Nepríjemný pocit citlivých zubov často prichádza v chladnom počasí alebo pri konzumovaní studených či ovocných nápojov. Aj mierna citlivosť môže byť indikátorom, že v ústnej dutine niečo nie je v poriadku. Podľa zubného lekára Pavla Andela je najdôležitejšie ako prvé určiť príčinu. Citlivosť zubov môže spôsobovať strava, zubný kaz, kyseliny, ale nepriamo napríklad aj zhoršené psychické zdravie.

Zuby nemajú prirodzený dôvod byť citlivé. Zdravé zubné štruktúry, ktoré môžu byť citlivé, sú zakryté buď sklovinou, zubným cementom, alebo ďasnom a kostným lôžkom. Ak sa však citlivosť objaví, znamená to, že niektorá z bariér bola porušená. Prečo k tomu dochádza?

Sklovinu narúša zubný kaz, ale aj nočné škrípanie

Sklovina môže byť narušená viacerými faktormi, jedným z nich je zubný kaz. Vplyvnom neho narúšajú sklovinu baktérie. „Sklovina sa často prirovnáva k prilbe, pretože chráni vnútorné štruktúry zuba. Ak zubný kaz „prilbu“ niekde nahlodá, tak sa obnaží mäkšia vnútorná časť zubu − dentín. Kým sklovina je na povrchu ako sklo, dentín je ako hubka, ktorá je však po obnažení citlivá na rôzne podnety,“ vysvetľuje zubný lekár Pavol Andel. 

Okrem zubného kazu môže byť sklovina najčastejšie narušená úrazom alebo nočným škrípaním zubov. „Ak v noci niekto zatína a škrípe zubami, sklovina sa jednak odiera a postupne sa začne v oblasti krčkov aj vylamovať. Práve oblasť krčkov je citlivá. Často ide o pacientov, ktorí síce majú výbornú úroveň dentálnej hygieny, ale v noci zatínajú zuby alebo škrípu zubami,“ hovorí zubný lekár Pavol Andel.

Extra jemná a zároveň účinná

Používaním jemnej kefky predchádzate odhaleným krčkom, praneným ďasnám a mechanickým opotrebovaním skloviny. Vyskúšali ste už novú zubnú kefku CS 12460 velvet? Prináša 12460 extra jemných vlákien, ktoré sú nielen šetrné, ale aj vysoko účinné v odstraňovaní zubného povlaku.
Kúpiť

Problém môže nastať aj pri používaní nevhodnej zubnej kefky. „Ak zuby drhneme príliš tvrdou zubnou kefkou, sklovinu si zoderieme mechanicky. Najviac si sklovinu vieme zodrať rotačnými elektrickými kefkami. Osemtisíc otáčok rotačnej kefky za minútu v kombinácii s tlakom a stredne tvrdými vláknami našim krčkom škodí,“ hovorí zubný lekár. Pozor si však dajte aj na zubné pasty s vysokou abrazivitou, tzn. mierou obrusovania. Vyjadruje ju hodnota RDA. Ak chcete pre svoje zuby to najlepšie, vyhnite sa pastám s RDA nad 70.

Pocit citlivých zubov často prichádza aj po dentálnej hygiene. Do niekoľkých dní však pominie. Citlivosť vzniká odstránením hrubšej vrstvy zubného povlaku z oblasti zubných krčkov, čím dochádza k odhaleniu citlivých častí zuba. Najdôležitejšie je nezanedbať po dentálnej hygiene čistenie. „Ľudia si často čistia po dentálnej hygiene zuby menej. Je to chyba. Dôležité je čistiť zuby bez zbytočného tlaku jemnou kefkou. Zníženie citlivosti nastane vtedy, keď sa na otvorených dentínových tubuloch vytvorí prirodzený štuplík. Nie však z vrstvy zubného povlaku, kvôli ktorej sme na dentálnu hygienu išli, ale s vápenatými a kalciovými iónmi.” 

Pozor na častú konzumáciu kyslých potravín 

Sklovina sa môže ničiť aj častou konzumáciou kyslých potravín. „Nejde len o neprírodné kyseliny, ako napríklad kyslé gumové cukríky, ale aj o prírodné kyseliny z ovocia. Problém môžu mať frutariáni, ktorí konzumujú veľké množstvo ovocia. Kyseliny nám v ústach vytvárajú kyslé prostredie, vplyvom čoho sa sklovina stenčuje, prípadne sa môže úplne stratiť. Najskôr sa stratí v oblasti zubných krčkov, kde je najtenšia,“ vysvetľuje zubný lekár Andel.

S narušením skloviny vplyvom kyseliny sa podľa zubného lekára Pavla Andela stretávajú aj ľudia, ktorí často vracajú. „U ľudí trpiacich bulímiou sa v ústach neprirodzene vyskytuje kyselina zo žalúdka. U týchto pacientov je však paradox, že sklovina sa nestenčuje z vonkajšej strany. Žalúdočná kyselina prichádza najskôr do styku s vnútornou časťou zubov,“ dodáva.

Najprv je dôležité nájsť príčinu, až potom riešiť problém

Ak máte pocit, že vaše zuby sú citlivejšie, najlepšie čo môžete urobiť, je vyhľadať zubného lekára. „Prvým krokom je zistiť, čo viedlo k tomu, že zuby sú neprirodzene citlivé.  Ak citlivosť zubov spôsobuje strava, riešením môže byť úprava stravy, ak je to nesprávna kefka, pomôže zlepšenie techniky. Príčin môže byť veľa.“

Ak je príčinou citlivých zubov nočné škrípanie, je možné, že budete potrebovať pomoc psychológa. „Nočné napätie nie je prirodzené. Niekedy môže byť škrípanie vyvolané bolesťou spôsobenou zubným kazom alebo nesprávne ošetrenými koreňovými kanálikmi, ktoré spôsobujú zápal.“

Je bežné, že stomatológ odporučí návštevu psychológa 

Zuby zatínajú aj pacienti, ktorí prišli o veľké množstvo zubov, čím sa zmenila v ústach žuvacia rovnováha. „Keď stomatológ nevidí zubnú príčinu škrípania, pravdepodobne je príčina v psychike. V tomto období má veľký vplyv na psychiku aj pandémia či narastajúce napätie v spoločnosti. Dôležité je komunikovať o týchto veciach veľmi citlivo a empaticky, vtedy začínajú byť pacienti ústretovejší a sú schopní pripustiť si, že za škrípaním môžu byť iné problémy ako zubné,“ vysvetľuje zubný lekár.

Pri škrípaní zubov môže na začiatok pomôcť aj náhryzová dlaha − plastový nosič, ktorý zuby chráni. „Ak ho budete cez noc mať, nebudete si škrípaním ničiť sklovinu. Problém to však neodstráni, len zmierni,“ hovorí.

Citlivosť zubov otestujete aj studeným nápojom 

Často pociťujeme citlivosť zubov v chladnom počasí alebo po vypití studeného nápoja. Dôvodom každej citlivosti sú otvorené zubné kanáliky, v ktorých sú nervové výbežky vychádzajúce z hlavného nervu v zube. „Ak máme sklovinu neporušenú, kanáliky sú chránené. Ak však sklovina zub dostatočne nechráni a kanáliky sú otvorené, ľahko ich môže dráždiť vonkajší fyzikálny či chemický faktor. Fyzikálnym faktorom môže byť chlad, chemickým kyseliny,“ vysvetľuje zubný lekár Pavol Andel.

Citlivosť na chlad môžeme vnímať ako akýsi test. „Čím v chladnejšom prostredí sa pohybujem, tým citlivejšie sú moje zuby. Ak si všimnem v zime alebo po vypití studeného nápoja, že niečo nie je v poriadku, je to signál, ktorý netreba ignorovať. Keď zubný lekár príde včas na príčinu, spoločne ju viete odstrániť a zastaviť,“ radí zubný lekár.

