Zorientovať sa v množstve ochranných pomôcok, ktoré sú momentálne na trhu, je výzvou pre mnohých lekárov a zdravotníkov vrátane stomatológov. Rozhodujúcim faktorom je poznať potreby lekárov aj pacientov. Ako zistiť, ktoré ochranné pomôcky sú pre vás vhodné? Na túto stále aktuálnu tému sme sa rozprávali so zubným lekárom Pavlom Andelom.
Článok je súčasťou série článkov CURAPROX pre zubných lekárov. Záleží nám na osvete a uvedomujeme si, že aj pacienti potrebujú byť informovaní. Preto tento obsah prinášame aj pre čitateľov Apríl magazínu. Pozrite si, aké podmienky musia spĺňať stomatologické ambulancie, aby ste sa v nich ako pacienti mohli cítiť bezpečne.
Najprv chráňte seba, až potom môžete pomáhať druhým
Ak má lekár počas dňa niekoľko pacientov, bez dostatočnej ochrany a dezinfekcie sa jeho ordinácia môže veľmi jednoducho stať ohniskom nákazy. Predtým, než začnete riešiť akúkoľvek ochranu zubnej ambulancie, je dôležité uvedomiť si, že ak neochránite seba, neochránite nikoho okolo vás. „V súčasnej situácii platí rovnaký princíp, ktorý je nám dobre známy z cestovania lietadlom. V prípade núdze dávame masku najprv sebe a až potom dieťaťu,“ vysvetľuje zubný lekár Pavol Andel.
Berte do úvahy výhody a nevýhody germicídnych lámp
Jedným z najdôležitejších krokov je zabezpečenie priestoru ešte predtým, než doň vojde pacient. „Myslite na to, ako je v miestnosti vyriešené odvetrávanie a príchod nového vzduchu. Ak prídem do priestoru, v ktorom je kontaminované vzduchotechnické zariadenie, veľmi rýchlo sa pri spustení klímy dostane vírus do vzduchu,“ hovorí.
Máte niekoľko možností, ako budete priestor dezinfikovať. Jednou z nich sú germicídne lampy. Tie môžu byť otvorené alebo uzavreté. „V prípade otvorenej germicídnej lampy ide o veľmi efektívne UV-C žiarenie, ktoré však funguje len tam, kam dopadá. Germicídna lampa nemá rada tzv. ostré uhly. Keď zažnete žiarovku, na miesto v tieni germicíd nefunguje. A to je problém, pretože zubné ambulancie sú plné nástrojov a prístrojov,“ vysvetľuje princíp otvorených germicídnych lámp doktor Andel. Na to, aby bolo UV-C žiarenie efektívne, potrebujete eliminovať tienenie, a tak zabezpečiť nie jednu, ale viacero otvorených germicídnych lámp rozmiestnených logicky.
Pri uzavretej germicídnej lampe sa môžete pohybovať v priestore aj vtedy, keď je lampa aktívna, čo je zároveň jej najväčšou výhodou. „Zatvorený žiarič však dezinfikuje iba tú časť vzduchu, ktorá cez ňu preteká. Nikdy cez ňu neprejde vzduch z celej miestnosti. Ako najlepšia alternatíva sa ukazuje kombinácia ionizácie vzduchu s otvoreným germicídnym žiaričom,“ vysvetľuje zubný lekár.
Pri výbere fyzikálnej dezinfekcie priestoru treba zohľadňovať nielen účinnosť, ale aj to, ako sa látka správa v prostredí pri vyššej koncentrácii, či nemôže byť časom pre zdravie človeka nebezpečná a ako vplýva na materiály, na ktoré pôsobí. „Ja som si v súčasnej situácii vybral ionizáciu vzduchu, ktorú v špecifických situáciách dopĺňam o otvorené UV-C žiarenie,“ hovorí z vlastnej skúsenosti zubný lekár Pavol Andel.
