Zubná pasta predstavuje pri čistení zubov doplnok, ktorý má ústnemu zdraviu pomôcť, no mnohokrát vie aj uškodiť. Látky, ktoré zubné pasty obsahujú, sú síce označené na obale, no podrobne ich preskúmať vyžaduje čas aj chemické znalosti. So zubným lekárom Pavlom Andelom sme sa rozprávali o chémii v pastách, ich vplyve na celkové zdravie aj krokoch, ktoré by sme pri výbere pasty mali dodržať, ak sa chceme vyhnúť možným problémom.

Zubné pasty, ktoré nám sľubujú zázraky na počkanie, poznáme všetci. Vyznať sa ale v tom, čo skutočne obsahujú, je podľa zubného lekára Pavla Andela výzva. „Dobrý výrobok človek neposúdi bez toho, aby si neprečítal jeho zloženie. Ak si aj dáte tú námahu a preštudujete si malé písmená na zadnej strane balenia, väčšinu látok v paste asi ani nebudete poznať,“ vysvetľuje zubný lekár.

Najväčšiu hrozbu chemických látok predstavuje ich prenikanie do nášho tela. „Koža a sliznice sú priestupné, priechodné, a tak sa v našom tele používaní zubných pást či iných kozmetických výrobkov ukladá veľmi veľa látok. Z nášho tela sa časom stáva akési smetisko chemických vecí a s tým nastáva problém,“ vysvetľuje zubný lekár.

Škodlivosť látok určuje stupnica toxicity

Látok, ktoré nášmu zdraviu škodia je žiaľ, v kozmetických produktoch aj zubných pastách veľa. „Existuje tzv. stupnica toxicity jednotlivých látok, ktoré sa v pastách aj iných kozmetických produktoch používajú. Každá látka je označená stupňom od 1 do 5. Prvý stupeň znamená, že látka je prírodná. Potom sú tu látky, ktoré sú síce blízke k prírodným látkam, ale sú chemicky syntetizované. Nezískavajú sa priamo z prírody, ale firmy ich skúšajú vyrábať. Také predstavujú druhý stupeň toxicity,“ vysvetľuje odborník.

Konzervanty a stabilizátory, ktoré sa nachádzajú aj v zubných pastách, predstavujú na stupnici toxicity tretí stupeň. „Ak ich pasta obsahuje, ideálne je, ak sú prítomné v čo najmenšom množstve,“ objasňuje. „Štvrtým a piatym stupňom toxicity sú označené látky, ktoré sú škodlivé pre ľudské telo. Výrobcovia sa ale často ohradzujú tým, že ich používajú v malých množstvách,“ dodáva.

Vyhýbajte sa konzervantom

Podľa Pavla Andela by sme si pri kúpe zubnej pasty mali dávať pozor najmä na látky, ktoré výrobca používa preto, aby bol produkt čo najdlhšie predajný. „Ide o konzervanty, ktoré majú za úlohu to, aby sa mikroorganizmy v produkte nemnožili, a aby výrobok vydržal. Keď je niečo namiešané a nie je to toxické, začnú sa v tom množiť baktérie a postupne to splesnivie. Konzervanty sú preto jedna z prvých vecí, ktoré sa do všetkých výrobkov pridávajú. Takouto látkou je napríklad parabén, jeden z konzervantov, ktorý sa v zubných pastách často používa,“ hovorí. Štúdie dokázali, že parabény zvyšujú riziko niektorých typov rakoviny a tiež negatívne vplývajú na poruchy plodnosti. Označujú sa vždy s predponou resp. skratkou: napríklad methylparaben (E218), ethylparaben (E214), propylparaben (E216), atď.

Pozor si treba dať aj pri slove antioxidanty, nie všetky sú pre naše zdravie prospešné. „Antioxidanty nájdeme bežne v zubných pastách. Prírodné sú v poriadku, problémom sú tie chemické, ktoré sa vyrábajú z vedľajších produktov ropy. Tými sú napríklad butylhydroxytoluen (BHT) či butylhydroxyanizol (BHA),“ menuje zubný lekár Pavol Andel. Chemické antioxidanty môžu byť toxické pre imunitný systém, reprodukčné či dýchacie orgány.

