Pôsobila v USA, riadila spoločnosť vo Švédsku. Vrátila sa natrvalo do Bratislavy, odkiaľ sa pokúša zmeniť postoj Slovákov k odpadom a recyklovaniu.
Poďte prežiť spolu s nami jeden deň v koži environmentalistky Annamarie Velič.

dom

Annamarie študovala manažment odpadov a enviromentálne inžinierstvo v Amerike, kde ďalšie štyri roky aj pracovala ako environmentálny konzultant. Po návrate z Ameriky, pracovala na niekoľkých postoch v životnom prostredí a v roku 2009 dostala prácu v Ikea, kde sa postupne vypracovala na post riaditeľky pre udržateľný rozvoj pre celý Ikea Industry. Neskôr sa kvôli rodine vrátila späť na Slovensko a uvedomila si, že situácia u nás v životnom prostredí nie je najlepšia. Momentálne zúročuje svoje predošlé skúsenosti v Curaprox Slovensko, kde sa spoločne snažia o zapojenie do tzv. cirkulárnej ekonomiky (chcú vyrobiť recyklovateľné kefky a obalový materiál) a tiež zavedenie prvého Zero Waste office na Slovensku, teda kancelárie s nulovou produkciou odpadu.

večera

Typický deň Anamarie Velič? Vždy je iný

Annamarie nemá snáď ani jeden deň rovnaký – všetko je každý deň iné, okrem času, v ktorom sa zobudí, vždy minútu pred budíkom. My sme s ňou strávili deň v práci – pracovnú poradu s kolegami aj prezentáciu nového projektu pre Curaprox. Absolvovali sme s ňou cestu domov v jej elektrickom aute, prehliadku  jej osobnej oázy pokoja a príjemný večer vonku na terase. Ako asi jej bežné dni vyzerajú?

5:30 Ranný rituál

Vstávam a robím si svoj ranný rituál – upratujem neporiadok z predchádzajúceho dňa, budím deti, dáme si s manželom v kúpeľni pusu a preberieme si, čo nás cez deň čaká. Kým manžel robí raňajky a desiate pre všetkých, pletiem sa mu do cesty, robím čaj, kávu, dávam najesť mačkám a psovi. Takto to máme s manželom podelené – on sa ráno stará o dvojnohých, ja o štvornohých. Večer je to naopak.

mačka

7:20 Opúšťa domov

Niekto vyvenčí psa a potom vyrážam s deťmi do školy, sme tam vždy LTT (len tak tak), takže o päť minút osem pri najlepšom.

8:10 Príchod do práce

Prichádzam do Curaproxu. Nepracujem tam ako interný zamestnanec, ale robím pre nich na troch projektoch, ktoré sú super inšpiratívne – také, ako ľudia, čo tam pracujú. Nútia ma myslieť “out of box”, kreatívne a robiť veľa s ľuďmi. Pracujem tiež pre Ikea Industry, to sú zasa technické projekty, zapájam svoje inžinierske vedomosti a riešim ako znížiť emisie zo sušenia dreva pri výrobe nábytku. Projekty sú každý iný a preto aj moje dni sú veľmi pestré. Tento je jednou vzorkou.

9:00 Diskusia s kolegami

Prichádzajú kolegovia z Banskej Bystrice – robíme spolu na zero waste projekte. Diskutujeme.

porada

11:00 Stretnutie s dizajnérmi

Máme stretnutie s firmou ohľadom možného dizajnu pre koše, ktoré chceme vyrobiť z Curaprox kefiek a dať do škôl na separáciu odpadu.

Amini

14:30 až 16:00 Prednáška v Curaproxe

Prednáška zamestnancom Curaprox o novom projekte – Kancel bez koša. Chceme sa stať prvou kanceláriou produkujúcou nulový odpad. Ešte nevieme, či sa to na Slovensku dá, ale ideme to skúsiť. Rozhodne to bude zábavné a poučné. Dúfam, že neskončíme len pri kancelárii Curaprox, ale podarí sa nám motivovať aj iné firmy, aby sa pridali. Chceme o projekte veľa písať na Facebooku, aby aj iní ľudia, ktorí by chceli niečo podobné vyskúšať, mohli vidieť, čo to obnáša. A úplne najlepšie bude, keď si z toho, čo robíme v kancelárii, vezmú kolegovia niečo aj k sebe domov. Napríklad nepoužívať igelitky alebo papierové utierky v kuchyni. Nie je to ľahké, ale spokojnosť na konci stojí za to.

16:00 až 17:00 Posledné úlohy a cesta domov

Pripravujem sa na budúci týždeň. Čaká nás príprava komunikačnej kampane, články a vizuály, stretnutia s expertmi na bioplasty a návšteva recyklačnej fabriky na strednom Slovensku. O piatej odchádzam, sadám do auta a šoférujem domov.

Amini v aute

18:30 Príprava večere

Chystám večeru a preberáme s mužom a deťmi, aký mal kto deň. Keď sa nám podarí všetkým stretnúť, je to najkrajšia časť (pracovného) dňa. Takéto večere na terase sú vzácnosťou, ale pritrafia sa a sú o to krajšie.

priprava vecere

večera

20:00 Kontrola e-mailov

Zapínam ešte na chvíľu počítač a odpovedám na e-maily, ktoré som cez deň nestihla.

rodinný dom

Prečítajte si viac o Annamarie Velič, jej projektoch, názoroch na Slovákov a ich vzťah k životnému prostrediu.

O Annamarie Velic
Venuje sa trvalej udržateľnosti na Slovensku, čo inými slovami znamená zodpovedný prístup k životnému prostrediu tak, aby bolo zachované aj pre budúce generácie.

V súčasnosti spolu s Curaprox Slovensko pracujú na budovaní prvej kancelárie na Slovensku s nulovou produkciou odpadu. Annamarie žije v Bratislave, má jedny dvojičky, jedného muža, dve mačky a jedného psa.