Mnohé mamy začínajú znovu pracovať, skôr než sa ich ratolesť stane škôlkarom. Niektoré chcú, iné musia. Je to aj váš prípad? Ak vám to povaha vášho zamestnania umožňuje a zamestnávateľ vám dá zelenú, najjednoduchším riešením sa zdá práca z domu. Aj tá má však svoje úskalia. Prinášame niekoľko rád, ktoré rodičom môžu pomôcť vykonávať prácu z domu.

Home office je v súčasnosti nielen trend, ale vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu pre mnohých priam nevyhnutnosť. Okrem rýchleho internetového pripojenia a pracovného kútika potrebujete aj veľmi dobrý time management, vnútornú disciplínu a dieťa, ktoré sa buď vydrží aspoň chvíľu zabaviť samo, prípadne má pravidelný spánkový režim.

Každá ostrieľaná matka však vie, že uvedené podmienky sú občas trochu sci-fi a práca z domu popri deťoch sa neraz podobá na adrenalínový šport. No ak poznáte zradné miesta, bude sa vám v nej manévrovať lepšie. 

Článok je súčastou vydania s názvom Pracujúce mamy. O zapájanie rodičov na materskej do práce sa roky aktívne zaujíma aj Curaprox. Snažia sa motivovať nielen svojich zamestnancov, ale tiež rodičov a iné firmy, ktoré si uvedomujú dôležitosť otvárania tejto témy v spoločnosti.

1Pri bábätku urobíte viac, väčšie dieťa chce viac pozornosti 

Mnohé maminy si dohodnú prácu na skrátený úväzok ešte pred uplynutím materskej dovolenky a pracujú z domu. Kým je ešte dieťatko maličké a prakticky len papá a spí (a netrápia ho koliky alebo iné príčiny neutíšiteľného plaču), práca z domu je jednoduchšia a jej režim či pracovný čas predvídateľnejší. Čím je však dieťa väčšie a trávi viac času v bdelom stave, tým viac sa dožaduje vašej pozornosti a oberá vás o koncentráciu. Výzvou sa potom stane dokončiť nejakú úlohu, dopísať e-mail alebo si niečo naštudovať neprerušene.

Ročné dieťa mamu potrebuje na sto percent, pretože už väčšinou kade-tade pobehuje, na všetko vylieza, všetko chce skúšať, otvárať, vyťahovať. Zároveň sa však ešte nevie samo zabaviť napríklad kreslením, rolovými hrami alebo nejakými úlohami, ako to robia škôlkari. Jediný čas na prácu máte teda po nociach alebo počas jeho spánku cez deň.

Nejedna mama sa smeje, že jedenásta hodina večer je čas, keď ožíva a začína „druhú šichtu“. Na to sa však tiež nedá každý deň stopercentne spoľahnúť, lebo sa mu môžu akurát prerezávať zuby, trápia ho škaredé sny či zatekajúce sople.

Ideálne je mať takú prácu, ktorej náplň od vás nevyžaduje striktné dodržiavanie termínov, prípadne interakciu v reálnom čase. Ak máte šibeničné termíny a je to čo i len trochu možné, skúste robiť veci v predstihu, vyhnete sa tak nečakaným škrtom cez rozpočet a zbytočnému stresu i nervozite.

2Oddeľujte pracovný a rodinný čas 

Práca z domu jednoznačne preverí, či si dokážete zorganizovať veci tak, aby starostlivosť o dieťa nebola na úkor vášho pracovného výkonu a naopak. Doma na nás doslova kričia všemožné domáce práce a povinnosti, dožadujú sa našej pozornosti, a Nehovoriac o tom, že ako na potvoru sa niečo stane práve vtedy, keď musíme niečo urgentne vybaviť.

Pre vašu psychickú pohodu je však z dlhodobého hľadiska fajn, ak sa naučíte robiť hrubú čiaru medzi pracovným časom a rodinným životom a nebudete to miešať, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Deti potrebujú vašu plnú prítomnosť. Aj práca potrebuje vašu plnú prítomnosť.

3Vytvorte si doma miesto na prácu 

Vytvorte si doma nejaký kútik alebo vyčleňte samostatnú miestnosť, kde si viete vybaviť napríklad pracovný telefonát či online konferenciu. V tomto pracovnom kútiku či v pracovni by sa mali nachádzať len veci, ktoré potrebujete na prácu, teda žiadne hračky a detské či iné predmety. Mala by byť jednoduchá, funkčná, neprepchatá zbytočnosťami či rozličnými lapačmi prachu, aby sa ľahšie udržiavala a pri konferenčnom hovore nemusíte riešiť, ktorým smerom natočiť monitor, aby nebolo vidno neporiadok.

