Parodontológ Michal Štefanatný radí, ako pristupovať k pacientom s parodontitídou a pomôcť im čo najlepšie zvládať toto ochorenie.

1Ozbrojte seba aj pacientov trpezlivosťou

Liečba parodontitídy nie je rýchla ako oprava zubného kazu alebo výmena zubnej korunky. Jej výsledky sa prejavia až po dlhšom čase a zväčša trvá minimálne rok, kým sa podarí stav pacienta stabilizovať.

Pacientov o tom treba vopred informovať a pripraviť ich na to. Je dôležité, aby ani po čase nepoľavovali v dôslednej a konzistentnej starostlivosti. Tá je pri liečbe parodontitídy absolútne kľúčová. Ak aj pacient bude pravidelne chodiť na dentálnu hygienu, no domáce čistenie zanedbá, želané výsledky a zlepšenie stavu ústnej dutiny sa vôbec nemusia dostaviť. Všetky zložky terapie musia kráčať synergicky ruka v ruke. Pacientom preto veľa vysvetľujte, poskytujte im všetky potrebné informácie a trpezlivo im pomáhajte udržiavať zdravé návyky.

2Buďte proaktívni

Proaktívne sa ozývajte pacientom a volajte ich na kontroly či pravidelnú dentálnu hygienu. Tú by pacienti s parodontitídou mali absolvovať minimálne dvakrát ročne, pokojne aj viac. Výskumy ukazujú, že pacienti, ktorí chodia na dentálnu hygienu aspoň dvakrát ročne, majú menšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení alebo komplikácií s nimi spojených. Dentálna hygiena je základom liečby parodontitídy.

3Buďte prísni, ale nezabudnite pacientov motivovať

Ak chcete dosiahnuť reálne výsledky, riaďte sa porekadlom Privrieš jedno oko, riskuješ aj to druhé. Nastavte si s pacientmi v ambulancii jasné pravidlá a trvajte na ich dodržiavaní. Rozlišujte však medzi pacientmi, ktorí nedosiahnu ciele terapie preto, že čistenie vedome zanedbávajú, a tými, ktorí majú napríklad v dôsledku veku či hendikepu horšiu motoriku.

Základom úspechu je pacientov správne motivovať, napríklad formou niečo za niečo. Ošetrenie, napríklad estetické prerobenie koruniek, si najskôr musia „zaslúžiť“ poctivou domácou starostlivosťou. Ponúknite im jasné benefity, ak sa im zlepší či stabilizuje stav parodontu. 

Svoju rolu zohráva aj  finančná motivácia: ak ľudia musia za niečo platiť, väčšmi si to vážia, než keď to dostanú zadarmo a bez námahy. Pacienti musia pochopiť, že všetko robia v prvom rade pre seba, a finančná stránka býva neraz efektívnym hnacím motorom.

4Klaďte dôraz na prevenciu

Nečakajte, kým sa u vašich pacientov rozvinie ochorenie naplno, a venujte veľkú pozornosť prevencii, a to už u najmenších pacientov. Naučte čistiť medzizubnou kefkou už škôlkarov a ich rodičov, aby si vybudovali zdravý návyk a čistenie medzizubných priestorov bolo pre nich rovnako samozrejmé ako napríklad každodenné sprchovanie. 

Upozornite pacientov, že čisteniu zubov by mali venovať plnú pozornosť, nečistiť si ich pri pozeraní televízie alebo inej aktivite, ktorá rozptyľuje. Dôležité je sústrediť sa na správnu techniku, dôkladné čistenie naozaj všetkých zákutí úst a používanie medzizubnej kefky. Ak si pacienti budú čistiť zuby hoci i desaťkrát denne, no budú duchom neprítomní alebo použijú nesprávnu techniku, je to podobné, akoby si zuby nečistili vôbec.

Viac o starostlivosti o pacientov s parodontitídou sa dočítate v rozhovore s parodontológom Michalom Štefanatným na tomto odkaze.

MDDr. Michal Štefanatný PhD.
Vyštudoval odbor zubného lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci a v roku 2023 dokončil postgraduálne štúdium na oddelení parodontológie. Je členom viacerých odborných spoločností, napríklad ČPS (Česká parodontologická společnost), ČES (Česká endodontic společnost) či členom ITI (International Team for Implantology) klubu.  Od roku 2023 je aj certifikovaným členom ČADE (Česká akademie dentální estetiky).  Pôsobil na oddelení parodontológie na Klinike zubného lekárstva v Olomouci či na klinike Schill Dental Clinic. Od roku 2014 má vlastnú zubnú prax Blanc Dental Studio v Žiline.