Nový produkt na trhu väčšinou prináša rýchlorastúcu popularitu, ale aj nepravdivé mýty. Vplyvom informácií z rôznych zdrojov, reklám a recenzií vašich známych máte zmiešané pocity napríklad aj zo sonickej kefky. Je vhodná pre vás alebo pre vaše deti? A ktorá je tá správna? Na vhodnosť a používanie sonických kefiek sme sa opýtali zubného lekára Pavla Andela.
V článku sa dozviete:
- ako rozlišovať druhy elektrických kefiek,
- ktorú techniku čistenia zvoliť pri sonickej kefke,
- od koľkých rokov môžu sonickú kefku používať deti a v čom im pomôže,
- prečo by ste aj pri elektrickej kefke mali používať medzizubnú kefku.
Od rotačných k sonickým
Keby ste si elektrickú kefku kupovali pred pätnástimi rokmi, s výberom by ste to mali jednoduchšie, no s produktom by ste určite neboli príliš spokojní. „Prvé, čo napadlo výrobcom, bolo, aby sa kefka otáčala a časť práce robila za človeka. Tak vznikli rotačné zubné kefky. Ich používaním však mali ľudia zničené zuby. Začala sa hľadať odpoveď, prečo sa to deje a čo urobiť, aby kefka zuby nepoškodzovala,“ vysvetľuje zubný lekár Pavol Andel.
Dnes už rotačnú kefku nekúpime, nahradila ju oscilačná. „Oscilačná kefka sa otáča podobne, ako keď krútite volantom v aute − doľava, doprava. V konečnom dôsledku je to stále rotačný pohyb. Pridali k nej senzor, aby pri silnom tlaku prestala pracovať, čím chceli zamedziť poškodzovaniu zubov. Problém je, že senzor reaguje neskoro. Človek musí tlačiť pomerne silno, kým sa kefka zastaví,“ vysvetľuje princíp oscilačných kefiek MUDr. Andel.
Chráňme si sklovinu, na celý život máme len jednu
Rotačné a oscilačné kefky sú podľa zubného lekára najefektívnejšie tam, kde je to najmenej potrebné. „Najviac čistia časti zuba, ktoré sú vypuklé alebo čisteniu prístupné. Nepomáhajú k lepšiemu čisteniu v ťažko dostupných zónach.“
Pri rotačnej a oscilačnej kefke musíme vyvinúť istý tlak na to, aby sa vlákna prispôsobili nerovnostiam, ktoré sú na zuboch. „Ak má kefka osemtisíc otáčok, za minútu vám prejde po zube osemtisíckrát. Čímkoľvek o seba otierate dva povrchy, opotrebovávajú sa. My však nechceme, aby sa sklovina ničila, pretože na celý život máme len jednu,“ hovorí zubný lekár.
Aj rotačné a oscilačné kefky majú svoju cieľovú skupinu. „Veľmi prospešné sú napríklad u zdravotne znevýhodnených pacientoch, ktorí by si inak zuby nevedeli dobre vyčistiť,“ vysvetľuje MUDr. Andel.
Namiesto otáčok vibrácie, ktoré nepotrebujú tlak
Odpoveďou výrobcov na to, ako vyriešiť nedostatky oscilačnej kefky, bola sonická kefka. „Na to, aby boli sonické kefky účinné, potrebujú rozkmitať vlákna. Rotačné kefky majú otáčky, sonické kefky majú vibrácie. Sonickou kefkou nepotrebujeme tlačiť. Kmitajúcimi vláknami sa stačí dotýkať zuba iba zľahučka,“ radí.
„Nevýhodou tejto kefky je, že kmity spôsobujú pocit šteklenia, ktorý nemusí byť každému príjemný. Na pocit jemného šteklenia si zvyknete rýchlo, len treba začínať na tých najnižších vibráciách. Sonickú kefku treba zapínať, až keď je v ústach. Pretože pera je citlivá a kontakt s kefkou môže byť veľmi intenzívny, čo človeka odradí. Odporúčam začínať s čistením zadných úsekov,“ vysvetľuje zubný lekár.

