Len edukovaní pacienti môžu byť zdraví, tvrdí zubný lekár Martin Manek. Toto sú jeho rady, ako efektívnejšie viesť pacientov k spolupráci a udržiavaniu orálneho zdravia.
1Pacienti musia rozumieť dôležitosti starostlivosti o ústnu dutinu
Základom každej liečby je ochota pacientov spolupracovať a dôkladne sa venovať domácej starostlivosti. Mali by z ambulancie odchádzať oboznámení s dôležitosťou domácej dentálnej starostlivosti a benefitmi, ktoré im prinesie. Musia porozumieť problému, ktorý idete spolu riešiť, a jeho liečbe. Nemôžete im niečo prikazovať bez toho, aby rozumeli, prečo to majú robiť.

Okrem toho by pacienti mali dostať kvalitnú inštruktáž o čistení pomôckami, ktoré budú doma reálne používať. Mali by mať v malíčku používanie mechanickej alebo elektrickej kefky, medzizubnej kefky a tzv. single kefky. Je ideálne, ak by na vstupnej dentálnej hygiene dostali nielen inštruktáž o používaní pomôcok, ale rovno aj vhodné pomôcky vrátane medzizubných kefiek správnej veľkosti.
2Zubný lekár a dentálna hygienička sú tandem
Dentálna hygiena by mala byť neoddeliteľnou súčasťou terapeutického plánu pacientov a úplne prvým krokom v rámci liečby. Úzka spolupráca dentálnej hygieničky a zubného lekára je absolútne kľúčová pre úspešný a udržateľný manažment pacientov.

Pri posudzovaní klinického stavu pacientov by zubní lekári mali prihliadať na to, čo sa odohráva na dentálnej hygiene, ako často ju pacienti potrebujú absolvovať, či prešli inštruktážou, či používajú správne pomôcky a ako spolupracujú. Je vhodné, aby pacienti počúvali rovnaké odporúčania od zubného lekára aj dentálnej hygieničky – je väčšia šanca, že ich budú dodržiavať, ak ich dostanú od viacerých odborníkov naraz.
3Nastavte efektívny liečebný plán
Skôr než sa pustíte do terapeutickej fázy liečby, uistite sa, že pacienti majú zuby čisté, ovládajú techniku čistenia a rozumejú svojmu problému. Až potom by ste mali pristúpiť k oprave kazov.
Po sanácii nastupuje tzv. recallová fáza. Počas nej pacienti absolvujú pravidelné kontroly a dentálnu hygienu, počas ktorých sledujete stav ich chrupu, parodontu a ukladania zubného kameňa.

Množstvo zubného kameňa a intenzita krvácania ďasien sú ukazovateľom toho, ako prebieha čistenie zubov v domácom prostredí. Keď sa pacientom za pár mesiacov vytvorí veľa zubného kameňa alebo je naďalej prítomná gingivitída, zrejme je niekde chyba. Vtedy je potrebné vrátiť sa o krok späť, znovu ich inštruovať, ako správne čistiť, prehodnotiť, ako spolupracujú, zistiť, či majú správne pomôcky a veľkosti kefiek.
4Nebojte sa pacientov občas postrašiť – aj finančne
Vysvetlite pacientom, že prevencia je finančne oveľa menej náročná než neskoršia liečba. Jasné vysvetlenie, že pravidelná dentálna hygiena a poctivá domáca starostlivosť im môžu ušetriť stovky až tisíce eur za nákladné zubné ošetrenia, je silným motivačným faktorom. Keď pacienti pochopia tento ekonomický aspekt, je pravdepodobnejšie, že si osvoja lepšie návyky.

Ak si pacienti ani tak neuvedomia riziká nedostatočnej starostlivosti o ústnu dutinu, môžete použiť aj silnejšie argumenty. Napríklad to, že parodontitída sa stáva hlavnou príčinou straty zubov vo vyspelých krajinách alebo že poškodenie závesného aparátu zuba môže mať nezvratné následky. Dnes už dokonca vieme, že ochorenia ďasien zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení a ďalších vážnych zdravotných problémov. Strach pacientov donúti zamyslieť sa nad tým, aké majú návyky, a zvážiť lepšiu starostlivosť o zuby.
Viac sa dočítate v rozhovore so zubným lekárom Martinom Manekom na tomto odkaze.