Nezabúdajte, že výpary z dezinfekcie dýchate
Ďalšou alternatívou sú chemické dezinfekčné prostriedky, ktoré majú antibakteriálny a antivirotický účinok, ale zároveň sú voči človeku netoxické. Táto podmienka je však pri všetkom, čo požadujeme, veľmi ťažko splniteľná. Aj tu platí, že celodenný pohyb v takomto prostredí človeku pravdepodobne neprospieva. „Nikto sa nechce pohybovať v miestnosti, kde sa z dezinfekcie uvoľňujú rôzne látky, napríklad chloramíny a iné zlúčeniny, ktoré zdraviu človeka môžu uškodiť,“ vysvetľuje zubný lekár Pavol Andel.
Aj keď zvolíte najefektívnejšiu dezinfekciu proti baktériám a vírusom, z dlhodobého hľadiska môže vplývať na vaše zdravie negatívne. „Ešte neexistujú štúdie o tom, aký dosah má dlhodobý pohyb v prostredí zamorenom chemikáliami, ale existuje množstvo vedeckých článkov, ktoré poukazujú na negatívny vplyv chemických výparov na naše pľúca, kožu či imunologické procesy v tele,“ hovorí zubný lekár.
Zubný lekár Andel radí uprednostniť dezinfekčné prostriedky, ktoré sú menej škodlivé pre prírodu aj pre nás. Jednou z ďalších možností je dezinfekcia tzv. antimikrobiálnou hmlou. Využíva sa elektrostatické pridávanie elektrického náboja do kvapôčok dezinfekčného roztoku počas aplikácie. Tým sa zvyšuje priľnavosť dezinfekčného roztoku k povrchom, na ktorých sa môžu nachádzať vírusy a choroboplodné zárodky.
Pri používaní dezinfekcie treba myslieť aj na to, aby obava z možnej infekcie neviedla časom k tomu, že sa začneme rozprávať o ochoreniach, ktoré vznikli pobytom v chemicky zamorenom prostredí. „Nie je možné od dezinfekcie požadovať, aby zabíjala mikroorganizmy okolo nás, ale voči prospešným baktériám v našom tele sa správala priateľsky. Je dôležité uvedomiť si, že dlhodobo zamorené prostredie ambulancie chemikáliou môže zanechať na zdraví následky,“ približuje svoj názor zubný lekár Pavol Andel.
Kvalitné rúško so štítom je komfortnejšia kombinácia ako respirátor
Z pohľadu väčšiny infekčných ochorení je vstupnou bránou sliznica. Ochrana tela preto začína pri ústach a očiach. Respirátory, rúška, štíty, textilné či jednorázové materiály. Zorientovať sa v možnostiach a urobiť správne rozhodnutie môže byť väčšia výzva, ako sa na prvý pohľad zdá.
„Ak mám celý deň pracovať s pacientom, veľmi ťažko sa mi bude dýchať v respirátore FFP3. Ak ho mám nasadený správne, po pár hodinách sa budem cítiť veľmi unavený,” opisuje situáciu lekár Pavol Andel. „Ak si nasadím FFP3 respirátor na neoholenú tvár, prípadne mám zle zvolenú veľkosť a netesní mi na tvári, vzduch prechádza okolo a nie tak ako má, cez respirátor. Mnohí ľudia si to neuvedomujú a vrážajú peniaze do respirátora, ktorý nesprávne používajú,“ vysvetľuje.
Zubný lekár radí uprednostniť pri práci v zubnej ambulancii kombináciu ochranného štítu a kvalitného rúška: „Použitím rúška a štítu máte ďaleko väčší komfort a stupeň ochrany je de facto podobný.“
Kedy je vhodný overal a kedy bavlnený plášť?
Výber celotelového overalu závisí od stupňa bezpečnosti, vybrať si môžete zo šiestich stupňov. „V aktuálnej situácii nevidím dôvod, aby boli zubní lekári od hlavy po päty oblečení do Tyvek overalov najvyššieho stupňa ochrany. Ťažko sa v nich pracuje, potíte sa a v konečnom dôsledku to môže zhoršovať kvalitu ošetrenia,“ hovorí zubný lekár Andel.
