Osmičky, ľudovo nazývané zuby múdrosti, sú známe ako zuby, ktoré vedia človeka poriadne potrápiť. Niekomu rástli bez komplikácií, iní si ich dali vybrať ešte pred prvým prerezaním a sú aj ľudia, ktorým nenarastú vôbec. Na najčastejšie mýty, ktoré sa so zubami múdrosti spájajú, sme sa opýtali zubného lekára. Pavol Andel vysvetlil, prečo sa osmičky nekazia viac ako iné zuby a prečo by sme sa mali pri preventívnej prehliadke na ne aktívne pýtať.

V článku sa dozviete:

  • aké sú najčastejšie mýty spojené so zubami múdrosti,
  • prečo je dôležité rozhodnutia o vytrhnutí osmičiek urobiť už v detstve,
  • kedy je lepšie osmičku vybrať,
  • v akých prípadoch je osmička užitočná,
  • ako správne pristupovať k čisteniu zadných zubov.

Rozhodnutie, či osmičky vybrať, treba urobiť už v detstve

To, že osmičky treba dať vybrať čo najskôr, má podvedome uložené v hlave mnoho ľudí. Zubný lekár Pavol Andel však radí sledovať ich už v detstve a na základe toho spraviť včasné rozhodnutie. „Rozhodnutie o zuboch múdrosti musí prísť vo veku okolo 13-14 rokov. Ak je na röntgenovej snímke jasne viditeľné, že osmičky rastú zlým smerom alebo nemajú miesto, je lepšie vybrať zub oveľa skôr, ako má šancu vyrásť. Prvú röntgenovú snímku chrupu by malo mať dieťa už okolo siedmeho roku života,“ vysvetľuje.

Ak zubný lekár poradí zub v skorom veku vybrať, no napriek tomu sa nevyberie, neskôr môže priniesť nepríjemné komplikácie. „Je potrebné vybrať ho, keď je ešte ako guľôčka, ako čakať na to, kým mu narastú dlhé korene. Tie sa niekedy dostanú až do blízkosti nervu, čo môže výrazne skomplikovať priebeh vyberania,“ vysvetľuje Andel.

Kazia sa, keď zanedbávame hygienu 

Podľa zubného lekára je osmička plnohodnotný zub ako hociktorý iný. „Nekazia sa viac, ich nešťastím je to, že sú posledné v rade. Veľmi nám záleží na predných zuboch, lebo tie ľudia vidia. Zadné zuby čistíme slabšie, zuby tým často trpia a potom sa kazia,“ vysvetľuje.

Problémom spojeným s kazivosťou môže byť horšia prístupnosť do medzizubného priestoru. „Medzizubný priestor je z hľadiska tvorby zubného kazu kľúčový. Čistiť ho medzi jednotkami je ľahké, no čistiť medzizubný priestor medzi sedmičkou a osmičkou je ťažké. To je ďalší dôvod, prečo sa osmičky kazia. Čím sú zuby viac vzadu, tým ťažšie sa manuálne dostaneme do medzizubného priestoru, ktorý potrebujeme čistiť rovnako ako každý iný,“ približuje Andel.

Priznáva, že niektorým ľuďom sa osmičky nemusia dať vyčistiť. „Niekto má malé ústa, zuby sú vzadu a aj napriek snahe ich nedokáže dobre vyčistiť. Aj to môže byť jeden z mnohých dôvodov na ich extrakciu. Nedá sa to však paušalizovať, každé rozhodnutie o vyberaní by malo podliehať lekárskemu úsudku, ktorému predchádza vyšetrenie,“ hovorí.

Kazy, ktoré sa ťažko opravujú

Podľa stomatológa je dôležité čo najskôr zistiť, či si človek môže posledné zuby v rade vyčistiť dôkladne, to znamená aj to, či mu medzi sedmičku a osmičku vojde medzizubná kefka. „Pri čistení zuba mimo medzizubných priestorov môže pomôcť aj single kefka. Ak si vie pacient osmičku čistiť dôkladne, je prístupná, môže zostať a nemusíme rozmýšľať nad extrakciou,“ hovorí.

„Mnoho pacientov povie, že ak sa osmička pokazí, tak si ju dá vybrať. Lenže ak je kaz v medzizubnom priestore, môže sa kaziť osmička spredu alebo sedmička zozadu. A opravovať zubný kaz na sedmičke zozadu je často veľmi komplikované. Takže ak je riziko, že na sedmičke sa môže vytvoriť kaz, je to silný argument na to, aby som ten strach v sebe prekonal a aby som si dal zub vybrať,“ radí Andel.

Nemusia sa vyvinúť všetkým 

To, že osmičky počas života narastú všetkým, je mýtus. „Sú ľudia, ktorým sa ani nevyvinú. Sú aj pacienti, ktorým tie zuby síce nenarastú, ale majú ich celý život uložené v kosti, ani o nich nevedia a nerobia im problémy,“ vysvetľuje Andel.

