Krvácanie ďasien trápi mnohých ľudí. Jedným z najčastejších problémov je zápal, ktorý vzniká nedostatočným čistením. Hlavnou príčinou zápalu ďasien je hromadenie bakteriálneho povlaku. Dobrá správa je, že správnymi návykmi môžete tomuto problému predchádzať. Máme pre vás tri pratické tipy, ktoré zlepšia zdravie vašich ďasien a zubov.

Doprajte zubom a ďasnám jemné vlákna 

Pri výbere zubnej kefky pre dospelých, ale aj pre deti je najdôležitejším faktorom mäkkosť vlákien. Vďaka nim šetríte nielen svoje zuby, ale aj ďasná, ktoré sú prirodzene mäkké a potrebujú šetrné čistenie. Používaním jemnej kefky predídete odhaleným krčkom, krvácajúcim ďasnám a mechanickému opotrebovaniu skloviny. 

Podľa zubného lekára Pavla Andela je jemnosť v starostlivosti o ústne zdravie kľúčová. „Čistenie zubov znamená mechanické otieranie povrchu zubov vláknami kefky. Počas života je sklovina vystavená státisícom takýchto oterov, aj preto sa rokmi stenčuje a mechanicky opotrebováva. Z dlhodobého hľadiska má tak akýkoľvek rozdiel v jemnosti kefky naozaj zmysel.“

Extra jemné vlákna a ich hustota neznamenajú iba šetrné čistenie, ale aj účinnosť. Zubný povlak je mäkká štruktúrovaná hmota, preto na narušenie jeho štruktúry nie sú potrebné tvrdé vlákna. 

Zlepšite si techniku, zamerajte sa na líniu ďasien 

Najlepšiu prácu pri odstraňovaní zubného povlaku urobí zubná kefka s veľkým počtom vlákien, ešte dôležitejšia je však správna technika čistenia. Starostlivosť o zuby a ďasná môžete posunúť na vyššiu úroveň prostredníctvom tzv. „sólo techniky“, špeciálnej čistiacej metódy. 

Za touto technikou stojí odborník na prevenciu Jiří Sedelmayer. Ide o čistenie ďasnového žliabku s extrémnou presnosťou a bez akéhokoľvek poškodzovania ďasien. 

Vykonávanie precíznych a šetrných pohybov pozdĺž línie ďasien s len minimálnym tlakom si vyžaduje trochu praxe. No ak túto techniku raz zvládnete, dentálni odborníci ju považujú za perfektný spôsob čistenia ďasnového žliabku a ťažko dostupných povrchov za stoličkami. Ideálnou pomôckou pri používaní sólo techniky je jednozväzková kefka CS 1006.

Medzizubku používajte denne, pozor však na správnu veľkosť

Je možné, že ak začnete medzizubnú kefku používať, vaše ďasná budú na začiatku krvácať. Nezľaknite sa, ak krvácajú, pravdepodobne sú zapálené, a to práve preto, lebo ste medzizubku nepoužívali. 

Pravidelné čistenie priestorov medzi zubami vám pomôže, aby sa v nich nehromadili baktérie, ktoré zápal podporujú. Po niekoľkých dňoch používania medzizubky by zápal a s ním aj krvácanie mali ustúpiť. 

ODBORNÍK RADÍ

Pre koho je vhodné bielenie zubov?

Najprv musia byť zuby zdravé a čisté, až potom biele

Hovoríte si, že zuby máte natesno jeden vedľa druhého a medzizubka sa vám tam určite nezmestí? Väčšinou je tento odhad nesprávny. Medzizubná kefka Curaprox CPS prime 06 je najtenšia na trhu a je vhodná na vytvorenie návyku pre tých, ktorí medzizubné kefky doteraz nepoužívali. Ak s medzizubnými kefkami začínate, radíme vám začať balením s piatimi rôznymi veľkosťami. Možno po pár dňoch používania zistíte, že vám do niektorých miest stačí menšia medzizubka, ako ste si pôvodne mysleli.