Dôvody sú rôzne. Niekto chce žiť ekologicky, iné ženy motivuje šetrenie peňazí, väčší komfort či trend posledných rokov. Prečo čoraz viac žien dáva zbohom klasickým menštruačným vložkám a tampónom? O svoje pocity z používania alternatívnych menštruačných pomôcok sa podelilo päť žien.

Zuzana: Najviac praktizujem voľnú menštruáciu

„Podľa potreby striedam kalíšok, morskú hubu, látkové vložky, jednorazové vložky a tampóny z biobavlny. Momentálne najviac praktizujem voľnú menštruáciu. Chce to však poznať svoje telo a svoje momentálne potreby. O kalíšku mi pred ôsmimi rokmi povedala sestra a ja som neváhala a hneď si jeden objednala. Žijem dosť aktívne a predstava jednej pomôcky, o ktorej ani netuším, že ju počas nosenia mám, ma naozaj lákala. Je to veľmi praktické, nepotrebujete takmer nič, len jeden malý kalíšok a vydrží roky. A keď nájdete taký, ktorý po zavedení naozaj dobre sedí, na pár hodín nebudete o menštruácii vedieť.

Dva roky na to som sa od kamarátky, ktorá má eshop s alternatívnymi menštruačnými pomôckami v Česku, dozvedela o ďalších možnostiach. Keďže som vtedy začala praktikovať tantrajogu a naozaj som si začala užívať svoju sexualitu, chcela som skúsiť aj morskú hubu. Tá mi vyhovuje, ak sa chcem počas menštruácie milovať s partnerom. Je to prírodný materiál a ani jedného z partnerov pri sexe netlačí ani inak neprekáža. V podstate po zavedení funguje ako prírodný tampón, ktorý je však poddajnejší a netrčí z neho šnúrka.

No a potom prišlo čoraz častejšie cestovanie, ako aj informácia o možnosti voľnej menštruácie. Je to metóda, kde nepoužívate žiadne pomôcky, len vnímate svoje telo a pracujete so svalmi panvového dna. Chcela som všetko vyskúšať. Mám rada zmenu a ako lektorka jogy a ženských seminárov často hovorím o téme cyklickosti a menštruácie.

Jednorazové vložky alebo tampóny z biobavlny používam už len v prípade, keď počas menštruácie narýchlo cestujem. Látkové vložky mám veľmi rada ako poistku, keď praktizujem voľnú menštruáciu a idem mimo domova. Dnes mám aj ja eshop s alternatívnymi menštruačnými pomôckami, čiže rada najskôr skúšam to, čo predávam. Dúfam, že do budúcna to budú aj menštruačné nohavičky.“

Mária Anna (Zuzanina dcéra): Najviac ma presvedčil ekologický rozmer

„Ako prvé som začala používať látkové vložky a používam ich dodnes. Hlavne preto, že počas prvých dní je moja menštruácia bolestivá a vtedy mi nie je príjemné vkladať si kalíšok. S kalíškom som začala pred štyrmi rokmi, keď som mala 12 rokov. Celkovo som s ním spokojná a považujem ho za vhodný aj pre panny. V dňoch bez menštruačných bolestí ho dokonca uprednostňujem pred vložkami, pretože nemám rada to vlhko, ktoré žena pri používaní vložiek cíti. Zároveň sa mi nepáči myšlienka, že by krv neodtekala a zostávala vo mne. Pri kalíšku krv jednoducho odtečie dnu a neskôr ju vylejete.

Čo ma o používaní kalíška a látkových vložiek presvedčilo najviac, je ekologický rozmer. A tiež je super to, že ich nemusíte dokola kupovať. Vydržia veľmi dlho, a tak nemusím dávať pozor na to, aké mám zásoby jednorazových vložiek a tampónov. Pri cestovaní občas používam aj jednorazové vložky. Dávam si však pozor na to, aby boli rozložiteľné a nebielené chlórom.“ 

Katarína: Keď som s menštruačnými nohavičkami prežila festival, prežijem už všetko

„Už viac ako rok používam menštruačné nohavičky, predtým som fungovala s klasickými vložkami. Tie sú však nepohodlné a nepraktické, nehovoriac o tom, že veľmi neekologické. Menštruačný kalíšok ma neoslovil, ale nohavičkám som sa rozhodla dať šancu a neľutujem. Prvýkrát som ich testovala na festivale, čo je aj bez menštruácie a  starostí s ňou spojených nie príliš ideálne prostredie na existovanie, ale aj napriek spaniu v stane a sprchovaniu sa v spoločných sprchách som to s nimi zvládla, a povedala som si: keď som s nimi prežila festival, prežijem už všetko.

