Pri negatívnom vplyve jedla na zuby si ako prvé spomenieme na sladkosti. Veľký vplyv na tvorbu zubného kazu však môžu mať aj zdravé potraviny či konzistencia jedla. A, naopak, aj milovníci sladkého môžu mať zuby vďaka dôkladnému čisteniu bez jediného kazu. O tom, čo rôzne stravovacie návyky znamenajú pre naše zuby, sme sa rozprávali so zubným lekárom Pavlom Andelom.
Zuby viac poteší nakrájané jablko, ako odšťavené
Spracovanie potravy je primárnou funkciou našich zubov. Potrebujeme ich na to, aby sme potravu mohli ľahšie prehltnúť a následne si z nej naše telo mohlo zobrať potrebné živiny. Žuvanie je však pre zdravie zubov prospešné z viacerých hľadísk.
„Pri rozžutí dochádza k mechanickému stieraniu zubného povlaku. Zoberme si napríklad jablko. Zuby síce nečistí, ale pri jeho hryzení dochádza k stieraniu zubného povlaku z dostupných miest zubov. Maximálne však tam, kde to anatómia umožňuje. Ak je jablko odšťavené, stierateľná schopnosť sa stráca a vzrastá tzv. lepivosť potravy. Na zuby sa ľahšie nalepí, a keďže je zdrojom cukru pre baktérie, má ľahšiu účasť pri tvorbe zubného kazu,“ vysvetľuje zubný lekár Pavol Andel.
„Keby by som celý deň popíjal citrónovú vodu, sklovina sa mi začne rozpúšťať podobným spôsobom, ako keby som pil kolu.“
Podľa zubného lekára je dôležité uvedomiť si rozdiel medzi zdravím zubov a celkovým zdravím. Kým odšťavená zelenina a ovocie môže byť z nutričného hľadiska pre naše telo prospešnejšia, na zuby nemá až taký priaznivý vplyv. „Moje telo vie zo smoothie vyťažiť pravdepodobne viac. Pre moje zuby to však predstavuje lepivú potravu, ktorá môže prispievať k tvorbe kazu,“ hovorí.
Rozdiel môžeme vnímať aj pri zeleninových a ovocných šťavách. „Zeleninové sú viac zásadité, ovocné sú viac kyslé. Keby som celý deň popíjal citrónovú vodu, sklovina sa mi začne rozpúšťať podobným spôsobom, ako keby som pil kolu. Ovocné šťavy a smoothies majú nevýhodu, že nemajú žiadny stierateľný účinok, a na základe toho, čo mám namixované, môže znížená hodnota pH negatívnym spôsobom ovplyvniť aj moje zuby,“ vysvetľuje.
Prežúvaním stravy sa kosť stáva odolnejšou
Okrem spracovania potravy a mechanického stierania povlaku vplýva žuvanie aj na zdravie kostí. „Zuby nie sú s kosťou zrastené, ale sú do kosti vložené pomocou tzv. periodontálnych vlákien. Keď sa zuby na vláknach používajú, kosť okolo sa stáva odolnejšou. Kosť, ktorá je zaťažovaná žuvacím pohybom, je zdatnejšia. A kosť v čeľusti je zaťažovaná vďaka zubom. Samozrejme, ide o rozumné zaťažovanie žuvacieho aparátu, to znamená, pár minút denne pri spracovaní potravy,“ vysvetľuje.
Vďaka hryzeniu pociťujeme po jedení väčší pocit sýtosti
Optimálne zaťažovanie zubov hryzením vplýva aj na celkový pocit zasýtenia. „Počas jedenia dochádza aj k zasýteniu žuvacieho systému. Je bežné, že ľudia vypijú liter smoothie, ale napriek tomu majú pocit hladu. Hryzenie je signál pre náš mozog a niekedy nám doslova chýba. Jedenie nie je len o získaní kalórií, ale o celom procese. Proces zasýtenia obsahuje aj žuvanie. Ak žuvanie dlhodobo neuspokojujeme, môže to viesť napríklad k prejedaniu a obezite,“ hovorí lekár.
Ak sa rozhodnete vo väčšej miere konzumovať ovocné či zeleninové šťavy, nezabúdajte ani na žuvací reflex. „Ideálne riešenie je dať si k šťavám za hrsť orieškov. Počas jedenia tak uspokojíte všetky zložky a budete sa cítiť zasýtene,“ radí lekár.
