Minimalistický dizajn, praktické riešenia, málo kozmetiky i gumené zvieratká do kúpeľa. Nora Barczi nám ukázala, že kúpeľňa štvorčlennej rodiny nemusí byť prepchatá množstvom drogérie. Môže byť jednoduchá, nadčasová a napriek tomu praktická pre všetkých, ktorí ju používajú, s priestorom na každodenné povinnosti aj príjemné osobné rituály.

Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa

Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím a krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.

Nora Barczi, mama 3,5-ročného Leopolda a 1,5-ročného Emanuela, kedysi pracovala v oblasti ľudských zdrojov, dnes sa naplno venuje rodine a deťom. Na návšteve sme sa rozprávali o jej pravidelných aj príležitostných kúpeľňových rituáloch, dizajne, minimalizme aj obľúbených produktoch, ktoré považuje za svoje prehrešky.

Praktická kúpeľňa s nenáročnou údržbou

Kúpeľňa, v ktorej sa dejú všetky Norine obľúbené aj povinné rituály, je už na prvý pohľad minimalistická a praktická, so zaujímavými prvkami, ako napríklad podlaha z tmavého liateho terazza, ktoré je aj pod umývadlom. Vzniklo z nápadov Nory a jej partnera, architekta Olivera Sadovského.  

„Chcela som mať praktickú kúpeľňu. Nemáme tu žiadne škáry, žiadne obklady, máme batérie, ktoré sa ľahko čistia. Čo mám na našej kúpeľni naozaj rada, je jej jednoduchosť a minimálny čas na jej údržbu,“ opisuje priestor Nora.

Kúpeľňovým kúskom, z ktorého sa obzvlášť teší, je zelené kreslo vedľa vane − úlovok z jednej burzy. „Želala som si mať tu nejaký odkladací priestor. Keď sa v kúpeľni vyzlečiem, chcem niekam položiť veci a nerada ich hádžem na zem. V celom byte máme staré veci, niektoré sú v dobrom pôvodnom stave, iné zreštaurované. Obnova nábytku sa musí robiť citlivo, aby bolo vidno, že tá vec je stará. To sme trošku podcenili, lebo sme dali vybrúsiť nohy do svetlej farby a kreslo tak vyzerá ako nové,“ opisuje.

„Máme radi starý nábytok. Napríklad na burzu na Červený Kameň som začala chodiť pred mnohými rokmi ešte s mojím bratom, neskôr som začala brávať aj Olivera. V jednom momente však pre mňa tieto výjazdy stratili čaro, keď sa tam začala objavovať celá Bratislava a z burzy sa stal nový mainstream,“ hovorí.

Šampóny v plaste nahradili tuhé mydlá

Minimalistický prístup vidieť aj v množstve kozmetiky, ktorú Nora má v kúpeľni. Sprchovacie gély a šampóny vymenila za tuhé mydlá. „Používame tuhý šampón, tuhé mydlo. Pokožka sa mi vôbec nevysušuje a pri šampóne mám pocit, že mi stačí umyť si vlasy menej často než pri klasických šampónoch,“ hovorí.

Dôvodom zmeny bola najmä snaha minimalizovať množstvo plastu, ale aj zvedavosť. V niektorých prípadoch sa u nej prírodná a ekologická alternatíva ujala, v niečom sa vrátila k osvedčeným výrobkom.

„Veľa som experimentovala, no v prípade starostlivosti o pleť som sa musela vrátiť ku klasickým prípravkom, lebo som nenašla nič prírodné, čo by mi vyhovovalo. Nebavilo ma už kupovať si niečo nové, zistiť, že mi to nevyhovuje a potom riešiť, čo s tým. S kamarátkou si fotíme, čo sme skúšali, hodnotíme to a vymieňame si to navzájom,“ vysvetľuje.

Potvrdenie svojej filozofie, že v ekologickom prístupe nemusí byť stopercentná, našla aj v názoroch svetoznámej aktivistky. „Livia Firth z Eco-age povedala, že nepotrebujeme pár ľudí, ktorí budú robiť veci dokonale, teda vegánov, ktorí budú používať iba bio kozmetiku. Potrebujeme ľudí, ktorí budú robiť milión vecí nedokonale. Nekupujem vodu v plaste, čapujem si kozmetiku, minimálne jazdím autom a veľmi dbám na férovú módu, ako i pôvod surovín pri stravovaní. A tak môžem mať aj malý prehrešok.“

Za takéto „prehrešky“ považuje najmä kozmetiku, ktorú používa už dlhé roky. „V podstate kombinujem svoje neresti, ako sú komerčné značky typu Chanel s prírodnou kozmetikou.“ Starostlivosť o pleť si nevie predstaviť bez vody, micelárnej peny, argánového oleja a ružovej vody. Dopustiť nedá ani na obľúbený CC krém.