Keďže pri sonických kefkách nepoužívame tlak, sú šetrnejšie nielen k zubom, ale aj k ďasnám. „Najlepšie sonické kefky majú tzv. hydrodynamický efekt, ktorým vlákna rozvibrujú a rozkmitajú. Predstavme si zubný povlak ako vodného živočícha z veľkej časti tvoreného vodou. Keď vodu rozkmitáme vo vnútri, povlak sa roztrhá a tak zničíme jeho štruktúru, čím prestane byť škodlivý. To je naším cieľom,“ hovorí lekár. „S dobrou sonickou kefkou sa nemusíte dotknúť skloviny, stačí, keď sa dotknete povlaku. Preto majú sonické kefky prednosť pred rotačnými a oscilačnými. Nevyžadujú žiadny tlak,“ dodáva.
Ani najlepšia elektrická kefka nenahradí medzizubku
Zubný lekár upozorňuje na mýty, ktoré sa spájajú s používaním elektrických kefiek. „Niekedy chcú výrobcovia vyvolať v ľuďoch pocit, že vďaka kefke nemusíme robiť pre zuby už nič viac, ani používať medzizubné kefky. Nie je to pravda a overíte si to veľmi ľahko. Aj keby ste používali tú najlepšiu sonickú kefku a nepoužívali medzizubné kefky a po nejakom čase by ste si ju zaviedli do medzizubného priestoru, bude zapáchať a ďasná budú krvácať,“ upozorňuje Pavol Andel.
„Mýtus je aj to, že kefku stačí na zuby len prikladať. Keď robíte najefektívnejší pohyb, ktorým je krúženie, vektor vlákien sa neustále mení. Čím viac pohybov robíte a rôznym spôsobom meníte smerovanie vlákien na zuboch, tým sú zuby čistejšie. Elektrické kefky rád prirovnám k elektrobicyklu. Nie je to motorka, musíte šliapať, ale motorček vám pomôže. V tom vidím zmysel,“ vysvetľuje.
Vyberajte podľa hlavičky
Technológie sú super, ale nezabúdajte na základ, ktorým sú vlákna. Tie by mali byť prioritou rovnako ako pri mechanickej kefke. „Veľmi závisí od toho, akú sonickú kefku zvolíte. Veľa ľudí si vyberá sonické kefky na základe počtu programov a motorčekov. Pri sonickej kefke najviac záleží na hlavičke. Podobne ako pri klasickej, tak aj pri sonickej kefke dávam pozor na to, aby boli vlákna mäkké. Hlavičky niektorých sonických kefiek sú tvrdé, hoci sa rozkmitajú a čistia, stále platí, čím tvrdšie vlákno, tým menší rozdiel medzi tvrdosťou skloviny a tvrdosťou vlákna. A tak je väčší oter na strane skloviny,“ hovorí MUDr. Andel.
Podľa zubného lekára nie je sonická kefka nevyhnutnosťou na to, aby sme mali zdravé zuby. „Nemyslím si, že sonická kefka vie uspokojiť 100 % pacientov a jediný dôvod, pre ktorý ju nepoužívajú, je cena. Mnohí ľudia ostávajú verní manuálnemu čisteniu, pretože je pre nich príjemnejšie. Na druhej strane sú ľudia, ktorí sonickej kefke absolútne prepadnú. Je to ako automatická prevodovka. Keď si kúpi pretekár športové auto, chce mať pod kontrolou rýchlosti, a sú ľudia, ktorí milujú automatické prevodovky, lebo je to jednoduchšie,“ vysvetľuje.
Sonická kefka nahradí to, čo ruka nezvládne
Sonická kefka je možnosť voľby pre rôzne typy ľudí. „Pri pohodlných ľuďoch funguje sonická kefka vynikajúco. Ide o ľudí, ktorí čas nemajú alebo ho nechcú mať. Ale istý prah lenivosti máme všetci. Niekedy to zaberá aj u detí, ktorým sa večer nechcú čistiť zuby. Pomocou sonických kefiek skrátite čas čistenia aj o polovicu,“ hovorí MUDr. Andel.
Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí z nejakého dôvodu majú zníženú motorickú schopnosť. Zdravotne znevýhodnení ľudia, malé deti a seniori. „Vo vyššom veku sa nám začínajú strácať isté motorické schopnosti. Sonická kefka pomôže doladiť to, čo ruka nezvládne,“ hovorí MUDr. Andel.
Dieťa si zuby vyčistí lepšie, na dočisťovanie však nezabúdajte
Ak sa rozhodnete kúpiť sonickú kefku dieťaťu, je dôležité vedieť, že nenahradí dočisťovanie. Zubný lekár odporúča používať sonickú kefku od šiestich rokov. „Keď dieťa ide do školy a začína sa učiť samostatnosti. Rodičom to umožní zvoľniť kontrolu, napríklad ráno, keď sa ponáhľajú. Dieťa si sonickou kefkou vyčistí zuby pravdepodobne lepšie ako klasickou. Večer by mal však rodič dieťaťu zuby dočisťovať až do desiateho roku. Motorika detí a schopnosť nájsť v ústach všetko, čo treba vyčistiť, nie je ešte taká vyvinutá.“
Z vlastnej praxe hovorí, že pozitívny posun vníma u detí aj pri používaní sonickej kefky so single kefkou. „Single kefka pomáha výrazne u detí so strojčekmi. Hygiena sa u nich výrazne zlepšila. Deti sa s hygienou trápia aj bez strojčeka a strojček im hygienu ešte sťažuje. Sonická kefka so single kefkou u pacientov s fixným ortodontickým aparátom vie nesmierne pomôcť,“ dodáva zubný lekár Pavol Andel.
Ďalšie články z vydania Dokonale čisté zuby

- V kúpeľni u dizajnérky Mikiny Dimunovej: Keď na človeka žiari celý deň monitor, tvár starne a vôbec si to neuvedomujeme
- Ak robíte pri umývaní zubov stále tie isté chyby, čistenie vám uľahčí sonická kefka. Vyberte tú správnu
- Seniori, tínedžeri či milovníci smart vychytávok. Šesť typov ľudí, pre ktorých je hydrosonická kefka vhodným darčekom

O MUDr. Pavlovi Andelovi
K štúdiu stomatológie ho inšpiroval otec Pavol Andel st., ktorý je tiež zubným lekárom. Pavol Andel ml. je spoluzakladateľom zubného centra Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Je špecialistom v ortodoncii, prednáša na podujatiach doma i v zahraničí a spolupracuje s lekárskymi fakultami. Je predsedom občianskeho združenia Zdravé ďasná, ktoré je zodpovedné za preventívny program pre deti Dental Alarm. Edukáciu má na starosti aj v CURAPROX Slovensko.