Pozitívny vzťah k životnému prostrediu a sortiment pozostávajúci z lokálnych a prírodných produktov nemusíte hľadať iba v malých obchodíkoch. S Erikou Révayovou a Majkou Babušovou zo spoločnosti dm drogerie markt sme sa rozprávali, ako sa dá posunúť myslenie smerom k zelenšej budúcnosti a spoločenskej zodpovednosti aj v rámci veľkej sieti drogérií so stovkami predajní v Európe.

Centrála spoločnosti dm stojí v bratislavskej priemyselnej štvrti, ďaleko od ruchu centra. Napriek tomu, že je mimo pohľadov zákazníkov, tu vidíme množstvo drobných detailov, ktoré znižujú ich ekologickú stopu.

Po centrále nás sprevádzajú Erika Révayová a Majka Babušová. Erika je skupinovou vedúcou marketingu. Okrem iného má na starosti kampaň Konám uvedomelo!, ktorá je spojená s témou udržateľnosti. Cieľom kampane je predstaviť zákazníkom alternatívne produkty ku konvenčným, a to v oblasti biopotravín, prírodnej certifikovanej kozmetiky, eko drogérie, ale tiež podporiť produkty lokálnej výroby.

Majka Babušová začínala pred asi piatimi rokmi v dm v predajni, neskôr prešla na centrálu, kde má na starosti tému vzdelávania a spoločenskej zodpovednosti.

Zmeniť myslenie ľudí je na začiatku najťažšie

Spoločenská zodpovednosť je od začiatku súčasťou príbehu spoločnosti dm. „Chceme počúvať zákazníkov, dbať o potreby našich spolupracovníkov a byť príkladom pre naše okolie. Odlišovať sa od ostatných drogérií, byť iní a atraktívni. Pôsobíme na Slovensku a chceme vracať tejto spoločnosti niečo na oplátku,“ hovorí Majka.

„Značka dm pôsobí na Slovensku od roku 1995. Spoločenskú zodpovednosť sme začali strategickejšie riešiť v roku 2011. V spolupráci s nadáciou Pontis sme si urobili audit, kam sa chceme uberať. Nastavili sme si rámec a zamerali sa na tri oblasti: vzdelávanie, životné prostredie a zdravie a životný štýl. V rámci toho realizujeme jednotlivé aktivity,“ dodáva podrobnosti o firme Majka.


Ako dm znižuje ekologickú stopu?

  • koše v kanceláriách nahradili recyklačné nádoby v spoločných kuchynkách,
  • fakturácia je elektronická, ak niečo treba vytlačiť, tak na recyklačný papier,
  • obedy si zamestnanci nosia vo vlastných miskách,
  • súčasťou kancelárie je aj vermikompostér,
  • odoberaním od lokálnych výrobcov znižujú emisie pri preprave tovaru,
  • o ekológii vzdelávajú zamestnancov aj zákazníkov.

Zmeniť myslenie ľudí je na začiatku výzva. „Keď spoločnosť robí niečo pro-forma, tvári sa, že robí niečo ekologické, ale pritom celá filozofia a fungovanie firmy nie sú ekologické, je to len záplata. Iné je, keď naozaj celá firma žije a rozmýšľa ekologicky,“ vysvetľuje Majka.

„Najťažšie je urobiť impulz a začať ľudí motivovať. Samozrejme, sme ľudia a reagujeme rôzne. Sú medzi nami nadšenci, váhaví ľudia a aj takí, ktorí zmeny prijímajú vlažne. Tu je základom dobrá komunikácia. Ak človek odkomunikuje zámer, prečo, aký to má zmysel, čo to ovplyvní, potom sa dá s vlnou negatívnej reakcie pracovať. Pár pozitívne naladených ľudí potom dokáže stiahnuť so sebou aj tých ostatných,“ dodáva.

Ak ekológia nemá byť len nálepkou, musíme ľudí vzdelávať

Pravidelne sa vzdelávajú nielen zamestnanci centrály, ale aj ich kolegovia v predajniach a v sklade. V regiónoch sa zas snažia vyberať konferenčné priestory s pozitívnym vzťahom k životnému prostrediu. „Uvedomujeme si, že keď chceme, aby celá spoločnosť a všetci jej zamestnanci žili ekológiou a aby ekológia nebola len nálepkou, musíme ísť cestou vzdelávania. Usporiadavame workshopy, prednášky, natáčame videá, píšeme články. Edukujeme zamestnancov a cez úspešné príbehy a jednoduché príklady im ukazujeme, ako jednoducho sa dá ísť ekologickou cestou,“ vysvetľuje Majka.

Vzdelávanie je podľa Eriky motorom inovácií a aj vďaka nemu je dm v mnohých oblastiach trendsetterom. „Zúčastňujeme sa rôznych konferencií, workshopov či výstav v zahraničí, kde sa stretávame s množstvom nápadov. Sledujeme trendy a snažíme sa prichádzať na slovenský trh s inováciami ako prví,“ hovorí.