Najhoršie sú na tom zubné pasty pre deti

Sladidlá, ktoré sa nachádzajú vo väčšine zubných pást určených pre deti, sú podľa zubného lekára Pavla Andela pre zdravie najhoršie: „Výrobcovia zubných pást sa snažia pre deti vytvoriť pastu sladkej chuti najmä preto, aby si deti chceli umývať zuby. Lenže pre to, aby sladká chuť neživila baktérie, je väčšinou sladená umelými sladidlami. Ide o látky, ktoré sú pre naše telo neprijateľné a predstavujú jedny z najškodlivejších látok, ktoré sa do zubných pást pridávajú.“

Zdravšou alternatívou sladidiel je xylitol, výťažok z brezy. Chutí ako cukor, ale pre zuby nie je nebezpečný. Naopak, antibakteriálny účinok xylitolu pomáha predchádzať kazom. Príjemnú chuť dodáva aj pastám CURAPROX BE YOU alebo bieliacim pastám Black Is White.

Hrozbou pre naše zdravie sú aj farbivá. Tie spoznáme väčšinou na prvý pohľad. „Často ide o zubné pasty, ktoré majú viac farebných pásikov. Čo sa týka detských pást, najhoršie sú podľa zubného lekára rôzne „šmolkové“ príchute. „Ak má zubná pasta zvláštnu farbu, treba sa pozrieť, či obsahuje nejaké chemické farbivo,“ radí lekár. Chemické farbivá môžu negatívne vplývať na náš mozgový systém, tráviacu či dýchaciu sústavu.

Sliznicu dráždia tenzidy

Ďalšie látky, na ktoré si treba dávať veľký pozor, sú tenzidy. „Tenzid je látka, ktorá znižuje povrchové napätie. Do krémov sa pridáva pre to, aby sa krém kožu odmastil a rovnomerne sa rozotrel. Podobne to platí aj pri zubnej paste. Pridávajú sa do nej na to, aby sme si zubnú sklovinu odmastili a aby sa látka dostala na zubnú sklovinu rovnomerne. Najčastejšou takouto látkou je Sodium Luryl Sulfat (SLS), ktorý má vysoko peniace schopnosti,“ hovorí zubný lekár o agresívnom penidle, ktoré vysúša sliznicu a môže spôsobovať zápaly. Je vedecky dokázané, že SLS nepriaznivo vplýva na zdravie človeka, pretože sa kumuluje v orgánoch. Okrem toho môže spôsobovať rôzne alergické reakcie či dráždenie očí a slizníc.

V zubných pastách od CURAPROX chemickú látku SLS nenájdete. Agresívne penotvorné činidlo Sodium Lauryl Sulphate je v nich nahradené neutrálnym.

Podľa Pavla Andela treba myslieť aj na to, že nie všetko, čo vyzerá zdravo, je aj bez chémie. Ak zubné pasty obsahujú zdravé či prírodné látky, to ešte neznamená, že nebezpečná chémia nie je v paste prítomná. „Mnoho produktov je postavených na nejakej zázračnej látke, ktorú obsahujú, no väčšinou je v produkte obsiahnutá aj s konzervačnými látkami, ktoré zdraviu škodia,“ vysvetľuje Andel.

Zubný lekár hovorí, že nie je nutné si detailne načítavať chemické zloženie pasty, ale stačí tak urobiť raz. „Ak si človek raz naštuduje zložky, ktoré pasta obsahuje a nájde si takú, ktorá mu vyhovuje a má minimum spomínaných látok, je dobré pri nej zostať,“ radí zubný lekár.

O Pavlovi Andelovi

K štúdiu stomatológie ho inšpiroval otec Pavol Andel st., ktorý je tiež zubným lekárom. Pavol Andel ml. je spoluzakladateľom zubného centra Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Je špecialistom v ortodoncii, prednáša na podujatiach doma i v zahraničí a spolupracuje s lekárskymi fakultami. Je predsedom občianskeho združenia Zdravé ďasná, ktoré je zodpovedné za preventívny program pre deti Dental Alarm. Edukáciu má na starosti aj v CURAPROX Slovensko.