Aj keď nosenie strojčeka už nie je takým strašiakom ako kedysi, ortodontická liečba je stále náročný proces. Vyžaduje si zvýšenú starostlivosť o zuby, je časovo zdĺhavá a nie je lacná. Prečítajte si štyri tipy od skúseného zubného lekára Pavla Andela, vďaka ktorým pomôžete svojim pacientom liečbou prejsť bez problémov.

1Informácií nikdy nie je dosť

Niektorí pacienti môžu mať pred ortodontickou liečbou rešpekt, dokonca strach. Otvorenou a informatívnou komunikáciou pacientom pomôžete tieto obavy prekonať. Vysvetlite im, aké všetky benefity dokáže ortodontická liečba priniesť alebo aké problémy ich môžu postretnúť, ak ju nepodstúpia. Krivé zuby môžu spôsobovať problém so zhryzom a efektívnym spracovaním potravy a ovplyvňujú aj reč a logopedické funkcie. Takisto môžu viesť k problémom s čeľustným kĺbom a v neposlednom rade sa aj ťažšie čistia. Naopak, rovné zuby sa ľahšie čistia, menej namáhajú čeľustný kĺb a sú aj estetickejšie na pohľad.

2Venujte viac pozornosti detským pacientom

Medzi pacientov, ktorí majú najväčší strach z nosenia strojčeka, patria často deti. Veľa čeľustných ortopédov robí tú chybu, že sa namiesto detí rozpráva len s ich rodičmi. Nečudo, že sa potom deti boja. Keď sa, naopak, rozprávate aj s deťmi, dokážete ich strachu rýchlo zbaviť. Vychádzajte im tiež v ústrety pri plánovaní liečby. Nosenie strojčeka môžete napríklad naplánovať tak, aby ho nedostali celý naraz, ale po častiach. Opatrný a citlivý prístup im pomôže zvládať ortodontickú liečbu bez zbytočného strachu a stresu.

3Naučte pacientov správnej starostlivosti

Nemôžete pacientom len nasadiť strojček a poslať ich domov bez akejkoľvek inštruktáže. Ortodontická liečba dočasne sťažuje dentálnu hygienu, čo zvyšuje riziko kazov či estetických chýb. Zoznámte svojich pacientov s pomôckami na čistenie zubov a strojčekov a naučte ich s nimi správne narábať. Prospešné je tiež naplánovať pravidelné návštevy u dentálneho hygienika, kde si tieto zručnosti môžu preskúšať a zdokonaliť.

4Predstavte im vhodné dentálne pomôcky

Starostlivosť o zuby so strojčekom je jednoduchšia nielen vďaka správnym vedomostiam a zručnostiam, ale aj vďaka tým správnym nástrojom. Jednozväzkové kefky pomáhajú čistiť okolo zámkov fixného aparátu. Medzizubné kefky sú dobré nielen na medzizubné priestory, ale aj na priestor medzi drôtikmi a zubom. Nová ochranná pena od Curaproxu je zase skvelým pomocníkom pre pacientov s neviditeľným strojčekom. Zoznámte svojich pacientov s tými najlepšími produktmi na bezproblémovú ortodontickú liečbu a odporučte im tie najvhodnejšie pomôcky. Viac o práci s ortodontickými pacientmi, ale aj o novej ochrannej pene či vzdelávaní zubných lekárov sa dočítate v rozhovore so zubným lekárom Pavlom Andelom na tomto odkaze.