Experiment s ústnou hygienou sa nevyplatil

Kúpeľňových rituálov má Nora niekoľko. Rannou a večernou klasikou je umývanie tváre a čas venovaný zubnej hygiene. „Používam CURAPROX zubnú kefku, medzizubnú kefku aj dentálnu niť. Toto trio používam dvakrát denne. Keď na niečo obetujem čas v kúpeľni, tak je to najmä zubná hygiena. Mám zubára, ktorý mi veľmi dôrazne vysvetlil dôležitosť ústnej hygieny, takže si to nedovolím zanedbať,“ smeje sa Nora. „Je pravda, že som aj poľavila, používanie medzizubiek zo začiatku nie je komfortné, no beriem to tak, že ich treba používať a zvykla som si na ne,“ opisuje.

Aj v starostlivosti o ústne zdravie si zaexperimentovala. „Musím sa priznať, že som vyskúšala aj bambusové kefky, ale keď sa mi môj zubár pozrel do úst, povedal, že ich mám okamžite vyhodiť, lebo si ničím sklovinu, tak som sa vrátila ku kefkám CURAPROX,“ hovorí.

„Môj každovečerný rituál je sprcha a telový suchý olej s vôňou môjho parfumu. Som typ, ktorý sa sprchuje večer, mám rada pocit, že zmyjem zo seba celý deň, ľahnem si do perín, hoci viem, že si tam líham len na polhodinu, lebo sa zobudí niektoré z detí,“ hovorí s úsmevom.

Obľúbený rituál detí je pranie

Na okraji vane sú v rodinnej kúpeľni aj gumené hračky, bez ktorých si chlapci nevedia predstaviť kúpeľ. „Deti sme zvykli kúpať každý večer, prišlo mi to ako pekný spoločný rituál. No obaja majú ekzém, tak sme kúpanie museli obmedziť, aby sa pokožka príliš nevysušovala. Hlavne staršiemu robíme špeciálne ovsené kúpele a kúpele z morskej soli, ktoré ekzém stiahnu,“ hovorí.

S chlapcami majú okrem spoločného umývania ešte ďalší kúpeľňový zvyk, ktorý sa odohráva v praktickej časti kúpeľne.

„Z praktických dôvodov som veľmi hrdá na to, že kôš mám rozdelený na čiernu, bielu a farebnú bielizeň, nemusím vysypávať celý kôš, triediť ho a zas to tam naložiť. Len siahneš dnu, vyberieš a dáš do práčky. Sušička je pri dvoch deťoch veľmi praktická vec. Perieme veľa vecí, lebo deti sa vždy zašpinia, inak to nejde. A okrem toho, pranie a sušenie je náš spoločný rituál. Jeden syn rád nakladá veci do práčky, druhý rád čistí filter,“ hovorí o svojich pomocníkoch.

Hoci Nora venuje rodine takmer všetok svoj čas, existuje jedna osobná chvíľka, ktorá má pre ňu zvláštne čaro. „Aspoň raz za týždeň si doprajem poriadny kúpeľ. Deje sa to, keď deti zaspia a ide to na úkor vzácneho času s partnerom, keď sa konečne môžeme porozprávať. Oliver je v pohotovosti pri deťoch, ja si sem prinesiem pivo, čokoládu, pustím si niečo a prečítam si noviny alebo čítačku kníh Kindle. Nevyjde mi to vždy, no snažím sa, aby to bolo aspoň raz za týždeň,“ prezrádza Nora.

O Eleonore Barcziovej

Pochádza z Rožňavy, no posledných 20 rokov, od čias štúdia na vysokej škole, žije v Bratislave. Pred materskou dovolenkou pracovala na oddelení ľudských zdrojov medzinárodnej spoločnosti. Momentálne sa naplno venuje deťom. Veľmi rada varí, miluje umenie a starý nábytok. Spolu s partnerom Oliverom a so synmi Emanuelom a Leopoldom žije v centre Bratislavy.