Zmeniť svoju zabehnutú rutinu a naučiť sa používať nové dentálne pomôcky nie je nikdy jednoduché. O rady, ako pomôcť pacientom zžiť sa s používaním medzizubných kefiek a budovať užitočné zvyky, sme požiadali skúsenú dentálnu hygieničku Silviu Kokindovú.

1Podeľte sa s pacientmi o všetky dôležité informácie

Základom úspechu je pacientom vysvetliť, čo majú v ústach, aké nedostatky vykazuje ich zubná starostlivosť a čo všetko ich môže čakať, ak nič nezmenia. Ukážte im, kde majú zubný povlak alebo kameň, a kde sa najviac držia nečistoty. Výborným vizuálnym pomocníkom je ofarbenie zubov, vďaka ktorému pacienti jasne uvidia, kde by sa mali zlepšiť.

Dôležité je tiež pacientov naučiť, že zdravá zubná dutina neznamená len menej problémov so zubami, ale aj s celým organizmom. Vysvetlite im, že cieľom zlepšenia dentálnej starostlivosti je znížiť celkovú záťaž na organizmus.

2Spravte z nich odborníkov na techniku

Osvojiť si jemnú techniku práce s medzizubnými kefkami môže byť pre mnohých riadna drina. Našťastie je to proces, ktorý sa s trochou trpezlivosti dokáže naučiť každý.

Správnu techniku používania medzizubných kefiek nielen opíšte, ale aj názorne predveďte. Začnite na sebe, ukážte pacientom kam a ako zavádzať medzizubné kefky, a potom ich to nechajte zopakovať. Ak sa to pacientom na prvý pokus nepodarí, pomôžte im s osvojením techniky vedením ich ruky.

3Motivujte ich

Najlepšou motiváciou pre pacienta je vidieť fotku pred a po zmene dentálnych návykov. Menšie krvácanie, menej nepríjemných pocitov na ďasnách, menší pocit tlaku v medzizubnom priestore, ktorý spôsobuje zubný kameň alebo nevyčistené zvyšky potravy, a, samozrejme, aj žiarivejší úsmev. Hlavným motivátorom však je, že nemajú dlhodobé ťažkosti.

Pacientov dokáže nadchnúť aj váš spôsob komunikácie. Ak vidia, že téma zdravých zubov, ďasien a medzizubných priestorov je pre vás dôležitá, ľahšie pre ňu nadchnete aj ich.

4Vychádzajte im v ústrety

Dovoľte pacientom zariadiť si svoju zubnú starostlivosť podľa seba. Nechajte ich používať medzizubné kefky pred alebo po umývaní zubov podľa toho, čo im viac vyhovuje. Keď chcú okrem medzizubných kefiek používať aj ďalšie pomôcky, napríklad dentálne nite, ukážte im, ako na to. A ak sa stane, že raz za čas od pravidelného čistenia medzizubnými kefkami upustia, pomôžte im vrátiť sa na správnu cestu.

Viac o medzizubných kefkách a komplexnej práci s pacientmi nájdete v rozhovore s dentálnou hygieničkou Silviou Kokindovou na tomto odkaze