Najčastejším dôvodom návštevy dentálneho hygienika je zubný kameň, ktorý sa po usadení bez odborného prístupu odstraňuje len ťažko. Môžeme vzniku zubného kameňa vôbec zabrániť? Dentálna hygienička Mária Chlebišová vysvetľuje, čo je jeho príčinou aj ako mu predchádzať.

Ľudia si zabúdajú čistiť zuby z vnútornej strany

Najčastejšie ho vnímame na dolných predných zuboch, pretože tam ľahko dočiahneme jazykom. Prejavuje sa zožltnutím alebo zhnednutím zubov, najčastejšie v medzizubných priestoroch. Nerovný povrch zuba spôsobuje mineralizovaný povlak, ktorý sa usádza postupne.

„Na zubný kameň vplýva najmä zloženie slín. Vzniká najprv ako zubný povlak, na ktorý sa zachytávajú minerály zo slín, čo znamená, že nie každému sa vytvára zubný kameň rovnako. Najčastejšie sa práve preto vytvára v blízkosti vývodov veľkých slinných žliaz, čiže na dolných predných zuboch zo strany jazyka a tiež pri horných šestkách,” vysvetľuje dentálna hygienička Mária Chlebišová a pridáva ešte jeden dôvod. „Aj tým, že si ľudia väčšinou zabúdajú čistiť zuby z vnútornej strany, usádza sa najmä na predných spodných zuboch,“ dodáva.

dentalna hygiena

Prevencia je podľa dentálnej hygieničky jednoduchá. „Keď na zuboch nebude mäkký povlak, nebude na nich ani zubný kameň. Riešením je dôkladné a pravidelné mechanické čistenie,“ hovorí. Zároveň dodáva, že niektorí ľudia môžu mať aj s čistením problém. „U ľudí, ktorí majú parodontitídu, je aj mechanické čistenie zložitejšie. Keďže majú odhalené krčky, povlak na koreni zuba sa ľahšie usádza, a tak sa aj horšie čistí,“ vysvetľuje častý problém.

Keď nebolí, neznamená, že nespôsobuje problém

Keďže zubný kameň nebolí, ľudia často jeho odstránenie zanedbávajú a problém so zubom riešia, až keď bolí. Je dôležité, aby sme ho odstraňovali pravidelne, pretože sa jeho hromadením a následným vplyvom na zdravý zub skôr či neskôr bolesť prejaví. Dlhodobé zanedbávanie môže spôsobiť krvácanie a zápal ďasien, v neskoršom štádiu aj parodontitídu. „Ideálne je odstraňovať zubný kameň dvakrát do roka,“ radí dentálna hygienička. Mnohí ľudia majú skúsenosť s odstraňovaním zubného kameňa u zubára, myslia si, že je to celý proces.

„Zubár kameň odstráni väčšinou iba pri spodných zuboch vpredu, a to tak, že ho  škrabkou oškriabe a to je všetko. Doktori na to nemajú čas, spravia to za pár minút počas preventívnej prehliadky a zväčša iba na spodných zuboch, kde človek dosiahne jazykom. Mala som veľa pacientov, ktorým čistil zubný kameň iba zubár a potom boli prekvapení z celého čistenia,“ hovorí zo skúsenosti.

Maria Chlebisova

Ľudia sa často obávajú, že odstraňovanie zubného kameňa bolí. Pravda je taká, že táto časť dentálnej hygieny nie je bolestivá. Môže byť pre niekoho nepríjemná, no stále znesiteľná. Naopak, odstráňovanie kazov v dôsledku nesprávnej hygieny je určite viac traumatizujúce.

Investícia do prevencie sa vyplatí

Potrebu dentálnej hygieny si uvedomuje stále málo ľudí. Hoci si za ňu zaplatíte, v konečnom dôsledku je lacnejšia a menej bolestivá ako výkony u zubných lekárov. Ak si každý z nás zvykne na návštevy dentálneho hygienika, tak ako kaderníka či holiča, je pravdepodobné, že vďaka nim budú preventívne prehliadky u zubára každý rok iba krátkou a príjemnou návštevou.

Viac rád, ako sa starať o zuby a ústa, ako aj argumentov, prečo je pravidelná dentálna hygiena potrebná, nám dentálna hygienička Mária Chlebišová prezradila v predchádzajúcom článku nášho seriálu o dentálnej hygiene.

O Márii Chlebišovej

Pochádza z Bratislavy. Študovala na Katedre dentálnej hygieny Prešovskej univerzity v Prešove. Ako dentálna hygienička pracuje päť rokov, momentálne pôsobí v ambulanciách v Stupave a v Ivanke pri Dunaji. Vo voľnom čase jazdí na motorke a rada trávi čas s rodinou.