Situácia ohľadne ochorenia COVID-19 priniesla do našich životov nečakané výzvy, ale aj príležitosti spojiť sa a pomáhať.  Zdravotníkom v prvej línii aj najzraniteľnejším ľuďom okolo nás. Pozrite si prehľad iniciatív a projektov, ktoré pomáhajú Slovensku zvládnuť neľahkú situáciu a zaslúžia si našu pozornosť a podporu.

1Pomoc pre zdravotníkov

Kto pomôže Slovensku nakupuje pre lekárov zdravotnícke pomôcky

Cieľ  iniciatívy Kto pomôže Slovensku bol od začiatku jasný − pomôcť slovenským zdravotníkom zvládnuť náročnú situáciu a prostredníctvom vyzbieraných financií nakúpiť chýbajúce zdravotnícke pomôcky do nemocníc.

Na transparentný účet sa za pár týždňov podarilo vyzbierať už vyše 800-tisíc eur. Zdravotníci po celom Slovensku tak vďaka iniciatíve dostávajú chýbajúce respirátory, rúška, rukavice a iné zdravotnícke pomôcky, vďaka ktorým môžu naďalej vykonávať svoju prácu bezpečne.

Na webovej stránke nájdete prehľad o tom, kam materiálna pomoc putuje. Ak sa chcete zapojiť aj inak ako finančne, môžete sa stať tzv. runnerom a pomôcť rozvážať zdravotnícke pomôcky do nemocníc v okolí vášho bydliska. Stačí sa zapísať prostredníctvom formulára.

Ochranné štíty vyrába iniciatíva Pomôž nemocnici

Zdravotníkom pomáha aj iniciatíva Pomôž nemocnici, ktorá na Slovensku spojila šikovných 3D tlačiarov. Pre nemocnice vyrábajú ochranné štíty. Do zdravotníckych zariadení vďaka iniciatíve putovalo už vyše deväťtisíc ochranných štítov. Dopyt od nemocníc a zdravotníckych zariadení však každým dňom narastá, a tak stále môžete podporiť dobrú vec finančným príspevkom na transparentný účet.

Cez Platformu Sme pripravení pomáhajú medici a špecialisti

Projekt Sme pripravení vznikol v týchto dňoch ako iniciatíva medikov a lekárov. Slovensko má mnoho šikovných ľudí – od študentov medicíny až po ľudí z rôznych zdravotníckych odborov, ktorí chcú v súčasnej situácii pomôcť, ale nevedia urobiť prvý krok. Práve na to je určená platforma Sme pripravení. Prepája dobrovoľníkov s lekármi, nemocnicami a inými zdravotníckymi zariadeniami, ktoré sú v týchto dňoch vyťažené na maximum.

2Infolinky pre ľudí

Curaprox spustil infolinku pre seniorov

Časť tímu CURAPROX pomáha v týchto dňoch iniciatíve Kto pomôže Slovensku, ale popri pomoci pre zdravotníkov nezabúdajú ani na najzraniteľnejšiu skupinu, ktorou sú seniori. Koncom marca spustili bezplatnú infolinku CURAPROX myslí na seniorov, ktorá je ľuďom sprístupnená každý pracovný deň od 8.30 do 17.00 hod. 

Zamestnanci CURAPROX sú na linke pre všetkých seniorov, ktorí potrebujú poradiť, pomôcť alebo len spríjemniť čas osamote. Máte vo svojom okolí seniorov, ktorí žijú sami, alebo susedov vo vyššom veku? Ak máte doma tlačiareň, vytlačte pre nich leták s informáciami o infolinke a dajte im ho pred dvere alebo priamo do schránky.

Chráňme si duševné zdravie

Karanténne opatrenia dávajú každý deň zabrať predovšetkým našej psychike. Situácia dolieha rovnako na všetkých, zdravotníkov, rodičov, deti, seniorov či podnikateľov. Je prirodzené, že v týchto dňoch cítime úzkosť aj obavy. Dôležité však je o tom hovoriť a nehanbiť sa vyhľadať pomoc. Iniciatíva Kto pomôže Slovensku spojila bezplatné a anonymné linky dôvery aj e-mailové poradenstvo. Na stránke nájdete aj tipy, ako v týchto dňoch psychicky zvládať rôzne situácie.

3Vzájomná pomoc

Pomôžme si navzájom s nákupmi či vyzdvihnutím liekov

Stránky Pomôžem vám a Vzájomne slúžia na jednoduché spojenie ľudí, ktorí pomoc hľadajú, s tými, ktorí ju chcú poskytnúť. Ľudia môžu sami pomáhať alebo pridať vlastnú žiadosť, prípadne pomôcť pridať žiadosť ľuďom vo svojom okolí. Dozviete sa napríklad, či niekto vo vašom okolí nepotrebuje finančnú pomoc, pomoc s nákupom alebo s inými dennými nevyhnutnosťami. Pozrite si prehľad aktuálnych žiadostí TU a TU, ktoré sa postupne zbierajú z celého Slovenska.