Môj bežný deň s nimi vyzerá tak, že si ich ráno oblečiem, večer vyzlečiem, preperiem v rukách a nakoniec hodím do práčky. Počas dňa ma nikde nič netlačí, neškriabe, nelepí sa. Na rozdiel od menštruačného kalíška nie sú síce finančne výrazne výhodnejšie ako vložky či tampóny, ale ten komfort bez starostí a obrovské pohodlia za to stoja.“

Radka: Vďaka kalíšku som sa dokonca raz pristihla, že sa na menštruáciu teším

„Používam menštruačný kalíšok. Rozhodla som sa preň pre opakujúce sa zdravotné ťažkosti, ktorých som sa nevedela zbaviť. Na začiatku som ho nenávidela a pripadalo mi absolútne nemožné zaviesť ho. Keď som vďaka projektu Mesačnica konečne prišla na to, čo a ako, došlo mi, že mám omnoho menšie bolesti. Kalíšok je veľmi praktický, počas celej menštruácie sa cítim pohodlne a môžem robiť hocičo.

Raz som sa dokonca pristihla, že sa na menštruáciu teším. Čo je pre ženu, ktorá viackrát skončila pre bolesti na pohotovosti, celkom bizarné. Na kalíšku oceňujem aj jeho ekologickosť a ekonomickosť. Som presvedčená, že každá žena by mala mať možnosť používať to, čo jej vyhovuje − v akomkoľvek ohľade. Zvyknem hovoriť, že menštruačný kalíšok mi zachránil život, i keď trochu preháňam, lenže čo mám robiť, keď život bez kalíška a s ním je pre mňa taký rozdiel.

Tento menštruačný koncept mi zlyháva len na festivaloch. Snívam o takom ,feministane‘, kde si ženy v prípade potreby budú môcť prísť vyvariť kalíšok, poležať na tulivaku, dať si alchemilkový čaj a teplý obklad na brucho, aby si mohli potom zase naplno užívať festival.“

Michaela: Počas menštruácie bežnú spodnú bielizeň nahradím menštruačnou

„Alternatívy som začala hľadať najmä  pre potrebu zmenšiť kopu hygienického odpadu, ktorý každá menštruácia so sebou prináša. Na internete som narazila na nohavičky Thinx. Táto americká značka šikovne nasadla na body positive feministickú vlnu a z menštruačných nohavičiek spravila cool vec. Ponúkajú nohavičky rôznych strihov, farieb aj objemov. Pekným dizajnom a dobrou komunikáciou si získali aj mňa.

Mám vyskúšaný športový aj vykrojenejší strih, oba sú veľmi pohodlné. Počas menštruácie jednoducho stačí bežnú spodnú bielizeň nahradiť menštruačnou, po použití prepláchnuť a pokojne oprať s bežnou bielizňou. Nohavičky podľa potreby kombinujem s vložkami, resp. stále fungujem prevažne na vložkách, ale aspoň ich množstvo obmedzujem. 

Niekomu môže krvácanie rovno do gatiek pripadať nechutné. Ja som si dosť načítala aj o voľnej menštruácii, keď jednoducho necháte neoplodnené vajíčko vyplaviť, tak ako ste. Toto vnímam ako rozumný kompromis. Pre mňa používanie nohavičiek nie je rozdielne od vložiek a aspoň sa mi nestane, že pretečiem a zničím svoje obľúbené kúsky. Žiadny nepríjemný zápach ani vlhkosť som nepocítila, nohavičky zvyknem nosiť niekoľko hodín, priemerne tak pol dňa.

Pri značke Thinx sa mi však predsa len zdalo, že moje telo v nich veľmi nedýcha. To skvelo vyriešili Snuggs, nové nohavičky českého startupu. Sú omnoho vzdušnejšie a zároveň rovnako spoľahlivé a príjemné na nosenie. Podarilo sa mi vyskúšať ich prototyp, stále svoje produkty dolaďujú, ale už teraz som úprimne nadšenou fanúšičkou.“