Pri tvorbe zubného kazu hrá dôležitú úlohu aj čas
Na to, aby vznikol zubný kaz, potrebujeme niekoľko zložiek. Ako prvý je zub, potom kyselina, ktorá je tvorená buď baktériami z povlaku, alebo z potravy a napokon čas. „Zubný povlak nepokazí zub zo dňa na deň. Keby som aj pil celý deň citrónovú šťavu, zuby sa mi nepokazia. Následky nastanú až vtedy, keď to pôsobí nejaký čas,“ hovorí zubný lekár.
„Sladkosti kazia zuby len v tom prípade, keď dokážu byť substrátom alebo potravou pre baktérie na zuboch.“
Čím častejšie jeme, tým častejšie nám klesá hodnota pH v ústach. „Nižšie pH môže mať na svedomí tvorbu kazu. Preto je pojedanie rôznych pochutín cez deň zlozvykom a väčšinou vedie k tomu, že stav zubov sa zhorší. Samozrejme, aj pokles pH je rôzny. Je rozdiel, či jeme nesladený biely jogurt, alebo jedlo, v ktorom je vysoká dávka cukru,“ vysvetľuje doktor Andel.
Práve pre časové pôsobenie je pre naše zuby najhoršia lepivá forma potravy obsahujúca cukry, ktorá sa na zuby veľmi rýchlo nalepí, čím vyživí baktérie. Sú to napríklad keksy, karamel alebo aj biele pečivo. „Najhoršia je lízanka. Dieťa ho dokáže lízať aj hodinu, a práve to je najväčšie nebezpečenstvo. Keby dieťa vypilo sladkú vodu, je to pre zuby menej zlé, pretože to trvá niekoľko sekúnd,“ vysvetľuje zubný lekár.
Pri dôkladnom čistení sladkosti zuby nepokazia
Ak má človek správny návyk na dôkladné čistenie, sladkosti nemusia byť podľa zubného lekára pre zuby najväčším nepriateľom. „Na to, aby mi sladkosť pokazila zub, potrebujem baktérie a čas. Keby som si dokonalo čistil zuby, nemal by som v ústach zubný povlak, a tak by som mohol jesť z hľadiska zdravia zubov sladkostí, koľko by som chcel. Môžem byť obézny, môžem mať cukrovku, ale nebudem mať pokazený zub. Sladkosti kazia zuby len v tom prípade, keď dokážu byť substrátom alebo potravou pre baktérie na zuboch, ktoré ich premieňajú na kyselinu. A kyselina spôsobuje leptanie alebo odvápňovanie.“
V súčasnosti doktor Andel vidí problém v sladených nápojoch, ktoré vo veľkom konzumujú aj deti. „Momentálne máme veľký problém u tínedžerov. Vzostup zubného kazu ovplyvňujú aj automaty na sladené minerálky a nápoje v školách. Keď sa na vstupnom vyšetrení rozprávam s deťmi a rodičmi, často zisťujem, že mnohé deti odmietajú piť čistú vodu. Veľa detí sa ju odnaučilo piť. Považujem to za jeden z dôvodov, prečo nám rastie kazivosť zubov. Jedna z najhorších chorôb tejto doby sú sladené nápoje.“
Zubom prospievajú potraviny, ktoré dopĺňajú minerály
Skôr ako jedlom ovplyvníme zdravie zubov dôkladným čistením. Existujú však potraviny, ktoré našim zubom prospievajú viac, pretože umožňujú stieranie povlaku.
„Keby som rozžul nejaké množstvo mrkvy, pre môj zub je to podstatne lepšie, ako keď si ju odšťavím, pretože podporuje mechanický oter. Zubom prospieva aj to, keď potravina obsahuje viac prvkov alebo látok minerálneho charakteru, ktoré môžu pomáhať remineralizácii zubu. Príkladom je mlieko, ktoré je plné vápnika. Mliečna strava je dobrá pre zuby, pretože je zdrojom minerálnych látok,“ dodáva doktor Andel.
Ďalšie články z vydania Jedlo a zdravie
O Pavlovi Andelovi
K štúdiu stomatológie ho inšpiroval otec Pavol Andel st., ktorý je tiež zubným lekárom. Pavol Andel ml. je spoluzakladateľom zubného centra Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Je špecialistom v ortodoncii, prednáša na podujatiach doma i v zahraničí a spolupracuje s lekárskymi fakultami. Je predsedom občianskeho združenia Zdravé ďasná, ktoré je zodpovedné za preventívny program pre deti Dental Alarm. Edukáciu má na starosti aj v CURAPROX Slovensko.