Tehotenstvo ovplyvňuje zuby mnohými spôsobmi, vplývajú na ne hormonálne zmeny, iné stravovanie aj ranné nevoľnosti. Ak však máte informácie o tom, ako tento nový režim zvládať, niet sa čoho obávať. V nasledujúcom článku vás oboznámime s faktormi, ktoré vplývajú na vaše ústne zdravie počas tehotenstva, a s tým, čo môžete urobiť, aby vaše zuby ostali zdravé.


V článku sa dozviete:

  • ako hormonálne zmeny v tehotenstve vplývajú na zuby,
  • aký dosah majú ranné nevoľnosti,
  • kedy je vhodné navštíviť zubného lekára,
  • ako si v tehotenstve správne nastaviť režim dentálnej starostlivosti,
  • prečo je mýtus, že plod odčerpáva vápnik zo zubov matky.

Poznáme tri hlavné faktory, ktoré znamenajú zvýšené riziko pre vaše zuby počas tehotenstva. Ako prvé sú hormonálne zmeny, ktoré môžu prispievať k vzniku zubného povlaku a následne zubného kazu. Ďalším faktorom je zvýšená chuť do jedla, ktorá môže viesť k chemickej nerovnováhe v ústach. Rovnaký vplyv na ústnu dutinu môžu mať aj ranné nevoľnosti. Ak sa však tieto javy riešia včas a efektívne, problémom sa môžete vyhnúť veľmi jednoducho.

Zubného lekára navštívte ešte pred otehotnením

Ideálne je, ak navštívite stomatológa v čase, keď tehotenstvo ešte len plánujete. Včasné odhalenie medzizubných kazov či parodontálnych problémov môže ušetriť ďalšie návštevy ambulancie či zákroky, ktoré by ste možno počas tehotenstva alebo po pôrode nemohli absolvovať.

Zlý stav chrupu má vplyv na celé telo a orgány, často je aj dôvodom neplodnosti. Zdravý chrup je jeden z predpokladov bezproblémového tehotenstva. Ďalším dôvodom návštevy je, že niektoré kazy odhalí iba RTG snímka. Počas tehotenstva však môže byť röntgen pre budúcu matku aj plod zbytočnou záťažou.

Koncentrácia baktérií sa v tehotenstve môže zvýšiť 

Počas tehotenstva môžu chemické zloženie slín a hormonálne zmeny ovplyvniť vývoj baktérií v ústach. Za určitých podmienok sa baktérie môžu množiť rýchlejšie.

Množenie baktérií v ústach je prirodzený proces. Počas tisícročí sa však naše telá naučili udržiavať ich na neškodnom minime. Sliny majú mierne antibakteriálne schopnosti a pokiaľ konzumujeme tuhé potraviny s nízkym obsahom cukru, prirodzené pôsobenie dostatočne zuby od baktérií očistí.

Strava moderného človeka však z tohto hľadiska nie je optimálna. Potraviny sú mäkšie a bohatšie na cukor, čo baktériám dáva väčšiu šancu rozmnožovať sa. Pri ich rozmnožovaní sa vytvára biofilm − druh bakteriálnej kolónie, ktorá žije a rastie na našich zuboch.

Preto je pre nás také dôležité umývať si zuby a narušiť biofilm (povlak) a bakteriálne spojenia. Ak to neurobíme, bakteriálne kolónie rastú, vytvárajú kyslý odpad a oslabujú našu sklovinu a ďasná.


Počas dňa sa na zuboch nahromadí určité množstvo baktérií, ktoré je potrebné vyčistiť. Ak sa nečistota neodstráni predtým, ako idete spať, tieto baktérie počas noci rastú a na vašej sklovine vytvárajú toxický odpad.

Pravidelný režim čistenia zubov a starostlivosti o zuby minimalizujú hromadenie baktérií.

Čistite si zuby najmenej dvakrát denne, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Hormóny vplývajú na prietok krvi v ďasnách

Hormonálne zmeny vplývajú nielen na zvýšené množstvo baktérií, ale tiež spomaľujú a zvyšujú prietok krvi v ďasnách. Toxíny sa tak ľahšie dostanú do krvného riečiska, čo spôsobuje zväčšenie objemu krvi a často aj opuch ďasna. Treba však pamätať, že bez baktérií zo zubného povlaku tomu môžeme predísť, a to dôkladným čistením.

Pozor na kyseliny a zvýšenú chuť na kyslé potraviny 

Počas ranných nevoľností sú vaše ústa a zuby vystavené tráviacim kyselinám, ktoré môžu ovplyvniť chemické zloženie zubnej skloviny. To isté platí pre kyslé výrobky, na ktoré môže mať tehotná žena chuť: napríklad ochutené nápoje a džúsy, najmä pomarančové, grapefruitové a iné nápoje na báze citrusov.

