Zorientovať sa v nekonečnej ponuke detských dentálnych produktov môže byť pre rodičov výzvou. Prinášame vám praktický návod, ako správne vybrať detskú zubnú pastu. Dentálna hygienička Zuzana Serafinová vysvetľuje, ako sa zorientovať v zložení a vybrať pre dieťa pastu, ktorá bude zdravá, účinná, ale aj motivačná.
Zubná pasta nie je mydlo
Mnohí z nás sa domnievajú, že zubná pasta je hlavná čistiaca zložka pri odstraňovaní zubného povlaku. Nie je to pravda. Hlavnú úlohu pri čistení má zubná kefka a správna technika čistenia.
Zubná pasta plní úlohu ochrancu – nazvime to brnenie, prilba. Pasta svojimi zložkami posilňuje zubnú sklovinu, aby mohla byť odolnejšia proti kyslým vplyvom stravy a nápojov. Pasta je doplnok, barlička, ošetrujúci prvok – ako krém na topánky. Zubná pasta je pre deti motiváciou. Je dôležité, aby pasta deťom chutila a zároveň bol jej obal vizuálne zaujímavý. Rovnako je vhodné, ak si dieťa môže vybrať z aspoň dvoch zubných pást, keďže deti majú rady slobodu výberu.
„Dieťaťa sa môžeme opýtať, či chce jahôdku alebo melónik, no na výber nie je to, či si zuby vyčistí alebo nie,“ hovorí dentálna hygienička Zuzana Serafinová. Na detských zubných pastách je jedným z motivačných faktorov obal – veselé farby a rozprávkové postavičky sú pre deti veľkým lákadlom. Pre motiváciu dieťaťa je rovnako skvelé urobiť z čistenia hru, napríklad sa môžete zahrať na vyháňačov kazizúbkov.
V zložení si všímajte najmä látky, ktoré tam nemajú byť
Pre rodičov je dôležité sledovať zloženie a sústrediť sa najmä na to, čo pasta nemá obsahovať. Pri malých deťoch by rodičia mali sledovať hlavne zloženie zubnej pasty a sústrediť sa najmä na to, čo pasta nemá obsahovať. Zubná pasta pre deti by nemala mať veľmi dráždivú a štipľavú chuť.
Treba si dávať pozor na abrazivitu, čiže drsnosť, ktorá sa označuje RDA. Pri detských zubných pastách je odporúčaná RDA 40. Ak si vezmete trošku pasty medzi prsty, nemali by ste cítiť „piesoček“ alebo zrniečka.
Podľa Zuzany Serafinovej má zubná pasta obsahovať remineralizačné látky. Mnohí rodičia sa dnes boja niektorých zložiek v zubných pastách – najčastejšie ide o fluorid. Existuje niekoľko možností, ako môžeme sklovinu remineralizovať, teda „zahojiť“, posilniť, resp. vytvrdiť.
Odvápňovaniu môžete zabrániť
Deti majú počas rastu mliečnych aj trvalých zubov obdobie, keď zubná sklovina dozrieva. Tento proces môžeme urýchliť aj vďaka kvalitnej zubnej paste.
Kritické obdobie nastáva od 6. do 13. roku života, keď sa prerezávajú trvalé zuby. Keď deťom narastie nový zúbok, sklovina je ešte nezrelá. Približne do dvoch rokov od prerezania sklovina postupne spevnie.
„V období prerezávania nie sú nové zuby v jednej rovine s ostatnými zubami, a tak rastúce zuby ostávajú nevyčistené, odvápňujú sa a tým sa začína kazový proces. Ak chceme tento proces aspoň spomaliť, ideálne zastaviť, musí byť povrch zuba dôkladne čistý a sklovinu je potrebné aspoň dvakrát denne ošetriť pomocou kvalitnej zubnej pasty. Ranný výber zubnej pasty pri čistení zubov nechajte na dieťa, ale večer používajte kvalitnú zubnú pastu s remineralizačným účinkom,“ radí dentálna hygienička.
Týmto látkam sa v detskej zubnej paste radšej vyhnite:
- SLS (sodium lauryl sulfate) penidlá,
- PEG (polyethylene glycol) stabilizátory,
- triklosan,
- Aspartan,
- granulová pasta s mikročasticami,
- chemické farbivá a umelé sladidlá,
- bieliace zložky.
Nezľaknite sa všetkých názvov
V zložení zubnej pasty je dôležité vnímať aj látky, ktoré síce podľa názvu môžu pôsobiť nezdravo, ale ich prítomnosť v paste nie je nebezpečná. Bežný je napríklad xylitolový cukor – prírodné sladidlo z extraktu z brezy.
„Pokiaľ si dieťa ráno vyčistí zuby pastou ochutenou xylitolom, prvé hodiny po vyčistení sú baktérie v ústach neschopné tráviť cukry. Ak si dieťa hoci aj zle vyčistí zúbky a v ústach mu zostanú ‚hladné baktérie‘, xylitolový cukor ich nakŕmi. Napapané baktérie netrávia iné cukry z potravy, a tak ani neprodukujú kyseliny, ktoré by naleptali zubnú sklovinu,“ vysvetľuje odborníčka.
Fluorid nie je nepriateľ, dôležité je však množstvo
Dentálna hygienička vníma, že mnohí ľudia sa boja fluoridu. Podľa nej je však strach z tejto látky zbytočný, pretože určité množstvo je pre nás prirodzené a nachádza sa dokonca aj v niektorých potravinách – napr. v zelenom čaji alebo niektorých minerálnych vodách.
„Ľudia si často myslia, že fluorid je jedovatý. Fluorid nie je jedovatý. Je to základná stavebná zložka našich kostí. Niečo, z čoho sme zložení, predsa nemôže byť jedovaté. Ľudia nie vždy chémii rozumejú, a tak nerozoznajú, že napríklad fluór aj chlór sú pre nás jedovaté, no fluorid aj chlorid sodný sú pre náš život potrebné,“ vysvetľuje.
Ak je zub čistý, fluorid sa naviaže na zubnú sklovinu a spevňuje ju rôznymi minerálmi. „Keď fluoridovú pastu nanesieme na nevyčistené zuby, je to, akoby sme ju ani nepoužili. Ak má totiž dieťa špinavé zuby a potom špinu odstráni, potrebuje jeho sklovinu opäť posilniť minerálom, ako je napríklad fluorid. Je to podobné, akoby ste krémovali špinavé zablatené topánky. Krém je ošetrujúca zložka, ktorú máme nanášať na čistý povrch topánky.“
Dôležité je však povedať, že fluoridy nie sú jedinou možnosťou remineralizácie. Dnes už poznáme rôzne vápnikové formuly, napríklad hydroxylapatit alebo bioaktívne častice fosfátov,“ hovorí Zuzana Serafinová.
„Aby mala pasta zmysel, musí obsahovať minerály, napríklad fluoridy alebo hydroxid vápnika, ktoré pomáhajú vyživovať zubnú sklovinu.“
Rodičom detí do dvoch rokov však radí dávať pozor na množstvo fluoridu. „Fluorid sa malým deťom, ktoré pastu väčšinou jedia, môže dostať do krvného obehu. Vysoké dávky fluoridu sa ukladajú do kostí a zárodkov trvalých zúbkov, čo môže tieto budúce zúbky zafarbiť bielymi fľakmi. Množstvo 1 450 ppm je dávka fluoridu, ktorá sa môže dávať deťom, ktoré už vedia pastu vypľúvať – vo veku od 5. až 6. roku života,“ radí odborníčka.
Prečo majú niektoré deti čierne očné zuby
Mliečny zub má veľmi tenkú sklovinu, rýchlejšie sa kazí. Zároveň sa dokáže rýchlo regenerovať, ak zabezpečíme čistý povrch zuba a obmedzíme konzumáciu kyslých či sladkých nápojov a jedál na minimum.
Mnohé deti majú mliečne horné predné zuby úplne poškodené, zničené kazom, čo v mnohých prípadoch spôsobuje nočná konzumácia mlieka a sladených nápojov, ktoré v noci rýchlejšie a škodlivejšie pôsobia na zubnú sklovinu, lebo máme menej slín.
Určite sa vám už stalo, že ste zabudli dať mlieko do chladničky a cez noc skyslo.
To isté sa stane v ústach. Malému dieťaťu, ktoré už má zúbky, môže po pití mlieka cez noc ostať v ústach mlieko, ktoré skysne. V ústach sa tvorí kyselina mliečna, ktorá sklovinu rozleptáva a zlúpe sa doslova ako šupka z banánu. Ak sa začne s kvalitnou starostlivosťou o zuby a upraví sa výživa, proces hojenia spôsobí, že kaz sa zastaví a sklovina sčernie.
Dôležitejšia ako pasta je výživa
Treba spomenúť, že zdravie detských zúbkov môžete ovplyvniť aj tým, čo dieťa počas dňa konzumuje. „Pre zdravé zuby je dôležité mať v ústach neutrálne pH, čo je číslo 7. Zuby sú v takom prípade šťastné, spokojné a majú wellness,“ hovorí dentálna hygienička.
Zubná sklovina sa dokáže chrániť sama až do pH 5,6 a môžeme jej pomôcť niektorými fluoridovými pastami a gélmi, ktoré ju ochránia až do pH 4,9. Problém však je, že veľa potravín má ešte nižšie pH.
„Džús má pH medzi 3 a 2, a ak ho dieťa popíja celý deň, ani gél s vyšším obsahom fluoridu nezabráni odvápňovaniu skloviny. Dieťa môže piť a jesť ovocné alebo sladké produkty, ale nie často. Napríklad: raz za deň vypiť pohár džúsu a potom si vypláchnuť ústa vodou. Po kyslých jedlách a nápojoch neodporúčame čistenie zubov hneď po konzumácii. Čím častejšie konzumujeme niečo kyslé, tým prudšie sa znižuje pH, z čoho sa zub ťažko spamätáva,“ vysvetľuje Zuzana Serafinová.
Zubná kefka ostáva prioritou aj pri najlepšej zubnej paste
Výber detskej zubnej pasty je dôležitý, nie však viac ako výber zubnej kefky. Správna a účinná zubná kefka ostáva prioritou aj v starostlivosti o detské zúbky.
„Pasta má dieťa motivovať k čisteniu zubov tým, že sa mu páči a že mu chutí. Rovnako od pasty čakáme, že deťom posilní sklovinu. No mnohí príliš preceňujú čistiacu funkciu pasty. Čistiacu funkciu má vždy len správna kefka,“ hovorí.
O Zuzane Serafinovej
S prevenciou zubného kazu ju zoznámila mama, ktorá bola zubná lekárkou. 20 rokov bola poslucháčkou Dr. Sedelmayera, ktorý ju vymenoval a vyškolil na iTOP inštruktorku správnej techniky čistenia zubov. Ako dentálna hygienička pôsobí v Kežmarku. Venuje sa skupinovej prevencii na základných školách a edukácii detí v marginalizovaných skupinách. Zaujíma sa o montessori pedagogiku a jej aplikáciu vo vzdelávaní v oblasti ústneho zdravia. Prednáša na vzdelávacích akciách firmy Curaprox.