Ak si rodičia v správny čas uvedomia, že dentálna hygiena je rovnako dôležitá ako preventívna prehliadka u pediatra, dieťa sa im za to o pár rokov poďakuje. Za starostlivosť o zdravie ústnej dutiny je do určitého veku dieťaťa zodpovedný rodič a aj v tomto prípade platí, čím skôr si dieťa správne návyky osvojí, tým kvalitnejšie bude jeho zdravie. O dôležitosti dentálnej hygieny sme sa rozprávali s odborníčkou, ktorá má skúsenosti aj s najmenšími pacientmi.

Ľudí, ktorí majú traumu z prvého zákroku u zubára celý život, je mnoho. Ak chcete podobnému zážitku predísť u vášho dieťaťa, je dôležité dbať na prevenciu a umožniť mu vytvoriť si zdravý vzťah s prostredím ambulancie. Fungovať to môže aj prostredníctvom návštevy dentálnej hygieny, ktorá bude pre dieťa určite menej traumatizujúca než zákrok zubára pri riešení problémov vzniknutých vplyvom zanedbanej starostlivosti. Čím skôr dentálneho hygienika navštívite, tým jednoduchšie si dieťa na návštevy zvykne.

Starostlivosť o mliečne zuby sa nelíši od starostlivosti o zuby dospelých ľudí. „Keď narastie prvý zub, dieťa by už malo prísť s rodičmi do ambulancie, vyskúšať odsávačky, povoziť sa na kresle bez toho, aby sa mu niečo robilo. Predíde sa tomu, aby sa neskôr z návštevy zubára či dentálneho hygienika stal zlý zážitok,“ radí dentálna hygienička Mária Chlebišová.

Dieťa robí len to, čo vidí u dospelých

Priebeh dentálnej hygieny u detí je individuálny, záleží na veku aj počte zúbkov. V prípade najmenších detí sa dentálny hygienik obracia hlavne na rodičov, keďže do troch rokov by mali zuby dieťaťu čistiť oni. „Keď príde matka s dieťaťom, ktoré má prvý zúbok, je dobré inštruovať hlavne matku. Rodič by mal dieťaťu zuby dočisťovať až do dvanásteho roku, preto je dôležité, aby mal aj on správne ústne návyky. Stretávam sa s tým, že rodičia prídu so slovami ,stále hovorím, že si má umývať zuby, ale on ma neposlúcha‘, ale potom si sadne do kresla rodič a zuby má v oveľa horšom stave ako dieťa,“ hovorí zo skúsenosti dentálna hygienička.

Mnohí rodičia si nevedia rady, ako dieťa k umývaniu zubov motivovať. Práve to je jedna z prvých otázok, s ktorými sa na odborníka obracajú. „Vždy im hovorím, aby si sami zobrali zubnú kefku a išli dieťaťu príkladom s dočisťovaním, napríklad si ju môže zobrať namiesto čipsov večer pred televíziu. Všeobecne platí, že dieťa väčšinou robí len to, čo vidí u dospelých,“ odporúča Mária Chlebišová.

Dôležité je hovoriť, čo sa ide robiť

Návšteva ambulancie je zameraná na prevenciu pred zubným kazom a na osvojenie si správnej techniky čistenia zúbkov. Počas dentálnej hygieny sa dieťa zoznámi s nástrojmi aj so zubárskym kreslom, od dentálneho hygienika dostane zrozumiteľné vysvetlenie, čo bude krok po kroku nasledovať. „Dôležité je dieťaťu hovoriť, čo sa ide robiť. Ukážem mu napríklad, že tu je sprcha, s ktorou vysprchujeme zúbky. Chvíľu sa s ním musím pohrať, povysvetľujem jednotlivé úkony, potom to v pohode zvládne,“ opisuje priebeh vyšetrenia.

Úkony u detí sú rovnako ako u dospelých individuálne. „Deti ešte nemajú toľko pigmentov od kávy a čajov ako dospelí, väčšinou počas dentálnej hygieny sa iba škrabkou pozbiera povlak. Robila som už aj pieskovanie u päťročných detí a zvládajú to veľmi dobre,“ hovorí zo skúsenosti Chlebišová.

Dôležitá je pravidelnosť. Ak dieťa nemá problém, neznamená to, že dentálnu hygienu nepotrebuje. „Rodič by mal s dieťaťom chodiť na prehliadku raz do roka. Okolo dvanásteho roka častejšie, ideálne dvakrát za rok, tak ako je to u dospelých pacientov. Vek okolo 12. roku je obdobím, keď mnoho detí začína nosiť strojček, v takom prípade je dôležité dbať na ústnu hygienu ešte viac, pretože v prípade zanedbania je odstránenie zubného kameňa omnoho náročnejšie,“ dodáva dentálna hygienička.

Investícia do prevencie sa vyplatí

Potrebu dentálnej hygieny si uvedomuje stále málo ľudí. Hoci si za ňu zaplatíte, v konečnom dôsledku je lacnejšia a menej bolestivá ako výkony u zubných lekárov. Ak si každý z nás zvykne na návštevy dentálneho hygienika, tak ako kaderníka či holiča, je pravdepodobné, že vďaka nim budú preventívne prehliadky u zubára každý rok iba krátkou a príjemnou návštevou.

Viac rád, ako sa starať o zuby a ústa, ako aj argumentov, prečo je pravidelná dentálna hygiena potrebná, nám dentálna hygienička Mária Chlebišová prezradila v predchádzajúcom článku nášho seriálu o dentálnej hygiene.

O Márii Chlebišovej

Pochádza z Bratislavy. Študovala na Katedre dentálnej hygieny Prešovskej univerzity v Prešove. Ako dentálna hygienička pracuje päť rokov, momentálne pôsobí v ambulanciách v Stupave a v Ivanke pri Dunaji. Vo voľnom čase jazdí na motorke a rada trávi čas s rodinou.