Ochrániť dieťa pred nástrahami internetu je celkom náročné. Nemusíte však sledovať každý jeden krok, ktorý v online svete spraví. Omnoho dôležitejšie je mať prehľad o tom, čo vyhľadáva a koľko času internetu venuje. Pomôžu vám praktické aplikácie, vďaka ktorým si jednoducho a rýchlo určíte pravidlá, ako má dieťa tráviť čas pred obrazovkou.

1S Kids place vyberiete, ktoré aplikácie môže dieťa používať

Kids Place je aplikácia, ktorá funguje ako bezpečná pracovná plocha smartfónu. Je ľahko ovládateľná a nastaviteľná. Najskôr si treba zvoliť heslo, pomocou ktorého sa dá aplikácia vypnúť alebo zatvoriť. Potom si môžete vybrať zo zoznamu aplikácií, ktoré chcete dieťaťu povoliť používať. Všetky vybrané položky sa zobrazia na individuálnej pracovnej ploche, ku ktorej má dieťa prístup.

Pokiaľ sa dieťa pokúsi spustiť inú aplikáciu alebo Kids Place zatvoriť, objaví sa bezpečnostné oznámenie o tom, že na pokračovanie je potrebné zadať PIN. Tiež môžete sledovať, ako dlho bola spustená každá z povolených aplikácií, alebo nastaviť časový limit, či bezpečnosť sledovania videí a prezerania obrázkov.

Dostupné: v Google Play
Cena: od verzií zadarmo až po 20,99 €

2Safe browser zablokuje v prehliadači nevhodné kategórie

Safe Browser je dobrý prehliadač pre rodičov, ktorí chcú mať prehľad o tom, ako trávi dieťa čas na internete. Ide o internetový prehliadač so zabudovaným filtrom, ktorý blokuje kategórie nevhodné pre deti. Veľmi jednoducho si vyberiete konkrétne kľúčové slová a webové stránky, ktoré chcete pre dieťa zablokovať.

Dostupné: v Google Play
Cena: zadarmo

3Teen Shield umožní sledovať, čo robí dieťa na mobile

Vďaka Teen Shield môžete cez svoj mobil alebo webovú stránku sledovať činnosť detí a tínedžerov, ktorí majú už vlastný mobil. Po nainštalovaní beží aplikácia na pozadí a bez rodičovského hesla ju nemožno vypnúť. Uvidíte, čo si dieťa prezerá na internete, potom stránky s nevhodným obsahom môžete zablokovať. Aplikácia umožňuje prečítať si SMS správy, tiež si môžete pozrieť, s kým vaše dieťa komunikuje, prípadne lokalizovať jeho telefón.

Ak si bude vaše dieťa chcieť pozrieť vami zakázanú stránku, nezobrazí sa a vám príde upozornenie o tom, ktorý portál chcelo dieťa navštíviť. Vtedy sa môžete rozhodnúť, či stránku povolíte, alebo nie.

Dostupné: na webovej stránke www.teenshield.com
Cena: 36 € na 3 mesiace pre 3 zariadenia

4Kids Zone vám pomôže vybrať vhodné aplikácie

Aplikácia podobná Kids Place. Na začiatok si nastavíte heslo, s ktorým môžete aplikáciu vypnúť či meniť jej nastavenia. Základným rozdielom medzi týmito dvoma aplikáciami je, že Kids Zone vám ponúka tipy, ktoré z nainštalovaných aplikácií sú pre deti vhodné a naopak. Kids Zone je určená najmä pre tých rodičov, ktorí nemajú široký prehľad v aplikáciách a radšej si dajú poradiť.

Dostupné: v Google Play
Cena: od verzii zadarmo až po 3,89€

5Rodičovská kontrola pre zariadenia Apple

Rodičovskú kontrolu si na Apple zariadeniach jednoducho aktivujete v nastaveniach. Osobitnou funkciou na Apple zariadeniach je možnosť povoliť alebo, naopak, zakázať spúšťanie aplikácií, videí či hudby pre určité vekové kategórie. Viac sa dozviete na webovej stránke Apple.