Jahody sú najchutnejšie a najvoňavejšie práve v júni. Využite čerstvo nazbierané jahody a vyskúšajte sladký recept od odborníčky na jedlo Vlasty Tomčalovej z Foodbaru.

Základ jahodových veterníčkov tvorí odpaľované cesto, na asi osem veterníčkov potrebujeme:

180 ml vody
75 g masla
100 g hladkej múky
2 vajíčka

Maslo rozpustíme vo vode, až kým sa nezačne variť. Za stáleho miešania pridáme hladkú múku, vymiešame a necháme vychladnúť. Po vychladnutí pridáme do cesta vajíčka. Ak si chceme uľahčiť prácu, najlepšie je cesto pripraviť v metličkovom mixéri.

Zatiaľ čo pripravujeme cesto, rúru necháme vyhriať na 160 °C. Z cesta natlačeného vo vrecúšku s nadstavcom na veterníky vytvoríme na plechu kolieska. Pečieme v rúre 20 až 30 minút. Rúru počas pečenia neotvárame. Veterníky môžeme vybrať, až keď majú zlatistú farbu.

Na jahodový krém do veterníkov potrebujeme:

100 g jahôd
3 PL (polievkové lyžice) hnedého cukru
1 dl vody
250 g jemného tvarohu

Na vanilkový krém do veterníkov potrebujeme:

300 g mascarpone
vanilkovú tinktúru (vanilkový struk alebo extrakt bez sladidiel)

Mascarpone vymiešame s vanilkovou tinktúrou. Vznikne nám jemný biely krém.

Na karamelový toping na veterníky potrebujeme:

150 g hnedého cukru
250 ml šľahačkovej smotany

Na panvici roztopíme cukor. Necháme vychladnúť a následne doň vmiešame šľahačkovú smotanu izbovej teploty.

Vychladnuté veterníky si nakrojíme, naplníme jahodovým a vanilkovým krémom. Po naplnení obe časti spojíme. Hotové veterníky polievame tekutým karamelom a vrch každého veterníka ozdobíme jahodovým krémom, na ktorý môžeme položiť kúsok rozkrojenej jahody.

Ak ste si čerstvé jahody ešte nestihli nazbierať, v našom článku nájdete aj prehľad miest, kam sa môžete vybrať na ich samozber.