Kedysi sme uprednostňovali označenie prvého dňa menštruácie perom do klasického kalendára, prevracali jeho stránky a prepočítavali dni, keď sme ju mali opäť dostať. S nástupom smartfónov prišlo nekonečné množstvo užitočných aplikácií, vďaka ktorým môžeme mať všetky údaje týkajúce sa menštruácie na jednom mieste. Pripomenú nám začiatok menštruácie, ale aj to, kedy máme plodné a neplodné dni. Vybrali sme 5 praktických aplikácií pre ženy.

1Flo Period Tracker

Aplikácia Flo oslovuje vďaka veľkému množstvu funkcií čoraz viac žien. Pri prvom spustení si nastavíte dĺžku cyklu aj periódy, ktorú môžete neskôr kedykoľvek zmeniť. Keď v kalendári vyznačíte prvý deň menštruácie, automaticky sčervenie počet dní, ktorý ste zadali – napríklad 5 dní. Zároveň inteligentný kalendár tieto očakávania označí aj v nasledujúcich mesiacoch. Máte pod drobnohľadom nielen dni menštruácie, ale aj ovulácie, a tak vám aplikácia prehľadne pripomenie, kedy máte najväčšiu šancu otehotnieť. Výhodou je, že ak máte pravidelný cyklus bez veľkých odchýlok, viete si vďaka Flo naplánovať napríklad aj letnú dovolenku s polročným predstihom.  

V aplikácii si môžete zaznačovať hmotnosť, náladu či iné symptómy (bolesť hlavy, brucha, chrbtice, intenzitu menštruácie). Veľkým plusom je aj množstvo zaujímavých článkov súvisiacich so zdravím. Nie je to len o sledovaní menštruácie, ale aj o priebehu tehotenstva či všeobecne o zdraví a životnom štýle.

Ide o najsťahovanejšiu aplikáciu pre ženy, ktorú si už nainštalovalo viac ako 100 miliónov používateľov na celom svete. Základná verzia je na stiahnutie zdarma v Google Play a v App Store

2Clue

Aplikácia Clue funguje podobne ako Flo. Budete mať vďaka nej kontrolu nad svojím menštruačným cyklom aj nad ovuláciou. Môžete si dokonca nastaviť pripomienku, vďaka ktorej si nezabudnete vziať antikoncepčnú tabletku. V recenziách ľudia opäť nešetria chválou a 14 miliónov inštalácií dokazuje, že Clue do zoznamu užitočných a praktických aplikácií pre ženy skutočne patrí.

Stojí za zmienku, že Clue odporúčajú aj odborníci z vedeckého časopisu Obstetrics & Gynecology, pričom je podľa nich najlepšou aplikáciou na sledovanie periódy. Stiahnuť si ju môžete zdarma v Google Play a App Store

3Menštruačný kalendár

Ide o najjednoduchšiu aplikáciu súvisiacu so zaznamenávaním menštruačného cyklu. Ľahko sa naučíte ovládať kalkulačku menštruačného cyklu, ovulácie a viete, počas ktorých dní je šanca na otehotnenie vysoká.

Dizajn je veľmi príjemný, má formu akéhosi denníkového záznamu. Okrem tých najzákladnejších údajov je tu aj priestor na vaše osobné poznámky, môžete si poznačiť sprevádzajúce symptómy, hlieny, výtok, teplotu, pohlavný styk či napríklad tabletky, ktoré užívate. Výhodou tejto aplikácie je aj možnosť zálohovania dát na účte Google. Stiahnuť si ju môžete zdarma v Google Play a v App Store.

4Glow

Aplikácia Glow je vhodná najmä pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť alebo podstupujú liečbu neplodnosti metódou IVF (in vitro fertilizácia alebo mimotelové oplodnenie) či IUI (vnútromaternicové oplodnenie). Možno v nej zaznamenávať rôzne zdravotné signály od sexuálnej aktivity cez výkyvy nálad, PMS a mnoho ďalšieho. Nechýba menštruačný kalendár či ovulačná kalkulačka.

V prípade snahy o otehotnenie sa môžete pridať aj do online komunity, kde si s inými ženami môžete vymieňať skúsenosti či podeliť sa o svoje názory. Knižnica „Glow Scoops“ ponúka množstvo kvalitných článkov o plodnosti, zmrazení vajíčok a podobne.

Chválime aj modré pozadie (dosť bolo ružovej). Navyše aplikáciu si môže stiahnuť aj váš partner – veď je to predsa tímová záležitosť. Nájdete zdarma v Google Play a App Store

5Eve Period Tracker (od Glow)

Aj keď si originálna Glow aplikácia vyslúžila lepšie hodnotenia, Eve verzia sa zameriava primárne na menštruačný cyklus, vzťahy či sexuálny život. Oceňujeme aj príjemný dizajn a možnosť rýchleho a elegantného záznamu (symptómov, menštruácie, pohlavného styku). Taktiež sa môžete pridať do komunity a diskutovať o PMS, sexe, ale aj o iných témach súvisiacich so zdravím. Aplikáciu si jednoducho stiahnete v Google Play a App Store.