Ľudí, ktorých počas života stretnú komplikácie so zubom múdrosti, je však podľa zubného lekára väčšina. „Ak je z vyšetrení jasné, že zub nikdy nič dobré neprinesie, niekedy je naozaj lepšie naplánovať si extrakciu. Väčšinou sa zub ozve vtedy, keď to najmenej potrebujeme, napríklad na dovolenke alebo pri dôležitej udalosti,“ radí.

Nie sú zbytočné 

Pavol Andel vysvetľuje, že percentá, keď sú osmičky pre ľudí prínosné z hľadiska žuvacej funkcie, sú veľmi malé. Existujú však prípady, keď nám osmičky môžu spraviť službu.

„Veľmi často sa stáva, že prvé stále zuby, ktoré u detí vyrastajú, sú šestky, ktoré sú zároveň najčastejšie pokazené a často extrahované. Ak sa šestka vyberie skoro, osmička môže slúžiť ako rezerva. Pokiaľ dieťa veľmi skoro príde o šestky, osmička môže slúžiť ako náhrada, a keď sa tomu človeku pozriete do úst v dospelosti, neuvidíte tam žiadny chýbajúci zub, pretože zuby sa prirodzene posunú. Je to však len v prípade, že človek príde o zub skoro. Keď vytrhnete šestku dvadsaťročnému človeku, sedmička a osmička sa už neposunú,“ vysvetľuje.

Druhou možnosťou, ktorá sa využíva, je implantácia. „Horné osmičky vieme použiť ako prirodzený implantát. Ak sa pacientovi niektorý zub nevyvinie alebo o zub príde, vieme urobiť tzv. autotransplantáciu. Do miesta chýbajúceho zuba sa nedá titánový implantát, ale sa presadí zárodok iného zuba. Práve na to sa veľmi často používajú práve horné osmičky,“ hovorí.

Zvykne sa hovoriť, že zuby múdrosti dokážu pokriviť iné zuby, nie je to však pravidlo. „Ak má pacient zuby správne usporiadané, čiže horné a dolné zuby do seba zapadajú a majú dostatok miesta, osmička zuby nepokriví. Ak však nie je zoradenie zubov správne, môže sa stať, že po vyrastaní osmičky dôjde k pokriveniu zubov,“ vysvetľuje. 

Na osmičky sa pýtajte na preventívnej prehliadke

K zápalu často prichádza pri prerezávaní zuba. Podľa Pavla Andela sa tento problém takmer vždy rieši extrakciou. „Ak však máte zapálený priestor okolo osmičky a lekár ťahá zub tzv. za tepla, to znamená počas zápalu, prináša to väčšiu bolesť a rana sa hojí dlhšie.“

„Druhá možnosť je, že lekár ošetrí okolie zuba, aby zápal ustúpil, a zub vyberie až potom. Vtedy pacienta čaká viac zákrokov, každý z nich prináša určitú bolesť a to je podľa môjho názoru zbytočné,“ hovorí.

Aby sme predišli bolesti a zbytočným chirurgickým zásahom, je podľa zubného lekára dôležitá komunikácia a prevencia. „Keď nastane komplikácia, už je zle. Všetkým by som radil, aby sa s lekármi rozprávali o tom, v akom stave sú ich osmičky priebežne. Mala by to byť súčasť preventívnej prehliadky. Ak lekár o tom neinformuje automaticky, treba sa ho na to aktívne opýtať,“ radí.

Antibiotiká na poslednom mieste

Extrakcie nie sú príjemné a najmä hojenie môže byť dlhé a bolestivé. Bolesť po zákroku pritom nemusí súvisieť s tým, ako sa zákrok vykoná. „Ak sa zub vyberá s citom, mnohým pacientom sa miesto po extrakcii hojí hladko. Ani pri veľmi empatickom a šikovnom chirurgovi sa však nedá vylúčiť, že nevzniknú žiadne poextračné komplikácie,“ hovorí.

Ak už musíme riešiť zápaly a iné komplikácie zubov múdrosti, Pavol Andel radí siahnuť najprv po šetrnejších prípravkoch na to určených a až v poslednom rade po antibiotikách. „Antibiotiká vám zasiahnu črevnú, vaginálnu či pľúcnu flóru. Tie môžu nahradiť špeciálne ústne vody alebo gély, ktoré obsahujú chlórhexidín. Treba si však uvedomiť, že je to krátkodobá pomoc a nie vždy pomôže,“ radí zubný lekár. 

Na základe praxe dodáva Pavol Andel ešte jeden poznatok. „Ak sa pacientom skomplikuje jedna osmička, väčšinou je malé percento ľudí, ktorým sa skomplikuje aj druhá alebo tretia. Skôr je výnimka, že u jedného pacienta nastanú komplikácie pri viacerých zuboch múdrosti,“ uzatvára.

O Pavlovi Andelovi

K štúdiu stomatológie ho inšpiroval otec Pavol Andel st., ktorý je tiež zubným lekárom. Pavol Andel ml. je spoluzakladateľom zubného centra Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Je špecialistom v ortodoncii, prednáša na podujatiach doma i v zahraničí a spolupracuje s lekárskymi fakultami. Je predsedom občianskeho združenia Zdravé ďasná, ktoré je zodpovedné za preventívny program pre deti Dental Alarm. Edukáciu má na starosti aj v CURAPROX Slovensko.