Dôležitá je aj komunikácia so spotrebiteľmi: „Jedným z cieľov kampane Konám uvedomelo! je aj edukácia našich zákazníkov. Aj spoločnosť ako dm sa správa zodpovedne a chce ísť príkladom v rámci projektov zameraných na udržateľnosť a životné prostredie,“ dodáva Erika.

Konzumentov prírodnej kozmetiky je stále viac

Zmeny prichádzajú aj v požiadavkách zákazníkov. Uvedomujú si, že majú širšiu možnosť voľby a môžu si vybrať ekologickejší variant svojho obľúbeného produktu.

„Je to sila spotrebiteľa. Každé naše nákupné rozhodnutie má silu ovplyvniť trendy na trhu a výrobcovia na to reagujú,“ dopĺňa ju kolegyňa.

„Nárast počtu konzumentov prírodnej certifikovanej kozmetiky je viditeľný na dynamickom raste celej tejto kategórie. Samotní kozmetickí producenti sa v poslednom období snažia výraznejšie reagovať na aktuálne trendy, či už balením výrobkov do ekologickejších obalov, alebo vychádzajú zákazníkom v ústrety so zložením výrobkov bez parabénov či silikónov. Pri balení výrobkov viac používajú materiály ako sklo, papier alebo jednoduché recyklovateľné plasty,“ hovorí Erika.

Viac lokálnych značiek znamená menej emisií

Zmysluplným trendom je tiež podpora domácich výrobcov. „Spoluprácu s lokálnymi výrobcami nadväzujeme rôznymi cestami. Vo väčšej miere ju viac-menej spustila naša účasť na speed-dating mítingu organizovaného v rámci Slovak Retail Summitu v apríli 2017, keď sme sa skontaktovali s viacerými slovenskými výrobcami kozmetiky, po ktorej nasledovali aj priame oslovenia výrobcov kozmetiky, potravín a drogérie z našej strany,“ vysvetľuje Erika.

„Mnohé slovenské značky ponúkajú ekologické produkty, dávajú si záležať na recyklovateľných obaloch. Z takýchto lokálnych spoluprác máme radosť aj preto, že menšie vzdialenosti pri transporte znamenajú menej emisií vplývajúcich na znečistenie ovzdušia,“ hovorí Erika.

Firma sa podľa Eriky Révayovej snaží prichádzať najmä s vlastnými nápadmi. „V najbližších dňoch prinesieme našim zákazníkom novú službu – plniacu stanicu, z ktorej si zákazníci budú môcť opakovane dopĺňať pracie prostriedky alebo prostriedky na umývanie riadu. Služba bude dostupná vo vybraných predajniach v každom krajskom meste,“ predstavuje najnovší projekt.

Boxy na zubné kefky majú úspech

Dôkazom ekologického nastavenia je aj projekt, ktorý vznikol v spolupráci s CURAPROX. Vo vybraných predajniach zbierajú použité zubné kefky, ktoré triedia a recyklujú. Z podrvených rúčok sa následne vyrobia plastové koše na triedený zber odpadu, ktoré sa zasielajú do vybraných škôl.

Zberný box majú aj priamo v centrále dm. Pre veľký záujem zamestnancov sa rozhodli, že každé poschodie vo firme bude mať svoj.

Majka vysvetľuje, ako projekt zberu kefiek začal: „Podnet na zapojenie prišiel od jednej z našich kolegýň. Prišla s tým, že CURAPROX zbiera kefky, že je to pekná aktivita a či by sa naša spoločnosť mohla pridať. Otvorili sme túto tému s dodávateľom a dospeli sme k vzájomnej spolupráci.“

„Boxy už sú vo všetkých bratislavských predajniach. Sú tam krátko, ale už máme prvé informácie, že sú využívané. Budeme radi, ak sa zapojíte, prinesiete aj vaše kefky a pomôžete ich zrecyklovať,“ dodáva Erika.

Nápady do spoločnosti prinášame, aj ich tu čerpáme

Majka s Erikou sa zhodujú, že postoje zamestnancov dm k prírode a spoločnosti sa postupne pretavujú do jednoduchých zmien. Od obmedzenia plastového odpadu pri podujatiach až po nakupovanie zelenej energie pre prevádzky.

O ekológiu sa zaujímajú aj mimo pracovných projektov. „Ja som veľmi ekologicky zameraná. Nastúpila som na túto cestu veľmi dávno a som rada, že som sa na ňu vydala. Mojou ambíciou je teraz minimalizovať svoj odpad. Nedá sa do toho hneď vhupnúť, zmeny robím postupne. Najnovšie sa teším z látky, napustenej včelím voskom, do ktorej sa dajú zabaliť potraviny. