Strata práce, nedostatok financií či zhoršenie zdravia. Pandémia priniesla do životov mnohých ľudí náročné výzvy a prehĺbila pretrvávajúce problémy. Organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi, sú vyťažené, napriek tomu sa však nevzdávajú a hľadajú cesty, ako pomáhať ešte viac. Každý z nás môže podať pomocnú ruku. Finančne, materiálne, ale napríklad aj svojím časom.

Úsmev ako dar pomáha rodičom samoživiteľom

Rodičia samoživitelia zostali sami na výchovu detí, na platenie nájmu, na nákup jedla či školských pomôcok pre svoje deti. Mnohí pre koronakrízu prišli o prácu, a tak sa ocitli zo dňa na deň na pokraji chudoby.

Úsmev ako dar pomáha v akútnych situáciách s obnovou dodávok energií, poskytnutím nevyhnutných potravín a hygienických potrieb či okamžitou úhradou potrebných liekov a zdravotnej starostlivosti. V Curaproxe sa rozhodli podať pomocnú ruku a darovať združeniu Úsmev ako dar sumu 15 000 eur. Zároveň vyzývajú na pomoc aj svojich zákazníkov.

IPčko je tu pre ľudí aj v tých najťažších situáciách

Internetová poradňa IPčko je tu pre všetkých, ktorí sa ocitajú v náročnej situácii, trápia ich duševné ťažkosti a potrebujú pomoc. Psychológov môžu ľudia kontaktovať prostredníctvom četu a e-mailu. Ľuďom pomáhajú zorientovať sa v náročnej situácii a hľadajú možnosti, čo by sa dalo urobiť s ťažkosťami, ktoré opisujú.

V súčasnej vypätej situácii je veľmi ťažké zachovať si duševnú rovnováhu a nájsť vnútornú silu na pomoc sebe či ostatným. Nebojme sa venovať svojmu psychickému zdraviu.

Cesta von pomáha rodinám v osadách

OZ Cesta von je nezisková organizácia, ktorej cieľom je pomáhať ľuďom dostať sa von z bludného kruhu generačnej chudoby a postaviť sa na vlastné nohy. Jedinečným projektom organizácie je Projekt Omama, v rámci ktorého vzdelávajú rómske deti.

Počas pandémie však museli návštevy rodín obmedziť. Pomáhajú inak. V týchto dňoch rozvážajú po Slovensku potravinovú pomoc pre rodiny v karanténe, dezinfekciu, rúška či detské oblečenie pre tých, ktorí si ho nemôžu dovoliť.

Človek v ohrození vytvoril klub priateľov, súčasťou môžete byť aj vy

Organizácia Človek v ohrození pomáha už dvadsať rokov ľuďom, ktorí z rôznych príčin stratili bezpečie, dôstojnosť alebo slobodu. Venujú sa humanitárnej pomoci a vzdelávaniu detí nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Počas pandémie doručovali deťom v osadách vytlačené úlohy, rodinám poskytovali potravinové balíčky, rúška, dezinfekciu, ale aj vodu.

Mnohé rodiny z najchudobnejších lokalít Slovenska nemajú doma tečúcu vodu. Bez nej si nemôžu umývať ruky ani čistiť domácnosť, a tak sa nemôžu dôkladne chrániť pred šírením vírusu. Organizácia rozdala 700 kusov 10-litrových bandasiek s kohútikom spolu s mydlami a rúškami do 350 domácností v siedmich lokalitách s obmedzeným prístupom k vode. Pridajte sa do klubu priateľov, aj vďaka vám bude môcť Človek v ohrození naďalej pomáhať.

Vagus pomáha ľuďom bez domova, zapojiť sa môžu aj dobrovoľníci

Nezisková organizácia Vagus pomáha ľuďom bez domova počas celého roka. Denné nízkoprahové centrum DOMEC je momentálne jediným miestom v Bratislave, kde sa môžu ľudia bez domova cez víkendy počas dňa najesť, oprať si či využiť sociálne zariadenia a sprchy.

Bežný človek môže organizácii Vagus cez online podporu prispieť na poskytnutie jedla, ošatenia a tepla alebo na výjazd záchranného tímu. Ako dobrovoľníci môžu ľudia pomôcť s prípravou raňajok, s výdajom stravy či so spoluprácou pri voľnočasových aktivitách a trávení času s ľuďmi bez domova.

Brána do života poskytuje bezpečie pre obete domáceho násilia

Pandémia priniesla výrazný nárast domáceho násilia. Štatistiky poukazujú, že až v 95 % prípadov sú obeťami ženy. V dôsledku stresu, izolácie i straty práce vzrástlo podľa odhadov domáce násilie počas pandémie o 30 až 40 %.

Krízové centrum Brána do života poskytuje azylové bývanie obetiam domáceho násilia, pomáha matkám s deťmi, ale aj tehotným či osamelým ženám. Okrem ubytovania môžu klientky centra využiť psychologické, sociálne a právne poradenstvo. Spoločne sa tak snažia rozvíjať samostatnosť a nájsť bezpečný návrat do bežného života.

Nocľah v Depaul môžete ľuďom bez domova predplatiť aj cez esemesku 

Depaul poskytuje v rámci nízkoprahovej nocľahárne ľuďom bez domova nocľah, stravu, šatstvo, hygienu aj sociálne poradenstvo. Od začiatku pandémie sa starali v nocľahárni aj na uliciach denne o viac než 300 ľudí, ktorí sa nemali na koho obrátiť. 

Ochorenie COVID-19 neobišiel ani ľudí bez domova, v januári museli otvoriť pre pozitívnych prvú červenú zónu. Za posledné týždne sa starali až o 64 pozitívnych klientov. Aj keď sa podarilo v nocľahárni proti koronavírusu zabojovať, situácia je pre ľudí bez domova v týchto dňoch stále kritická.

Nebojte sa prihovoriť ľuďom v núdzi, povedať im o nocľahárni či dokonca predplatiť konkrétnemu človeku nocľah. Stačí, ak peniaze za nocľah (1 euro za 1 noc) zašlete na účet Depaul a do poznámky napíšete meno a priezvisko človeka, pre ktorého je nocľah zaplatený.