Detský zubný lekár Adam Mikuš radí, ako zbaviť detských pacientov aj ich rodičov stresu a ako ich motivovať, aby sa dôkladnejšie starali o zdravie detských zúbkov.
1Vytvorte atmosféru prijatia a dôvery
Dajte pacientom aj ich rodičom pocítiť, že dieťa je vo vašej ambulancii dôležité. Začína sa to už pocitom, ktorý nadobudne rodič pri objednávaní sa na vyšetrenie či preventívnu prehliadku.
V druhom rade je dôležitý prvý dojem, ktorý sa ich zmocní, keď vstúpia do čakárne. Je dôležité v rodičovi vyvolať pocit dôvery, že s dieťaťom návštevu zubnej ambulancie zvládnu. Oplatí sa pracovať s neverbálnou komunikáciou – s dizajnom ordinácie, výberom zariadenia, materiálov či farieb. Napríklad žltá podlaha, veselé obrázky na stenách či detská toaleta patria medzi jasné signály, že deti sú vo vašej ambulancii vítané.
Celá komunikácia a pozornosť by počas vyšetrenia či ošetrenia mali byť orientované na detského pacienta. S rodičom komunikujte najmä v úvode a na konci, keď si zosumarizujete návštevu, inak je epicentrom pozornosti dieťa. Udržiavajte s ním očný kontakt, dajte mu pocítiť, že ho vnímate ako partnera, s ktorým sa spoločne snažíte o to, aby malo zdravé zuby.
2Odporučte pacientom, aby si priniesli vlastnú kefku
Ak rodičom zasielate SMS pripomienku s termínom opätovnej návštevy, doplňte do nej informáciu, aby rodičia priniesli dieťaťu jeho kefku. Pomocou nej môžete priamo na pacientových zuboch ukázať, čo a ako môže v rámci čistenia ešte vylepšiť. Navyše tak ľahko skontrolujete, či používa správnu kefku.
Ak zistíte, že používa nesprávnu kefku, ktorá má riedke a dlhé vlákna či hlavičku nesprávnej veľkosti, vysvetlite rodičom, prečo sa im oplatí investovať do naozaj kvalitnej kefky. Ak majú rodičia problémy s tým, že ich dieťa kefku pravidelne rozhryzie, poraďte im fintu – s lacnejšou kefkou nech čistí dieťa a tú kvalitnejšiu kefku nech používa len rodič.
3Dávajte pacientom produkty
Prevencia v zubnom lekárstve je viazaná na produkty. Bez kvalitných produktov sa nezaobíde. Majte preto v ambulancii vždy poruke produkty, ktoré môžete použiť na demonštráciu správneho čistenia, potom ich dať pacientom domov. Pri ich výbere prihliadajte na vek pacienta a nezabudnite ho vždy konkrétne usmerniť, ako dané produkty – kefky, šabličky alebo medzizubky – používať.
Okrem toho, že si tým poistíte, že váš pacient bude používať správne nástroje, má to aj psychologický efekt. Ak počas preventívnej prehliadky dávate pacientom nástroje na čistenie, zvyšujete tým hodnotu preventívnej prehliadky v očiach rodičov a prehlbujete svoj vzťah s nimi. Budujete si tak dôveru a podporujete ich motiváciu.
4Používajte orálnu kameru
Nie nadarmo sa hovorí: radšej raz vidieť ako stokrát počuť. Veľa vysvetľujte a používajte pritom rozličné názorné pomôcky. Edukácia by mala byť prítomná na vstupnom vyšetrení, preventívnej prehliadke a dokonca aj počas ošetrenia kazov. Veľa sa pýtajte – ako si pacient doma čistí zuby, čím, ako často, či mu niečo robí problémy. Správnu starostlivosť neraz sabotujú detaily, ktoré rodičom ani nenapadnú, no vy ich cez ne dokážete hravo previesť.
Neoceniteľnou pomôckou v ambulancii každého detského zubného lekára je intraorálna kamera. Vďaka nej môžete rodičom i pacientom jasne ukázať povlak, kaz alebo miesta, na ktoré by si mali dávať pozor a lepšie ich čistiť. Keď to uvidia na vlastné oči, ľahšie pochopia, že sa im v ústach vyskytol nejaký problém, a budú mať väčšiu motiváciu ho riešiť. Nehovoriac o tom, že pacienti sú potom významne ochotnejší držať sa vašich rád.
Viac o starostlivosti o detských pacientov sa dočítate v rozhovore s detským zubným lekárom Adamom Mikušom na tomto odkaze.