Za čerstvým ovocím, zeleninou a bylinkami nemusíte chodiť do obchodu. Aj keď nemáte vlastnú záhradu, môžete si rôzne rastliny sami vypestovať priamo na okne či na balkóne. Odborníčka na balkónové záhradky Michala Hrnčiarová radí, čo si ešte stíhate vysadiť.

S príchodom jari sa príroda prebúdza a aj my túžime tráviť čoraz viac času vonku, napríklad aj pri starostlivosti o vlastné rastlinky. Michala Hrnčiarová je mestská pestovateľka, ktorá na svojom balkóne pestuje šalát, zeleninu, jedlé kvety či ovocie pre deti. S nami sa podelila o tipy na jarné pestovanie, ktoré si nevyžaduje prehnanú starostlivosť. S výsledkom budete určite spokojní.

1Jahody, ktoré si vychutnáte až do októbra

Jahody sú trvalky, ktoré prvý rok rodia o niečo menej ako ten ďalší. „Prezimovať môžu aj na balkóne, prikryté slamou alebo natrhanou trávou,“ radí Michala Hrnčiarová. „Sadeničky si kúpite na trhu, ja odporúčam stálerodiace. Budú mať sladké plody celú sezónu, ešte aj v októbri,“ hovorí. Sadiť by sa mali do hrantíkov, závesných kvetináčov alebo prútených košíkov. „Vlastne do čohokoľvek, čo máte po ruke. Nezabudnite ich občas pohnojiť ekologickým hnojivom,“ dodáva Michala.

2Listová zelenina na šalát

„Rukola, poľníček, hlávkový šalát. Listovú zeleninu si viete vypestovať zo semienka, oberajú sa postupne listy a to tak, aby mohli ďalšie priebežne dorastať,“ predstavuje užitočné rastliny balkónová záhradkárka. Na vypestovanie listovej zeleniny stačí plytká nádoba. Rastliny by mali byť umiestnené v polotieni. „Ak nemáte práve slnkom zaliaty balkón, toto by mohlo byť niečo pre vás,“ radí Michala a pridáva ešte jeden tip: „Repové listy! Vysejte semienka repy do hlbšej nádoby, a keď narastú listy, zostrihajte ich a použite do šalátu. Majú krásnu červenú farbu a repovú chuť.“

3Kvety, ktoré oživia vaše jedlá

Okrem zeleniny, ovocia a byliniek sú dnes populárne aj jedlé kvety. Jedlé kvety môžete používať v ovocných a zeleninových šalátoch, nátierkach, ozdobiť nimi polievky či chlebíčky. Na pestovanie v nádobách sú vhodné kapucínky, nechtíky, aksamietnice či špeciálne baby slnečnice. „Všetky tieto kvietky si viete ľahko vypestovať zo semienka. Stačí kvalitné osivo, zemina a nádoba. V apríli môžete dávať semienka už priamo do kvetináča na balkóne,“ hovorí pestovateľka. „Aksamietnice môžete prisadiť aj neskôr k rajčinovým priesadám, svojou arómou odpudzujú vošky z rajčín. Nechtíky aj slnečnice majú pomerne hlboké korene, preto pre ne vyberte hlbšiu nádobu. A kapucínky môžete dať aj do závesných nádob, krásne sa tiahnu a ich výhoda je, že sú jedlé celé – kvety, listy aj plody. Listy chuťou pripomínajú žeruchu,“ dodáva.

4 Najvyšší čas na bylinky

Chuť čerstvých byliniek sa s tými sušenými nedá porovnať. Hoci v supermarketoch nájdete črepníky s bylinkami, je ťažké udržať im dlhšiu životnosť, oveľa dlhšie vám vydržia tie, ktoré si vysejete sami. Je najvyšší čas vysievať bazalku, koriander a petržlen. Čím viac nádob, tým lepšie, lebo byliniek nie je v kuchyni nikdy dosť. „Môžete ich pestovať aj v prípade, že nemáte balkón, spokojné budú aj na parapete, kde svieti slniečko. Vysievajte rôzne druhy bazalky – drobnolistú, thajskú, fialovú. Také, ktoré v obchode nekúpite. Mätu, tymian, rozmarín, oregano si kúpte ako sadeničku na trhu. Mätu a oregano vysaďte do veľkých nádob, krásne sa rozrastú a budú vás tešiť celé leto,“ hovorí Michala a pridáva ešte jedno odporúčanie: „Rozmarín a tymian polievajte veľmi striedmo, tieto rastliny nemajú rady príliš vlhkú zem.“

5Sladký hrášok a chutné reďkovky

Ani na túto zeleninu nepotrebujete záhradku, bez problémov vám vyrastie aj v nádobe na balkóne. „Reďkovky nepotrebujú hlbokú nádobu, stačí im aj okenný hrantík. Hrášok, naopak, potrebuje nádobu hlbokú aspoň 30 až 40 cm. Keď začne rásť a ťahať sa, bude potrebovať aj podperu. Vytvoríte ju z bambusových tyčí zviazaných do tvaru típí. Hrášok sa bude po nich krásne ťahať,“ radí odborníčka.

Viac tipov, týkajúcich sa pestovania v meste, nájdete na blogu Michaly Hrnčiarovej ForesterBlog. O svoje pestovateľské úspechy či rady sa s nami podeľte v komentároch na našom Facebooku.

O Michale Hrnčiarovej

Michala je mestská záhradkárka, narodila sa a žije v Bratislave. Na svojom blogu foresterblog.sk píše o pestovaní jedlých rastlín v nádobách, kde experimentuje s rôznymi druhmi zeleniny, ovocia, kvetov a byliniek. Využíva princípy permakultúrneho pestovania a záhradného upcyclingu. V roku 2014 jej na Slovensku vyšla kniha Balkón ako záhradka, o rok neskôr aj v českom preklade. Od septembra 2017 vedie Coworking Cvernovka – coworkingovy priestor pre rodičov s deťmi. Je mamou dvoch synov.