Začína sa nenápadne a väčšinou bezbolestne. Nad miernym zápalom ďasna a občasným krvácaním, ktoré sú prvými prejavmi parodontitídy, mnohí mávnu rukou. Zanedbaná parodontitída vie však poriadne potrápiť, vyhľadanie odborníka v pravý čas je to najmenej, čo môžete pre zdravie svojej ústnej dutiny urobiť. O odborné skúsenosti s ochorením sa podelila dentálna hygienička Mária Chlebišová.

Liečbe predchádza prekvapenie

Parodontitída je zápalové ochorenie závesného aparátu zubov, ktoré môže viesť až k úplnej strate zubov. Ako začína? Jej prvou fázou je gingivitída, teda zápal ďasien, za ktorý môže najmä nahromadený zubný povlak v medzizubných priestoroch. Na začiatku pacient vníma zvýšenú citlivosť, zapáchajúci dych, krvácajúce či opuchnuté ďasná. Dentálna hygienička priznáva, že ľudia s diagnózou parodontitída väčšinou pri vyššie spomínaných prejavoch nerátajú. „Klienti s parodontitídou chodia často, ale väčšinou o tom, že ju majú, nevedia. Prídu s tým, že im krvácajú ďasná. Na základe toho ich pošlem na röntgen, podľa čoho zistíme, v akom stave majú zubnú kosť,” približuje proces určenia diagnózy. „Niekedy sú prekvapení, že ‘čo, ja už mám parodontídu?’, síce pozerajú reklamy v televízii, no myslia si, že ich sa to týkať nemôže,” hovorí z praxe.

dentalna hygiena

Predísť tomuto závažnému ochoreniu môžete pravidelnou a precíznou starostlivosťou. Nevyhnutnosťou sú správne zvolené medzizubné kefky, ale aj pravidelné návštevy dentálneho hygienika. Ten hneď na začiatku spozná čistiace návyky pacienta, ktoré sú pri prevencii kľúčové. Aj pri parodontitíde je častou príčinou nedostatočné čistenie zubov, a teda prítomnosť bakteriálneho povlaku a zubného kameňa. Najmä čistenie medzizubných priestorov medzizubnými kefkami mnohí stále zanedbávajú.

„Pacient mi na začiatku povie, čo používa, čo doma má a čo nemá. Až potom nasleduje čistenie, a to supragingiválne, čiže povrchové, keďže ďasná často silnejšie krvácajú a aj pre pacienta by bol hlbší zásah bolestivejší,” vysvetľuje Mária. „Následne na to dostane pacient inštrukcie, ako sa má o zuby starať doma, ukážeme si najmä čistenie medzizubnými kefkami. Na kontrolu príde po týždni, keď sú ďasná odpuchnuté, nekrvácajú a môžeme ich vyčistiť lepšie,” hovorí a zároveň zdôrazňuje potrebu pravidelnej kontroly: „V prípade parodontitídy sa odporúča navštevovať dentálneho hygienika každé tri mesiace.”

Majú ju deti aj seniori

Štádiá parodontitídy môžu byť rôzne, rovnako aj priebeh ochorenia. Podľa dentálnej hygieničky má vplyv na vznik ochorenia v najväčšej miere práve čistenie zubov. Zápal ďasna spôsobujú mikróby obsiahnuté v zubnom povlaku, ktoré sa pri nedostatočnom čistení môžu dostať až k závesnému aparátu zuba, na základe čoho začne postupne zub strácať svoje upevnenie. Niektorí pacienti žijú v miernymi prejavmi roky, u iných dôjde k vypadaniu zubov v priebehu pár rokov. „Záleží od toho, aká je to parodontitída. Agresívna alebo neagresívna. Poznáme aj parodontitídu, tzv. juvenilnú, ktorá sa objavuje v detskom veku. V tomto prípade je spád ochorenia rýchlejší, nie je to priebeh niekoľkých rokov, ale jedného, dvoch,” hovorí dentálna hygienička.

Rovnako ako pri prevencii, aj pri liečbe je dôležité dôkladné a správne čistenie. Medzizubná kefka má mať tenký drôtik a jemné vlákna, vtedy je čistenie efektívne a zároveň šetrné a bezbolestné. „Okrem čistenia sú pri ochorení nápomocné aj ústne vody s chlórhexidínom, ktoré pomáhajú pri hojení. Zabraňujú množeniu baktérií, čiže povlak sa vytvára pomalšie, ďasno sa má čas zahojiť a aj kosť má čas zregenerovať sa. To sa ale odporúča na krátkodobé používanie, tak maximálne dva týždne,” radí odborníčka.

Investícia do prevencie sa vyplatí

Potrebu dentálnej hygieny si uvedomuje stále málo ľudí. Hoci si za ňu zaplatíte, v konečnom dôsledku je lacnejšia a menej bolestivá ako výkony u zubných lekárov. Ak si každý z nás zvykne na návštevy dentálneho hygienika, tak ako kaderníka či holiča, je pravdepodobné, že vďaka nim budú preventívne prehliadky u zubára každý rok iba krátkou a príjemnou návštevou.

Viac rád, ako sa starať o zuby a ústa, ako aj argumentov, prečo je pravidelná dentálna hygiena potrebná, nám dentálna hygienička Mária Chlebišová prezradila v predchádzajúcom článku nášho seriálu o dentálnej hygiene.

O Márii Chlebišovej

Pochádza z Bratislavy. Študovala na Katedre dentálnej hygieny Prešovskej univerzity v Prešove. Ako dentálna hygienička pracuje päť rokov, momentálne pôsobí v ambulanciách v Stupave a v Ivanke pri Dunaji. Vo voľnom čase jazdí na motorke a rada trávi čas s rodinou.