Nielen džúsy, ale aj väčšina nealkoholických nápojov obsahuje kyseliny. Po takýchto nápojoch môžete cítiť, že vaše zuby sú trochu drsné. Je to v dôsledku pôsobenia jemnej kyseliny (často kyseliny fosforečnej). Ide len o malé množstvo, ktoré však stačí na oslabenie ochranných vlastností zubnej skloviny.

Zuby si umývajte až polhodinu po jedle či nevoľnosti

Samotných kyselín sa však netreba báť. Výrobcovia potravín a nápojov sú zo zákona povinní používať iba bezpečné ingrediencie. Dôležité je, ako pristupujeme k našim zubom hneď po jedle.

Asi 30 minút po rannej nevoľnosti alebo po konzumácii niečoho sladkého či kyslého sa neodporúča čistiť si zuby. Počas týchto 30 minút sú vaše zuby obzvlášť zraniteľné voči mechanickému poškodeniu. Po 30 minútach si zuby môžete vyčistiť.

Ak máte v ústach nepríjemnú chuť alebo zápach, vypláchnite si ústa teplou vodou. Počas prvých 30 minút sa však vyhnite čisteniu. Týmto spôsobom udržujete svoju sklovinu silnejšiu dlhší čas.


❌ Potraviny s vysokým obsahom kyselín:

  • citróny, limety, granátové jablká, grapefruity, pomaranče, mandarínky, jablká, broskyne, ananásy a šťavy z nich,
  • modré slivky, hrozno,
  • čučoriedky,
  • paradajky,
  • väčšina ochutených nápojov vrátane nápojov s umelými sladidlami,(skontrolujte obsah kyselín v zložení).

👍 Potraviny, ktoré sú neutrálne alebo s nízkym obsahom kyselín:

  • orechy a semená,
  • kukurica, sójové bôby, miso, tofu,
  • jogurt a mlieko (nesladené),
  • huby,
  • fazuľa a šošovica, brokolica,
  • repa, zemiaky,
  • celozrnné potraviny,
  • bylinné čaje,
  • tuky ako olivový olej a avokádo.

Neverte mýtom, plod neodčerpáva vápnik  z matkiných zubov  

Možno ste sa stretli s tvrdením, že plod odčerpáva vápnik zo zubov matky, a tým ich oslabuje. Je to však mýtus. Fyziologicky je to nemožné, pretože zub neslúži ako rezervoár vápnika na horšie časy. Dokonca aj pri osteoporóze (rednutí a mäknutí kostí) ostávajú zuby pevné.

Aj v prípade tzv. tehotenskej gingivitídy ide v skutočnosti o bežný zápal ďasien, ktorý sa zväčša začal už pred tehotenstvom, ale prišlo sa naň neskôr a pravdepodobne sa v priebehu gravidity zhoršil.

Nastavte si režim čistenia zubov, dbajte aj na zloženie pasty

Najdôležitejším krokom v rámci prevencie je nastaviť si efektívny režim čistenia zubov. Počas tehotenstva sa odporúča striktne sa držať režimu čistenia zubov dvakrát denne. Niekedy to môže byť únavné a pomyslíte si: Však za noc sa nič zlé nestane. Ale zakaždým, keď necháte baktérie cez noc „robiť si svoju prácu“, vaša sklovina sa o niečo poškodí a to „niečo“ sa po čase nahromadí.

Pre dôkladné čistenie odporúčame dodržiavať nasledujúce kroky:

  • Skontrolujte zubnú pastu: musí mať nízkoabrazívne a vysokoochranné vlastnosti. Vyhnite sa bieliacim zubným pastám, pretože majú sklon k oslabeniu skloviny.
  • Jemne a dôkladne vyčistite predné a zadné zuby pomocou jemnej kefky.
  • Pomocou jednozväzkovej kefky vyčistite stoličky a nečistoty v blízkosti ďasien. Používajte jemné, pomalé pohyby.
  • Pomocou medzizubných kefiek vyčistite všetky medzizubné priestory pohybom dnu a von.

Rady hľadajte u svojho zubného lekára 

Ak počas tehotenstva spozorujete nezvyčajné príznaky, ako sú krvácanie alebo zápal, nezabudnite si dohodnúť termín u svojho zubného lekára.

Na prevenciu však treba myslieť aj vtedy, ak žiadny problém nemáte. Kým dospelí majú nárok absolvovať preventívnu prehliadku u stomatológa raz ročne, tehotné ženy majú nárok na dve prehliadky za rok. V ideálnom prípade by ste mali absolvovať jednu prehliadku na začiatku a druhú pred koncom tehotenstva.