Horúca sprcha je pre ňu relaxačným rituálom, čistenie pleti absolútnou nutnosťou. Odevná dizajnérka Nina Retzer priblížila, čo pre ňu znamená čas v kúpeľni, podľa čoho si vyberá kozmetiku, ale aj to, ako pristupuje k starostlivosti o ústne zdravie ako mama dvoch malých detí, ktoré treba k umývaniu zubov neustále motivovať.    

Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa

Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím a krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.

Ninu Retzer sme navštívili u nej doma v trojizbovom byte v bratislavskej časti Slnečnice, kde žije so svojím mužom, šesťročným synom a s trojročnou dcérkou. Je odevnou dizajnérkou a ako hovorí, po materskej dvojdovolenke sa momentálne pracovne opäť rozbieha. „Už približne rok pozvoľna pracujem a šijem šaty. Vyštudovala som odevnú školu, vždy som šila, ale väčšinou popri niečom inom, len ako hobby. Teraz sa venujem iba šitiu, už je to samobytnejšie a môžem sa na to spoľahnúť,“ približuje svoju prácu Nina.

Nina tvorí doma, väčšinou na zákazku. „Moja tvorba sa neustále vyvíja, ale základom všetkého sú štyri základné modely, ktorým sa venujem. Zákazníčky si ich u mňa môžu objednať a vďaka tomu, že s každou komunikujem priamo, sa modely menia, upravujeme rukávy, dĺžku šiat či farbu,“ približuje svoj prístup.

Kúpeľňa je miestom oddychu, horúca sprcha odmenou

Pre Ninu je domov miestom, kde žije s rodinou, no tiež tvorí a venuje sa svojej práci. Priznáva, že hoci vníma kúpeľňu ako miesto oddychu, času v nej trávi málo. „Nie som maniak na kozmetiku. Môj rituál je, že si ráno a večer vyčistím pleť. Vždy, keď nájdem nejaký dobrý produkt, ktorý mi vyhovuje, používam ho dokola,“ hovorí.

Obľúbený čas v kúpeľni je pre Ninu večer. „Je to môj čas, dám si horúcu sprchu, ktorá je po celom dni pre mňa takým malým wellnessom. Urobím si peeling, celé to však trvá dvadsať minút, maximálne polhodinu, keďže potom sa venujem deťom. Zhon zažívame stále, čiže keď mám večer na seba v kúpeľni aspoň 15 minút, je to pre mňa odmena,“ vysvetľuje.  

Napriek tomu, že veľa času venuje predovšetkým deťom, snaží sa, aby starostlivosť o seba nezanedbávala. „Predtým než som mala deti, som sa viac maľovala, ale starostlivosť o pleť je stále na rovnakej úrovni. Cítim, že keď sa o seba nestarám, hneď sa mi na tvári vytvoria šupinky. Kvalita pleti ide potom dole, takže mám stále motiváciu nezanedbávať starostlivosť.“

Umývanie zubov je spoločný rituál s deťmi

Dôslednosť je pre Ninu dôležitá aj pri starostlivosti o zuby. O to viac, keď dohliada aj na ústne zdravie detí. Tie si obľúbili detskú zubnú kefku CuraKid. „Umývanie zubov je náš rituál aj s deťmi. Odkedy ich máme, snažíme sa spoločne stopovať si čas, ako dlho si zuby umývame. Máme na to presýpacie hodiny. Deti si zuby musia umývať dovtedy, kým sa hodinky nepresypú,“ hovorí Nina.

Vie však, že presýpacie hodiny sú skôr motivačný prvok. Nerozhoduje totiž čas čistenia, ale jeho dôkladnosť. „Preto im zuby dočisťujeme ešte my s mužom. Zubná lekárka nám poradila umývať osmičky CURAPROX jednozväzkovou kefkou. Osvedčila sa, dočisťujeme ňou zuby aj deťom. A, samozrejme, používame aj medzizubné kefky, bez nich to nejde,“ dodáva Nina.

Prezrádza, že boli časy, keď rozmýšľala nad bielením zubov. „Kedysi som mala v pláne dať si zuby vybieliť, keďže podľa mňa ich mám akési prirodzene žltšie. Moja zubárka mi však hneď povedala, že ak si dám vybieliť zuby, ona ma odmietne ošetriť, pretože si naruším sklovinu. Vysvetlila mi, že zuby sa môžu začať skôr kaziť a že ona si to nezoberie na zodpovednosť, tak som to nechala tak,“ hovorí s úsmevom.

Overené produkty používa dookola

Ninina kúpeľňa pôsobí minimalisticky a taký je aj jej prístup k nakupovaniu. „Mám jeden obľúbený krém, volá sa Skinfood, ktorý používam roky. Je pre mňa ideálny. Aj keď teraz v lete je mi s ním veľmi teplo, v zime je skvelý pod mejkap. Používam ho na tvár, ale aj na ruky, keďže veľa šijem a mávam ich vysušené. Keď mám suché miesto na nohách, používam propolisovú masť. To sú veci, ktoré mám obľúbené a rokmi overené.“

Priznáva, že pri výbere kozmetiky ju vedia zlákať aj obaly.  „Nové produkty si väčšinou kupujem podľa zloženia a obalu, ale snažím sa v tom krotiť. Veľmi sa mi páčia produkty Aesop, najmä vôňa. Keď tam prídem, najradšej by som vykúpila všetko, ale vždy musím narátať do päť a povedať si, že to vôbec nepotrebujem,“ hovorí s úsmevom Nina.

Na vlasy klasický šampón a balzam, na telo domáci peeling 

Pri kozmetike sa radšej drží overeného, viackrát sa sklamala najmä pri prírodných produktoch. „Veľakrát sa mi stalo, že aj keď som si kúpila ekologickú kozmetiku, nebolo to také funkčné, ako som si predstavovala,“ vysvetľuje svoju skúsenosť.

Má rada prírodné produkty, no o sebe tvrdí, že nie je maniačka ani na ekologické vychytávky, ani na kozmetiku. „Napríklad tuhé šampóny som skúšala, ale nevyhovovali mi. Potrebujem mať na vlasy klasický šampón aj balzam. Mám však rada kompromisy. Peeling si napríklad vždy vyrábam doma. Kamarátka mi poradila miešať kávu s kokosovým olejom a mala pravdu, urobí to rovnakú službu ako hocijaký iný peeling. A predovšetkým sa snažím nekupovať hlúposti, to je môj prístup,“ dodáva Nina.

O Nine Retzer

Vyštudovala odevný dizajn, v súčasnosti sa venuje rodine, deťom a svojej značke Ninja Retzer. Má rada slaný vzduch, oceán, ázijské jedlo a kluď. Žije a tvorí v Bratislave.