Ak vytvorenie pracovného priestoru v byte nie je reálne, pripravte sa, že to bude každodenný boj a v tom prípade na to budete musieť ísť inak − pozrite si nasledujúce body.

4Využite služby opatrovateľky 

Ak potrebujete nerušene pracovať a nie lietať medzi pracovňou a detskou izbou, určite pre vás budú užitočné služby opatrovateľky, najmä ak je váš poklad už starší. Opatrovateľka mu urobí zaujímavý program, postará sa o jeho potreby a zabaví ho, kým vy pracujete.

Opatrovateľky sa okrem starostlivosti o deti často postarajú aj o drobné domáce práce, napríklad upracú bežný neporiadok, ožehlia bielizeň alebo navaria obed, záleží na vašej individuálnej dohode. Aj to vás však dokáže nesmierne odbremeniť a čas, ktorý tak ušetríte, môžete namiesto hromady neožehlenej bielizne venovať svojim deťom a rodine.

Na internete nájdete viacero špecializovaných webových portálov s inzerátmi opatrovateliek. Takýmto portálom je napríklad www.eopatrovatelky.sk. Inzeráty obsahujú fotografiu, životopis, hodinovú mzdu a referencie. Niektoré opatrovateľky sa o vaše dieťa postarajú u vás doma, k iným ho musíte vodiť. Sú také, ktoré ponúkajú pravidelné stráženie, iné nepravidelne a len v určitých časoch. Okrem toho sa dozviete, v akom meste môžu opatrovať, prípadne ako ďaleko sú ochotné cestovať. Každá o sebe uvádza aj to, aké má skúsenosti s deťmi v rôznom veku, vzdelanie, prípadne iné zručnosti, napríklad vodičský preukaz či znalosť cudzieho jazyka.

Odporúčame vám dôkladne si preštudovať skúsenosti a referencie − na portáloch nájdete aj hodnotenie opatrovateliek, čo je tiež skvelá pomôcka. Prípadne skúste osloviť opatrovateľku, s ktorou už majú skúsenosti vaše kamarátky, kolegyne či známe − osobné odporúčanie je najviac.

Najideálnejšie by bolo, keby ste aspoň zo začiatku boli s opatrovateľkou a svojím dieťaťom , videli a vnímali, ako na ňu vaše dieťa reaguje a či si obojstranne „sadli“. Vaša kamarátka môže opatrovateľku vychváliť do nebies, no vám vyhovovať nemusí. Je to úplne v poriadku. Sto ľudí, sto chutí.

Hľadanie ideálnej opatrovateľky môže byť beh na dlhé trate (a možno budete mať šťastie a nájdete ju hneď), no ak nájdete tú pravú, bude to stáť za to. Praktická informácia: Hodinová mzda za opatrovanie sa pohybuje od 3 do 5 eur, priemerná mzda je cca 5 eur na hodinu.

5Striedanie s kamarátkami 

Máte kamarátky s maličkými deťmi, ktoré tiež potrebujú pracovať? Dohodnite si vzájomnú výpomoc so strážením detí. Jeden deň u jednej, druhý u druhej. Alebo si vytvorte, ak to situácia dovolí, spoločný coworking s deťmi u niektorej z vás doma. I keď pozor, hostiteľka to bude mať náročné, pretože namiesto práce bude zrejme riešiť deti či občerstvenie. Raz za čas je to však príjemné spestrenie „homeofisovania“ pre vás i pre deti. Rátajte však s tým, že extrémne pracovné výkony asi nepodáte.

6Otec na rodičovskej dovolenke 

Dohodnite si striedanie s manželom alebo partnerom. Aj deťom dobre padne tráviť s otcom viac času a nasávať „mužskú“ energiu, ktorá je predsa len trošku iná než tá mamina.

Tráviť s drobcom viac času než len cez víkendy a večer po práci bude obohacujúce pre všetky strany. Mimochodom, aj otcovia môžu ísť na rodičovskú dovolenku. Platenú. Poberať vyšší rodičovský príspevok. A dokonca popritom pracovať. Podrobnosti o tejto možnosti si môžete naštudovať tu.

7Naplánujte si čas na oddych

Ťahať dlhodobo dve pracovné zmeny, starostlivosť o rodinu aj prácu sa môže po určitom čase odraziť na vašom zdraví a celkovej životnej energii. A na počte vypadaných vlasov, zvädnutej pleti a kruhoch pod očami. Najmä vtedy, ak väčšinou pracujete po nociach na úkor spánku a oddychu. Dbajte o to, aby ste si neplánovali prácu na každý večer, ale aspoň raz či dvakrát týždenne si naordinujte oddych s dobrou knihou či filmom, horúci kúpeľ a čas len pre seba. Zaslúžite si to.

Autorka článku má dve deti − škôlkarku a batoľa a už niekoľko rokov pracuje z domu.