Ak zuby reagujú na kávu či čaj, problém nie je v citlivých krčkoch

Je bežné, že ľudia pociťujú citlivosť aj pri pití teplých nápojov, napríklad čaju či kávy. V tomto prípade však nie je problém v citlivých krčkoch. „Keď je zub citlivý na teplo, väčšinou odumrel a vo vnútri zuba prebieha hnilobný proces. Keďže hnilobný zápalový proces produkuje plyny a plyn sa teplom rozťahuje, roztiahnutím plynu dochádza k podráždeniu tkaniva okolo zuba, čo je v konečnom dôsledku bolestivé. Testovanie zubov, či už teplom alebo chladom, má pre nás z diagnostického hľadiska veľký zmysel,“ objasňuje zubný lekár.

Sklovinu posilnia remineralizačné pasty

V procese liečby citlivých zubov je dôležité odstrániť príčinu, ale aj posilniť sklovinu, ktorú ešte máme. „Ak je príčinou zubný kaz, opravím ho, ak sú zle ošetrené koreňové kanáliky, ošetrím ich. Ak si pacient zodral zubné krčky nesprávnym čistením alebo nadmerným pitím ovocných štiav, dôležité je zamerať sa, okrem príčiny, aj na ošetrenie skloviny, ktorá ešte ostala. S tým pomôžu remineralizačné zubné pasty s účinnou látkou nano-hydroxylapatit,“ hovorí zubný lekár.

Na zložení zubnej pasty záleží

Zubné pasty BE YOU obsahujú enzýmy a minerál hydroxylapatit, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine. Podporujú tak jej prirodzenú obranyschopnosť. Zuby sú vďaka ním belšie a odolnejšie voči zubným kazom. Vyberte si zo šiestich lahodných ovocných príchutí.
Kúpiť

„Nano-hydroxylapatit si môžete predstaviť ako sklovinu v prášku. Sklovina zuba je zložená z hydroxylapatitu. Nano-hydroxylapatit sú drobné čiastočky, ktoré sklovina na svoju obnovu potrebuje,“ vysvetľuje zubný lekár Pavol Andel.

Pri reminalizačných pastách treba dbať na celkové zloženie. „Pri kúpe reminalizačných prípravkov si treba dať pozor na to, aby neobsahovali konzervačné látky, ktoré môžu znamenať väčšiu záťaž pre organizmus,“ radí.

Všímajte si celé zloženie pasty, nielen účinné látky 

Účinok remineralizačnej pasty môže podľa zubného lekára zvýšiť aj to, kam pastu nanášame. „Pri ľahkej zmene citlivosti je najlepšie dať si pastu aj na medzizubnú kefku a dostať ju do medzizubného priestoru, pretože väčšina kazov vzniká práve medzi zubami. Pacientom, ktorí majú už väčší problém, môže pomôcť zubný nosič, dlaha, do ktorej sa dá pasta s nano-hydroxylapatitom. Za kratší čas dosiahnete výraznejší efekt,“ hovorí.

Ak pasta neobsahuje nežiaduce konzervanty, môžete ju nechať na zuboch pôsobiť dlhšie. „Vždy si treba dať pozor na to, aby zubná pasta obsahovala nielen účinné látky, ale aj čo najmenej ingrediencií, ktoré nechcem mať v ústach,“ dodáva zubný lekár Pavol Andel.

O Pavlovi Andelovi

K štúdiu stomatológie ho inšpiroval otec Pavol Andel st., ktorý je tiež zubným lekárom. Pavol Andel ml. je spoluzakladateľom zubného centra Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Je špecialistom v ortodoncii, prednáša na podujatiach doma i v zahraničí a spolupracuje s lekárskymi fakultami. Je predsedom občianskeho združenia Zdravé ďasná, ktoré je zodpovedné za preventívny program pre deti Dental Alarm. Edukáciu má na starosti aj v CURAPROX Slovensko.