Lucie Sedelmayer je uznávaná zubná lekárka, ktorá sa dlhé roky popri lekárskej praxi venuje aj vzdelávaniu odborníkov a pacientov v oblasti ústneho zdravia. Je presvedčená, že prevencia je základ a správnou technikou čistenia zubov pomáhame predchádzať rôznym ťažkostiam. Rozprávali sme sa o tom, ako motivuje svojich pacientov, aby si zuby čistili pravidelne, dôkladne a s citom.

K všetkým činnostiam, od ktorých čakáte úspech, musíte pristupovať metodicky – presne ako k rituálu. Nezáleží na tom, či je to šport, práca alebo starostlivosť o seba. Čo môžu zubní lekári odporučiť pacientom, aby si spríjemnili dennú rutinu čistenia zubov? Skvelú mäkkú zubnú kefku a správnu techniku čistenia.

Ste skúsená zubná lekárka, neustále sa venujete vzdelávaniu pacientov aj zubných lekárov. Aké sú vaše tipy a triky, ako motivovať pacientov na dôkladnejšie čistenie zubov?

Po prvé, pacient musí cítiť, že aj vy praktizujete tie isté techniky, ktoré ho chcete naučiť. Prevencia je dôležitá a vysvetliť pacientovi všetko z vášho pohľadu môže celej veci len pomôcť.

Je podstatné, aby si pacient uvedomil, že správna technika čistenia zubov pomáha v prevencii rôznych ťažkostí. To je hlavný dôvod, prečo sa oplatí venovať čas čisteniu zubov. Ideálne zub za zubom. Pohyby kefky môžu byť rýchle, ale čas, ktorý strávime čistením, musí závisieť od počtu vašich zubov a vašich schopností.

Lucie Sedelmayer

Stomatológiu vyštudovala na LF UK v Prahe. Od roku 1996 sa spolu s manželom, zubným lekárom Jiřím Sedelmayerom venovala výučbe metódy a inštruktáži správneho čistenia zubov, nazvanej iTOP (individuálne trénovaná orálna prevencia). Momentálne pracuje v súkromnej zubnej ambulancii a pôsobí ako hlavná iTOP inštruktorka. Za posledných 13 rokov sa na školeniach iTOP zúčastnilo viac než 20-tisíc ľudí v 60 krajinách na celom svete.

Keď už hovoríme o vašich skúsenostiach z praxe, museli ste vy alebo vaši kolegovia opakovane prechádzať tieto techniky s vašimi pacientmi? Je to niečo, čo si vyžaduje pravidelný tréning s odborníkom?

Áno. Na preventívnych prehliadkach venujem čas aj zopakovaniu si týchto správnych techník s pacientom. Bez nápravných tréningov by sa aj expert v čistení zubov postupne vychyľoval od správnej techniky a začal by robiť chyby.

Všetci dobre vieme, že jemné čistenie zubov s mäkkou kefkou je oveľa efektívnejšie ako rýchle čistenie s tvrdou kefkou. Prečo je to tak? Ako to vysvetľujete svojim pacientom?

Zvyčajne pacientom hovorím, že mäkkou kefkou si zuby vyčistia oveľa efektívnejšie, pretože jej povrch je väčší a vlákna sú ohybnejšie. Preto sa môžu dostať k rôznym ťažšie dostupným miestam, krčkom a nerovnostiam.

Tiež je dôležité vysvetliť, že pri čistení zubov nemusia na kefku tlačiť, aby sa vlákna dostali cez vypuklé povrchy. Jemným tlakom si navyše neporania zuby ani ďasná.

Akú techniku čistenia zubov odporúčate, ak používame mäkkú kefku s väčším množstvom vlákien?

Zubná kefka by sa mala dotýkať spolovice zuba a spolovice ďasna. Otvorte ústa, aby ste uvoľnili svaly na čeľusti. Jemne nakloňte kefku tak, aby vlákna smerovali k drážke medzi ďasnom a zubom. Teraz kefkou robte rýchle a krúživé pohyby. Hovoríme tomu „basová“ technika. Čím viac prinútite vlákna „tancovať“, tým efektívnejšie bude čistenie. Rovnako dôležité je robiť to správnym tlakom – to by mal svojmu pacientovi ukázať ošetrujúci lekár alebo zubný hygienik.

Hovorí sa, že čím viac vlákien má zubná kefka, tým je pre zuby a ďasná lepšia. Na čo ešte by sme mali pri výbere zubnej kefky dbať?

Dôležitá je aj veľkosť hlavice zubnej kefky. Ak pacient dokáže používať zubnú kefku s menšou hlavicou, je to preňho oveľa lepšie, pretože kefka čistí menšiu plochu – to znamená dôkladnejšie čistenie. Ľahšie sa mu tak budú čistiť aj ťažko dostupné miesta.

„Zubná kefka by sa mala dotýkať spolovice zuba a spolovice ďasna.“

S takou kefkou je zároveň jednoduchšie manipulovať. Vlákna na kefke by mali byť vyrobené z materiálu, ktorý neabsorbuje vlhkosť a nemení tak svoj objem. No a napokon je vhodné, aby vlákna mali zaoblené konce.

Mäkké zubné kefky sú vhodné pre ľudí so zdravými zubami a ďasnami. Čo však pacienti, ktorí majú citlivé zuby, parodontitídu alebo chorobu ďasien?

Mäkké husté kefky sa odporúčajú pacientom so zdravými zubami a ďasnami, ale aj pacientom, ktorí majú so zubami ťažkosti. Tieto zubné kefky sú efektívne a atraumatické.

Po podstúpení chirurgického zákroku, kým sa ústna dutina nezotaví, zvyčajne odporúčame na krátky čas používať špeciálne, extra jemné pooperačné kefky. Tieto kefky však majú menej vlákien a nie sú až také efektívne. V pooperačnom období však stále dokážu splniť svoj účel.

Už ste vyskúšali novú zubnú kefku CS 12460 Velvet? Ako ju vnímate v porovnaní s kefkou CS 5460?

Velvet je krásna a moderná kefka, ktorá predstavuje obrovský prelom v ústnej hygiene. Pre mojich kolegov, ktorí sa intenzívne angažujú v prevencii, je táto kefka krásnym „darom“.

Je vhodná pre pacientov, ktorí sú veľmi dobre oboznámení a rozumejú princípom dôkladnej starostlivosti o ústnu dutinu. Napriek tomu by som kefku neodporučila všetkým pacientom – ale len tým, ktorí jej už rozumejú a oceňujú jej mäkkosť, hustotu a stabilitu. A tiež pacientom, ktorí majú citlivé zubné krčky. Táto kefka nie je pre začiatočníkov.

Kefka CS 5460 je perfektne použiteľná a vysokokvalitná kefka, ktorá je uznávaná medzi pacientmi. Nie je príliš mäkká a je vhodnejšia pre ľudí s anamnézou zlej zubnej hygieny. A napokon, je to vysokokvalitná kefka pre širokú verejnosť.

Nežná k ďasnám aj sklovine, no účinná v odstraňovaní povlaku

Nová CS 12460 velvet prináša 12460 extra jemných vlákien, čo je viac než dvojnásobok vlákien obľúbenej zubnej kefky CS 5460 ultra soft. Myslíte si, že kefka vzhľadom na jemné vlákna rýchlo stratí pružnosť? Nemajte obavy, vďaka špeciálnemu materiálu si zachová pevnosť a pružnosť aj po navlhčení.