Ak Tyvek overal potrebujete použiť, dôležité je vedieť, ako s ním zaobchádzať. „Nie je to iba o správnom obliekaní, ale aj následnom zaobchádzaní. Ak je niečím kontaminovaný a neviem, ako sa z neho správne vyzliecť a ako použiť dekontaminačnú zónu, budím dojem falošného presvedčenia o tom, ako dobre som chránený,“ hovorí zubný lekár Andel.
Pri ochrane lekára a sestry by sme mali vždy zvážiť niekoľko vecí. „Pacient by mal byť v nejakej zóne rizika. Pokiaľ to riziko nie je vysoké, mal by som k tomu prispôsobiť svoju ochranu, ale hlavne by som mal mať vedomosti, s akou pomôckou ako nakladať. Pred ošetrením, počas ošetrenia, aj po ošetrení,“ radí.
Ak sa pohybujete medzi pacienti, ktorí nie sú vo vysokej zóne rizika, v rámci pohybu v ambulancii vám stačia plášte nižšieho typu ochrany. „Vhodný je bavlnený plášť, ktorý mám na každého pacienta nový a môžem ho dekontaminovať praním a žehlením. Ak sa presúvam z ambulancie do spoločných priestorov alebo na obed, v ideálnom prípade sa medzi tým osprchujem a oblečiem do iného oblečenia,“ radí.
Aj pri ochranných pomôckach môžeme myslieť ekologicky
Nie je nevyhnutným a ani najlepším riešením, aby ste pri každom pacientovi použili jednorázové pomôcky. „Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že kvalitné bavlnené rúška s použitím štítu sú absolútne vyhovujúce a nie je tam žiadny problém. Ako lekár sa osobne prikláňaň k opakovateľne použiteľným pomôckam, a to práve kvôli ekológii. Polypropylénové rúška a rôzne netkané textílie by mali skončiť v takých spaľovniach, ktoré sa na Slovensku nenachádzajú. Ak by každý lekár používal na každého pacienta jednorázový overal a jednorázové rúško, zahltili by sme túto krajinu odpadom, ktorý nevieme likvidovať,“ vysvetľuje.
„Z môjho pohľadu je stále lepšie preferovať správne použité rúško, ktoré je na opakované použitie. Pokiaľ by však niekto chcel zvýšenú ochranu, môže použiť rúška z netkanej textílie, ktoré sú z hľadiska ochrany na tom lepšie ako bavlnené, pričom sa v nich stále dobre dýcha,“ odporúča.
Pozor pri opakovanom použití rúšok
V súvislosti s používaním akéhokoľvek druhu rúška, je dôležité vedieť, ako s ním zaobchádzať po vyšetrení. Veľa ľudí robí chyby aj pri používaní jednorazových rúšok. Mnohí lekári s si cieľom zníženia odpadu osvojili teóriu, že koronavírus po viac než troch dňoch umrie, a tak môžu po pár dňoch rúško použiť opakovane. Zabúdajú na to, že na niektorých materiáloch dokážu vyrastať iné kultúry, ktoré tam vydržia dlhšie ako tri dni. Na rúško sa tak postupne rozširujú baktérie, ktoré tak či tak nie sú z hľadiska hygieny dobré,“ vysvetľuje zubný lekár.
Sú však spôsoby, keď je tento spôsob narábania s rúškom efektívny. „Pokiaľ by ste používali antibakteriálny materiál alebo netkané textílie s prímesou striebra, tento mechanizmus zafunguje. Dôležité je vopred zvážiť, ktorý materiál je vhodný, a na ktorom sa budú aj po pár dňoch šíriť baktérie. Musíme si uvedomiť, že nebojujeme iba s koronavírusom, ale aj z inými baktériami, ktoré sa dokážu po zakašľaní na rúško veľmi rýchlo ďalej množiť,“ dodáva.
