Dôkladná starostlivosť o zdravie zubov nie je iba o správnom výbere zubnej kefky a pasty. Dôležitú úlohu zohráva aj starostlivosť o medzizubné priestory a čistenie ťažko dostupných miest, kam sa klasická zubná kefka nedostane. Spoznajte šesť pomocníkov, vďaka ktorým si každodennou dentálnou hygienou udržíte zdravý a krásny úsmev.

1Základom je mäkká zubná kefka

Pri výbere zubnej kefky pre dospelých, ale aj pre deti je najdôležitejším faktorom mäkkosť vlákien. Vďaka nim šetríte nielen vaše zuby, ale aj ďasná. Mnoho ľudí má obavy z toho, či im mäkká kefka vyčistí zuby dostatočne. Opak je však pravda. Práve zubný povlak, ktorý si na zuboch môžeme predstaviť ako akúsi kašičku, odstránime najlepšie hustou a jemnou kefkou.

2Medzizubka je v boji proti kazom ešte dôležitejšia 

Nezabúdajte na medzizubné priestory, kde sa klasická zubná kefka nedostane. Až 8 z 10 kazov vzniká medzi zubami. Akokoľvek dobrý je váš pocit z vyčistených zubov zubnou kefkou, drobných zvyškov jedla sa bez použitia medzizubky zbavíte len ťažko.

Myslíte si, že zuby máte natesno jeden vedľa druhého a medzizubka sa vám tam určite nezmestí? Väčšinou je tento odhad nesprávny. Medzizubná kefka Curaprox CPS prime 06 je najtenšia na trhu a je vhodná na vytvorenie návyku pre tých, ktorí medzizubné kefky doteraz nepoužívali.

3Single kefka dočistí ťažko dostupné miesta

Určite ste sa stretli s tvrdením, že osmičky sa zo všetkých zubov najviac kazia. Nie je to však pravda. Kazy na zadných zuboch sa nám najčastejšie tvoria preto, lebo si ich nečistíme dostatočne.  Klasická zubná kefka na ne dobre nedočiahne.

Riešením je jednozväzková kefka, ktorá sa v ústach jednoducho dostane aj k ťažko dostupným miestam. Single kefku oceníte nielen pri čistení osmičiek, ale aj vtedy, ak máte krivé zuby, implantát či fixný strojček.

4Hydrosonická kefka poteší zaneprázdnených aj ľudí so strojčekom

Na to, aby ste mali zdravé zuby, nepotrebujete nevyhnutne hydrosonickú kefku, no čistenie vám môže uľahčiť. Ak je pre vás manuálne čistenie príjemnejšie, pokojne pri ňom ostaňte. Ak vám však pri čistení chýba trpezlivosť, máte zubný strojček alebo ste fanúšikom technológií, hydrosonická kefka môže byť pre vás ako stvorená.

Podľa zubného lekára Pavla Andela skrátite pomocou hydrosonickej kefky čas čistenia až o polovicu. Nezabúdajte však, že aj pri výbere elektrickej kefky by mali byť prioritou mäkké vlákna. Rovnako platí, že kefku nestačí na zuby prikladať, aj tu je dôležité osvojiť si správnu techniku čistenia.

5Škrabkou na jazyk zabojujete proti zápachu z úst

Čistiť si jazyk by malo byť rovnako samozrejmé ako umývať si zuby. Práve povlak pri koreni jazyka, kde sa tvorí množstvo baktérií, je často zodpovedný za nepríjemný dych. Účinnou pomôckou v boji proti zápachu z úst je v tomto prípade škrabka na jazyk. Vďaka anatomicky správnemu tvaru sa používa pohodlne a výsledok vidieť aj cítiť.

6Na zložení zubnej pasty záleží 

Zubná pasta predstavuje pri čistení zubov doplnok, ktorý má ústnemu zdraviu pomôcť, no často vie aj uškodiť. Ak pasta sľubuje obsah prírodných zložiek, neznamená to, že sa v nej nebudú nachádzať aj nebezpečné chemické látky.

Najčastejšou škodlivou látkou v zubných pastách je SLS, Sodium Lauryl Sulfat, ktorý má vysokopeniace schopnosti. Je vedecky dokázané, že SLS nepriaznivo vplýva na zdravie človeka, pretože sa kumuluje v orgánoch. Okrem toho môže spôsobovať rôzne alergické reakcie či dráždenie očí a slizníc. V zubných pastách Curaprox chemickú látku SLS nenájdete. Agresívne penotvorné činidlo SLS je v nich nahradené neutrálnym.