Ponúknite ľuďom svoje budúce služby

Momentálna situácia je náročná aj pre živnostníkov a podnikateľov, ktorí museli svoje služby zo dňa na deň ukončiť. Iniciatíva Sme s vami podporuje všetkých, ktorí sa ocitli v neľahkej situácii. Svoje budúce služby môžete v týchto dňoch ľuďom poskytnúť cez rýchly formulár. V aktuálnych ponúkách si môžete od ľudí kúpiť napríklad kurzy cudzieho jazyka, tréningy, masáže, hudobné vystúpenia či elektrikárske práce.

4Pomoc ľuďom bez domova

Ľudia bez domova nás potrebujú viac ako kedykoľvek predtým. Vážme si organizácie, ktoré na ľudí bez domova nezabúdajú a poskytujú im pomoc 24 hodín sedem dní v týždni. To najjednoduchšie, čo môže urobiť každý z nás ešte dnes, je podporiť ich finančne.

Pracovníci Depaul Slovensko nie sú s rodinami doma, pretože pomáhajú denne viac než 200 ľuďom v núdzi. Na situáciu, ktorá nastala, však nie sú pripravení. Aby jediná nocľaháreň v Bratislave dokázala i naďalej pomáhať, potrebuje denne o 250 € viac. Za finančnú podporu od ľudí tak dokážu zakúpiť zdravotnícky materiál, poskytnúť ľuďom bez domova nocľah bez zaplatenia a možnosť vykonania hygieny, ako aj zdravotnú pomoc.

View this post on Instagram

❗️MIMORIADNE APRÍLOVÉ NOTA BENE NEKÚPITE❗️ 😷Aprílové vydanie NOTA BENE si už v uliciach nekúpite. Svojich obľúbených predajcov však môžete podporiť finančným darom prostredníctvom krízovej zbierky na stránke www.pomahatjelahke.sk. Ako poďakovanie získa každý darca elektronické vydanie časopisu priamo do svojho emailu. 🏠V situácií, kedy pouličný časopis dočasne nie je efektívnym nástrojom pomoci, sme sa museli rozhodnúť pre tento krok. Vďaka Vašim darom pomáhame predajcom udržať si bývanie a zabezpečíme im základné potreby na prežitie – potraviny, hygienické pomôcky a lieky. 🌍Už 41 pouličných časopisov vo svete predaj zastavilo. Všetkým našim predajcom odporúčame aby nepredávali, chránili sa a ostali vo svojom ubytovaní. Pre mnohých z nich je však predaj časopisu stále dôležitý nástroj ako si udržať psychické zdravie a nezostať bezmocnými, preto niektorí naši predajcovia ešte dopredávajú marcové číslo Nota bene. 🗞V novom čísle sa dozviete, ako situáciu prežívajú predajcovia pouličných časopisov u nás a vo svete, ako si doma vyrobiť dezinfekčný gél a môžete sa tiež zabaviť s pôvodnou stolovou hrou „Človeče, oddýchni si.“ Nájdete tam aj skvelý rozhovor s komikom Michael Szatmary – Stand Up Comedy, ako si žije Petra Nagyová v španielskej karanténe, rozhovor s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou a ďalšie skvelé články. Časopis Nota bene to nevzdáva, len dočasne odchádza do elektronického azylu. Ďakujeme, že ste v tom s nami ✌️

A post shared by Nota Bene (@notabenesk) on

Aprílové vydanie Nota Bene si v týchto dňoch od svojho obľúbeného predajcu nekúpite, získať ho však môžete v online forme. Stačí, ak Nota Bene podporíte finančným darom cez krízovú zbierku. Ako poďakovanie získa každý darca elektronické vydanie časopisu e-mailom.

Podporiť môžete aj združenie Vagus, ktoré aj v týchto dňoch poskytuje pre ľudí bez domova stravu. Momentálne hľadajú dobrovoľníkov, ktorí im pomôžu s varením obedov. Výhodou je, že variť môžete aj priamo u vás doma a obedy im následne priniesť. 

Sledujte aktuálny prehľad jednotlivcov a firiem, ktoré pomáhajú

Možno poznáte niekoho vo svojom okolí, kto pomáha, a chcete, aby sa o ňom dozvedelo viac ľudí, alebo sami chcete zistiť, kde ešte môžete pomôcť. Grafický dizajnér Lukáš Smiešny založil na Instagrame prehľad iniciatív, jednotlivcov, ale aj firiem, ktoré v týchto dňoch pomáhajú. Oplatí sa ho sledovať denne.