V bavlnenej čiapke sa budete potiť menej
Vyhnúť sa jednorazovým, no stále efektívnym pomôckam sa dá aj pri výbere ďalších ochranných prvkov, napríklad čiapok. „Rovnako ako pri rúškach, aj pri čiapkach je úplne dostačujúca bavlnená prateľná čiapka. S kolegami sme vyskúšali aj jednorázové čiapky, ale práca v nich bola menej komfortná, keďže sa v nej rýchlo potí hlava. Aktuálne je pre mňa bavlnená čiapka aj vďaka priedušnému materiálu jednoznačná voľba,“ vysvetľuje zubný lekár.
Pracujte s okuliarmi, pri mikroskopoch pomôžu fólie
Chrániť oči je rovnako dôležité ako dýchacie cesty. V mnohých ambulanciách je však stále tento fakt podceňovaný. „Na oči nestačia iba klasické okuliare, ale okuliare s bočnou ochranou. Sliznica oka je rovnako citlivá na prenos ako každá iná sliznica.“
Oči chránite nielen okuliarmi, ale aj štítom, ktorý sme spomínali ako vhodnú a komfortnú voľbu v kombinácii s rúškom. Problém pri používaní štítu však nastáva v dvoch prípadoch. „Ako lekári sme zvyknutí pracovať so zväčšujúcimi lupami. V našom centre sme si štíty upravili. Podľa individuálnej šablóny sme si nakreslili otvory, cez ktoré prestrčíme ďalekohľady a pracujeme tak s manuálne upravenými štítmi,“ hovorí na základe vlastnej skúsenosti.
Druhý problém so štítmi nastáva pri mikroskopoch, no aj tam existuje spôsob, ako sa môžete vynájsť. „S kolegami sme si vyrobili okolo mikroskopov golier z kompostovateľsnej plastovej fólie. Okolo mikroskopu vytvorili lievik, ktorý sa nachádza nad plexisklom a týmto spôsobom človeka chráni,“ opisuje doktor Andel.
Rukavice nesmú obmedzovať cit, výber materiálu je na vás
Pri výbere rukavíc berte do úvahy nielen strih či hrúbku, ale aj materiál, a to najmä kvôli kožným alergiám. „Niekomu vyhovujú vynilové rukavice, niekomu pudrové, nepudrové, niekomu latexové alebo nelatexové atď. Platí, že je takmer jedno, aké používame. Snažíme sa však používať rukavice, ktoré nám neobmedzujú cit a sú pomerne tenké. Najdôležitejšie je, aby rukavica nebola nikde narušená, pretože v tom prípade nás nechráni,“ radí zubný lekár.
Údaje z bezkontaktných teplomerov nemusia zodpovedať realite
V povinnej výbave zubnej ambulancie vám v týchto dňoch nesmie chýbať bezkontaktný teplomer. Je dobré uvedomiť si, že číslo, ktoré ukazuje, nemusí byť vždy dostatočne informačné. Napríklad v situácii, ak k vám pacient príde počas chladného rána. „Vy mu hneď po vstupe zmeriate teplotu, ale o päť minút po vyrovnaní telesnej teploty môže byť situácia diametrálne odlišná,“ hovorí.
Presnejšou pomôckou môžu byť v zubných ambulanciách termokamery. „Ich výhoda je v tom, že merajú teplotu počas celého pohybu pacienta v určitých priestoroch. Kvalitné termokamery sú pomerne presné a považujem ich za lepšiu, ale drahšiu alternatívu ako bezkontaktný teplomer. Sú vhodné do každého priestoru, kde sa pohybuje viac ľudí, nielen do ambulancií, ale aj do škôl či obchodných centier,“ dodáva zubný lekár Pavol Andel.
O Pavlovi Andelovi
K štúdiu stomatológie ho inšpiroval otec Pavol Andel st., ktorý je tiež zubným lekárom. Pavol Andel ml. je spoluzakladateľom zubného centra Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Je špecialistom v ortodoncii, prednáša na podujatiach doma i v zahraničí a spolupracuje s lekárskymi fakultami. Je predsedom občianskeho združenia Zdravé ďasná, ktoré je zodpovedné za preventívny program pre deti Dental Alarm. Edukáciu má na starosti aj v CURAPROX Slovensko.