Sezóna sladkých a voňavých jahôd je v plnom prúde. Aj keď vám nerastú priamo v záhrade, stále si ich môžete sami nazbierať na verejných jahodoviskách. Vďaka našej mape samozberných polí nájdete blízku plantáž a odborníčka na dobré jedlo vám zase poradí, ako s plnými košíkmi jahôd vhodne naložiť.

Isto uznáte, že najlepšie chutia tie čerstvé jahody, pri ktorých zbere sa sami trochu zapotíte. A práve teraz je na to najlepšie obdobie. Mesiace vhodné na zber jahôd sa líšia najmä od odrody. Jahody Elsanta sa rodia na prelome mája a júna, odroda Susetter začiatkom júna, Arosa až v jeho polovici.

Na zber si do väčšiny jahodovísk musíte priniesť vlastnú nádobu, ktorú vám pred vstupom odvážia. Pri odchode vám odvážia plnú nádobu, odrátajú jej hmotnosť a vy zaplatíte za svoje čerstvo nazbierané jahody.

Miest, kde si nazbierate jahody, je u nás hŕba, my sme vybrali šesť samozberných jahodových polí, kam majú blízko obyvatelia každého kúta Slovenska.

Rajka (Maďarsko)

Pre Bratislavčanov je ľahko dostupným miestom samozberov maďarská obec Rajka, ktorá sa nachádza 15 kilometrov od mesta. V Rajke sú dve jahodové polia, v širšom okolí ďalšie štyri.

Kde: vedľa hlavnej cesty 150 na výjazde z Rajky smerom na Bezenye
Cena: 1,80 €/kg

Majcichov (okres Trnava)

Jahodovisko Majcichov nájdete kúsok od outletu Voderady pri Trnave. Tam na vás čaká takmer šesť hektárov plných jahôd. V Majcichove si môžete nazbierať tri rôzne odrody – sladké a svetlé plody skoršej odrody Darselect, neskoršie tmavočervené veľké jahody odrody Florenc a výrazne voňavé a sladké plody Symphony.

Kde: Majcichov 253
Cena: 1,70 €/kg

Ostratice (okres Partizánske)

Samozber pri Partizánskom sa začína v júni. Jahody sú tu vystlané slamou, čo znamená, že si čisté plody môžete nazbierať aj za nepriaznivého počasia. Informácie o odrodách a dátumoch otvorenia nájdete na facebookovej stránke plantáže.

Kde: Ostratice 333
Cena: 1,50 €/kg

Rudina (okres Kysucké Nové Mesto)

V Rudine na Kysuciach si môžete tento rok nazbierať okrem troch druhov jahôd aj maliny. S jahodovými samozbermi sa tu začína okolo 10. júna, na maliny si počkáte do júla.

Kde: Cesta do Rudiny 2275, Kysucké Nové Mesto
Cena: 2,50 €/kg

Horná Streda (okres Nové Mesto nad Váhom)

V Hornej Strede pestujú okrem jahôd a malín aj čučoriedky a černice. Rastliny sú počas zberu vystlané čerstvou pšeničnou slamou, vďaka čomu je ovocie čisté a bez chorôb a škodcov.

Kde: Partizánska 401, Horná Streda
Cena: info u pestovateľa

Tekovská Breznica (okres Žarnovica)

Stredoslováci si môžu jahody nazbierať na plantáži v Tekovskej Breznici. Tento rok sa jahodové samozbery začínajú 6. júna, na jeseň si zas môžete prísť naoberať jablká.

Kde: Agátová 804, Tekovská Breznica
Cena: 1,70 €/kg

 

Jahody sú už doma. Čo teraz?

Vlasta Tomčalová z cateringovej firmy Foodbar, alebo Snežka, ako ju všetci prezývajú, jahody miluje. Hoci túto sezónu si Snežka kvôli očakávanému bábätku jahody na poli sama nenazbiera, aspoň nám poradila, kedy jahody zbierať a ako ich uskladniť. Podelila sa s nami aj o jeden chutný recept.

Podľa Snežky sú jahody veľmi vďačným ovocím a v kuchyni majú široké využitie. V šalátoch sú najchutnejšie s rukolou alebo kvalitným syrom, v sladkej verzii ich Snežka najradšej kombinuje s kokosom, čokoládou alebo rebarborou.

V chladničke vydržia týždeň

Snežka tvrdí, že čerstvosť jahôd závisí od toho, ako boli dopestované. „Ak jahody vydržia krátko čerstvé, sú to prevažne tie, ktoré sa pestujú v zime a sú dopestované umelo. Ja si jahody kupujem na konci marca, keď už vidím, že sú na trhovisku,“ vysvetľuje. Jahody by podľa nej mali vydržať v chladničke týždeň.

Spracovanie jahôd a ich uskladnenie je len na vás. Niektorí nedajú dopustiť na džemy a marmelády, iní zjedia iba čerstvé ovocie. Snežka priznáva, že nie je veľkým fanúšikom džemov a ovocie si radšej uskladňuje v mrazničke. „Do koláčov si často pripravujem rozmixované a rozvarené ovocie s cukrom a vodou. Pripravím si z nich tzv. redukciu, ktorá má výraznú chuť a farbu,“ vysvetľuje postup spracovania. Jahody využijete v dezertoch aj letných šalátoch. Ďalšie chutné inšpirácie si môžete pozrieť na Instagrame FoodBaru.

Recept na jahodové veterníčky, Vlastin obľúbený jahodový recept, nájdete tu: