Keď sa povie menštruačný cyklus, každá z nás si predstaví niečo iné. Menštruáciu, zmeny nálad, ovuláciu či otehotnenie. Na všetko toto pôsobia aj hormóny. Klesajú, stúpajú, ovplyvňujú to, ako sa cítime fyzicky aj psychicky. Čo im môžeme pripisovať a na čo, naopak, hormóny vplyv nemajú? Na dôležité otázky odpovedal gynekológ Rastislav Sysák.

Ženy vedia, čo je predmenštruačný syndróm a ako sa prejavuje. Môžu mať však aj hormóny v iných fázach cyklu vplyv na to, ako sa žena cíti a správa?

Počas celého menštruačného cyklu nie sú ženy v rovnovážnej hladine hormónov. Hladiny hormónov kolíšu podľa toho, v ktorej fáze cyklu sa žena nachádza. Jediná situácia, keď je žena v rovnakej hladine hormónov, je vtedy, keď užíva antikoncepciu. Lenže to nie je pravý menštruačný cyklus. Fyziologický menštruačný cyklus je charakterizovaný kolísavou hladinou jednotlivých hormónov.

Ktoré hormóny v ženskom tele sú základné a aká je ich nerovnováha?

Sú to estrogény, gestagény a androgény. V prvej polovici cyklu stúpa hladina estrogénov, keď dosiahne určitú výšku, začne postupne klesať. Počas ovulácie sa vytvorí žlté teliesko, čo spôsobuje stúpanie hladiny progesterónu.

V druhej polovici cyklu stúpa progesterón a to, čo vybudujú estrogény v prvej fáze, to udržuje progesterón v druhej fáze cyklu. Ďalej hladina hormónov závisí od toho, či je žena oplodnená a pokračuje ďalej tehotnosť, alebo hladiny začnú klesať, a tak  nastáva menštruačné krvácanie. 

Ktoré znaky môže žena počas cyklu na sebe pozorovať?

Sú to nešpecifické znaky, ktoré sa dajú charakterizovať. Môže to byť napríklad zmena nálady v určitej fáze menštruačného cyklu, môžu to byť návaly tepla alebo bolesti hlavy či napätie v prsníkoch. Sú to však príznaky, pri ktorých sa najprv treba pozrieť, či príčina nie je niekde inde, a nie ju hneď pripisovať menštruačnému cyklu. S ním môžu súvisieť, keď si žena všimne, že sa opakujú pravidelne v určitej fáze cyklu.

Potom sú objektívne príznaky, ktoré by si žena mala určite všímať a navštíviť lekára. Patria sem častá menštruácia, poruchy menštruačného krvácania, silné krvácanie alebo vynechávanie menštruácie.

Na čo všetko majú hormóny vplyv? 

Základnom menštruačného cyklu ženy je pripraviť ju na materstvo. Za to, že žena je ženou, vďačí ženským hormónom. Celý menštruačný cyklus je na to stavaný. Predpokladá sa, že žena otehotnie. Hormóny majú preto účinky najmä na ženské reprodukčné orgány, teda na vajíčkovody, maternicu, krčok maternice, pošvu, prsníky. Ale vplývajú aj na ostatné orgány, ako sú napríklad tráviaci trakt, kardiovaskulárny trakt…

Ženské hormóny pôsobia komplexne na celý organizmus. Každý z orgánových systémov počas menštruačného cyklu prechádza zmenami. Napríklad aj prsná žľaza. Preto sa odporúča prsníky vyšetrovať tesne po menštruácii, lebo neskôr už vplyvom hormónov naberajú na hutnosti. 

Vie žena hormonálnu nerovnováhu ovplyvniť? Napríklad, ako sa má o seba starať v rôznych fázach cyklu? 

Do určitej miery to môže ovplyvniť životosprávou, fyzickou aktivitou, ale vyslovene sa to ovplyvniť nedá. Skôr to je naprogramované geneticky. Vplýva na to napr. počet detí, v akom veku žena dostala menštruáciu… Na hladinu hormónov pôsobí veľa faktorov, ale ich vplyv je individuálny a nedá sa zovšeobecniť.

Existuje nejaká časová hranica, dokedy sa hormóny tvoria v ženskom tele?

Je to individuálne. Aj keď je žena už v postmenopauze, neznamená to, že nemá ženské hormóny. Tvoria sa však v malom množstve, v iných tkanivách. Žena má však stále hormóny, ktoré jej dávajú ženskosť.

Čo ženy v spojitosti so svojím cyklom najčastejšie podceňujú? 

Žena by mala určite prísť k lekárovi, keď zbadá nejaké poruchy v menštruačnom cykle. Napríklad ak dovtedy mala pravidelný menštruačný cyklus a zrazu je tam nejaká nepravidelnosť. Napríklad ak mala 28-dňový cyklus a zrazu ho má 18-dňový alebo 40-dňový, tak to už treba riešiť.

Niektoré ženy majú zvýšenú hladina mužských hormónov. Ako sa to prejavuje?

Prejavuje sa to najprv tak, že ženy priberajú na hmotnosti, majú mastnejšiu pleť. Keď je hormónov viac, prejavuje sa to zvýšeným ochlpením na prirodzených miestach. Existuje však aj vážnejšia forma, keď sa ochlpenie začne vyskytovať aj na miestach, na ktorých sa u ženy bežne nevyskytuje. 

Stretli ste sa počas vaše lekárskej praxe s mýtmi? Niečo, o čom sú často ženy presvedčené, ale nie je to pravda? 

V súčasnosti už mýty aj vďaka internetu a iným zdrojom nie sú také bežné. Stretol som sa s tým, keď som ešte pred dvadsiatimi dvoma rokmi začínal. Najčastejšie sa to týkalo tehotenstva, napríklad, ako zistiť pohlavie dieťaťa a pod. Teraz v dobe internetu sa už s tým nestretávame, skôr si myslím, že ženy sú natoľko edukované, že vedia, čo môže byť reálne a čo nie a dajú si aj poradiť. Je len prínosom, keď si o nejakom probléme pacientka prečíta, má prehľad a veľakrát aj lepšie pochopí následný postup.

MUDr. Rastislav Sysák, PhD.

Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Ako lekár pracuje 22 rokov. Špecializuje sa na materno-fetálnu medicínu, gynekológiu a pôrodníctvo a pediatrickú gynekológiu. Prvých sedem rokov pracoval na gynekologicko-pôrodníckom oddelení vo Zvolene. Od roku 2004 pracuje na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike LF UK a UN v Bratislave-Petržalke.