Ak si lámete hlavu nad tým, či je vhodné v týchto dňoch navštíviť zubného lekára, nie ste sami. Je dobré zvážiť, či je problém akútny, či návšteva odborníka môže pár týždňov počkať, alebo problém viete zmierniť aj doma bez zásahu stomatológa. Prinášame tipy a rady, ako reagovať v rôznych situáciách a ako si zachovať zdravé zuby aj v čase karantény.

1Krvácanie ďasien vyriešite aj doma 

Krvácajúce ďasná sú vo väčšine prípadov prejavom zápalu. Ten môže vznikať nedostatočným čistením medzizubných priestorov. Nezabudnite preto každý deň okrem klasickej zubnej kefky používať aj medzizubnú kefku. Liečbu účinne podporíte aj vyplachovaním úst protizápalovou ústnou vodou Perio Plus+ Protect. Približne po týždni by mal zápal a s ním aj krvácanie ustúpiť. Samozrejme, s každodenným používaním medzizubky pokračujte.

2Kaz na detských zúbkoch môžete spomaliť

Kaz na zube sa zvyčajne ozve v najnevhodnejšej chvíli. Ešte horšie je, ak bolesť začne trápiť dieťa. Ak vášho drobca v týchto dňoch pobolieva zub pre začínajúci kaz, nezúfajte, šírenie kazu na mliečnom zube viete zastaviť aj doma. Každý deň namočte single kefku do ústnej vody Perio Plus+ Protect a vmasírujte ju na bolestivé miesto. Samozrejme, dočisťovanie detských zubov single kefkou je tou najlepšou prevenciou.

3Na afty pomôže gél aj nedráždivá strava

Aj s nepríjemnými aftami viete zabojovať doma. Uprednostnite nedráždivú stravu bez tvrdých ostrých častíc. Vyhnite sa kyslým nápojom, ktoré spôsobujú podráždenie sliznice. Pomôže aj gél Perio Plus+ Focus nanášaný denne počas siedmich dní. Urýchli regeneráciu tkaniva a celkové hojenie.

4Nedovoľte, aby sa vám zapálil medzizubný priestor 

Prevencia a čistenie medzizubných priestorov sú v týchto dňoch dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Stále platí, že 8 z 10 kazov vzniká práve v medzizubných priestoroch. A nielen to. Nedostatočné čistenie medzizubného priestoru môže spôsobovať okrem kazu aj bolestivý zápal trojuholníkového ďasnového výbežku, tzv. papilitídu. Ak ešte stále váhate, či a ktorú medzizubnú kefku máte kúpiť, pomôže vám praktický sprievodca.

5Zubnú kefku vymieňajte po troch mesiacoch a po každej chorobe

Zubná kefka je základnou hygienickou pomôckou, ktorá by sa nemala používať dlhšie než tri mesiace, no mnohí z nás jej pravidelnú obmenu zanedbávajú. Po prekonaní choroby, týka sa to aj obyčajného prechladnutia, kefku vymeňte hneď. Ak tak neurobíte, ochorenie by sa mohlo vrátiť. Choroboplodné zárodky a baktérie sa na zubnej kefke množia rýchlosťou svetla.

6S lekárom riešte akútnu bolesť, estetika v týchto dňoch nehrá rolu

V prípade potreby konzultovať problém so stomatológom sa držte jedného pravidla − vždy mu vopred zavolajte. Každý z nás si uvedomuje, že bolesť zuba je veľmi ťažké zvládnuť doma bez pomoci zubného lekára. Najmä vtedy, ak už ani voľne dostupné lieky proti bolesti nezaberajú.

V prípade núdze vám môže lekár aj na diaľku predpísať antibiotiká, ktoré zápal stiahnu aspoň na istý čas. Estetika v týchto dňoch nehrá rolu a každý plánovaný zákrok, či už chirurgický, protetický, alebo konzervačný, sa dá preobjednať.