádzať?

Článok o krivých zuboch pripravila zubná lekárka Andrea Hrubá. Svoje vedomosti z oblasti stomatológie zdieľa aj prostredníctvom edukatívneho projektu Zápisník zubárky.

Na vznik krivých zubov vplýva genetika aj zlozvyky

Veľkosť, počet a poloha zubov je do veľkej miery ovplyvnená genetickou informáciou. Sú rodiny, v ktorých sa vyskytuje napríklad progénia (predhryz, pozn. redakcie) častejšie ako v iných rodinách. Pokiaľ majú rodičia väčšie zuby a menšie čeľuste, je možné, že aj ich dieťa zdedí podobné proporcie čeľustí a zubov. Výsledkom bude stesnanie v prednej oblasti.

Na vznik krivých zubov vplývajú aj zlozvyky. Mnohé z nich ovplyvnia polohu zubov už v detstve a môžu mať vplyv na mliečne aj trvalé zuby. Príliš dlhé používanie cumlíka s nevhodným tvarom u detí môže zapríčiniť vznik otvoreného zhryzu a deformáciu vyvíjajúceho sa tvrdého podnebia. Preto je dôležité dbať aj na správny výber cumlíka.

U detí si všímajte, akým spôsobom dýchajú 

Zlozvykom, ktorý ovplyvňuje polohu zubov aj vývoj podnebia, je aj cmúľanie palca. Podkladanie jazyka a pery má vplyv na polohu predných zubov. Dôležité je všímať si u detí dýchanie. Dýchanie ústami spôsobí, že chýba tlak jazyka na vyvíjajúce sa podnebie. To sa môže nedostatočne rozvinúť do šírky a výsledkom je kompresia zubného oblúka.

Ďalšou kapitolou, ktorú netreba prehliadať, sú predčasné straty zubov u detí. Predčasná strata mliečneho zuba spôsobí sklon susedných zubov do medzery a výsledkom môže byť retencia trvalého zuba. Zároveň predčasná strata napríklad trvalej šestky u detí spôsobí, že časť sánky alebo čeľuste môže zaostávať v raste.

Je veľmi dôležité dbať na hygienu mliečnych zubov a kontrolovať deti, či si umývajú zúbky správne. Dôležité sú aj preventívne prehliadky, ktoré by malo dieťa absolvovať dvakrát ročne.

Krivé predné zuby môžu vplývať aj na výslovnosť

Bežný pacient väčšinou prichádza do ambulancie s krivými zubami pre zhoršenú estetiku. Pri krivých predných zuboch trpí psychika, pacienti sa menej usmievajú, prípadne si úsmev zakrývajú rukou.

Introvertné deti doma o posmechu ohľadne zubov v škole často rodičom nepovedia. Okrem toho veľmi krivé predné zuby môžu ovplyvniť výslovnosť, najmä spoluhlások. Reč môže byť poznačená nesprávnou polohou zubov. 

Pozor na vznik medzizubných kazov

Pri otvorenom zhryze u detí, keď sa pri zahryznutí horné a dolné predné zuby nedotýkajú, nastáva problém pri odhrýzaní potravy. Krivé zuby vyžadujú zvýšenú hygienu, v opačnom prípade hrozí vznik medzizubných kazov, usadzovanie zubného povlaku, vznik zápalu ďasien alebo zubného kameňa.

Baktérie v zubnom povlaku sú schopné už po 48 hodinách spôsobiť zubný kaz.

Ak pri artikulácii dochádza k predčasnému kontaktu niektorých skupín zubov, môže nastať ich oter. Pri zlom zhryze trpí aj kĺb, vplyvom čoho môže mať pacient nepríjemné bolesti. Krivé zuby nie sú len estetický, ale najmä zdravotný problém.

Aké sú možnosti liečby krivých zubov?

Liečbe krivých zubov predchádza dôkladná diagnostika stavu v čeľustnoortopedickej ambulancii. Dôležité je zhodnotiť, či ide o dentálnu alebo skeletálnu odchýlku. Nezanedbateľný je aj vek pacienta, pretože v období puberty sa dá ovplyvniť rast jednotlivých kostných štruktúr.

Neznamená to však, že u dospelého pacienta sa nedá aplikovať strojček. Každá liečba musí byť individualizovaná pre konkrétneho pacienta v závislosti od veku a charakteru odchýlky.

Možností liečby je viac, no neexistuje univerzálna liečba, ktorá by sa dala aplikovať u každého pacienta. Čeľustná ortopédia dnes niektorých pacientov lieči pomocou snímateľných aparátov, ktoré sa ľudovo nazývajú „nočné strojčeky“. Z fixných aparátov sú k dispozícii klasické kovové alebo keramické strojčeky.

Už dlhšie sú na trhu tzv. neviditeľné strojčeky, ktoré pozostávajú zo sady priesvitných dláh, ktoré si pacient v pravidelných odstupoch mení.  Pri veľmi ťažkých odchýlkach je však nutná spolupráca čeľustného ortopéda a maxilofaciálneho chirurga. Takéto zákroky spadajú pod ortognátnu chirurgiu. Každá liečba musí byť zvolená individuálne s ohľadom na zdravotný stav konkrétneho pacienta.

Ako sa starať o krivé zuby?

Udržiavať hygienu svojich zubov v perfektnom stave môže byť pre ľudí s krivými zubami komplikovanejšie ako u pacientov s ideálnym usporiadaním zubov. Pacienti s krivými zubami majú vzhľadom na nesprávne usporiadanie zubov vyššie riziko vzniku medzizubného kazu, zápalu ďasien a tvorby zubného kameňa.

Čistenie zubov len zubnou kefkou nie je dostatočné, pretože v medzizubných priestoroch zostávajú nánosy zubného povlaku plného baktérií.

Až 8 z 10 kazov vzniká medzi zubami.

Medzizubné priestory v krivom chrupe majú často rozličné veľkosti, preto je dôležité poznať veľkosť každého medzizubného priestoru a používať vhodné medzizubné kefky.

Pokiaľ postavenie zubov neumožní použitie ani najtenšej medzizubnej kefky, takýto medzizubný priestor sa musí vyčistiť s medzizubnou niťou. Na konci čistenia zubov odporúčam pacientom dočistiť zuby so single kefkou, pretože jej malá hlavička je ideálna na dočisťovanie všetkých miest krivých zubov.  Pokiaľ si nie ste istí, či ste si zuby vyčistili dostatočne, môžete si čistotu zubov overiť pomocou farebného indikátora zubného povlaku.

O Andrei Hrubej

Vyštudovala Lekársku fakultu Univerzity Komenského. Od roku 2020 pracuje ako zubná lekárka v Bratislave. Je zakladateľkou projektu Zápisník zubárky, ktorý sa venuje starostlivosti o zuby, vyvracia zaužívané mýty a vysvetľuje rôzne informácie rečou bežného pacienta.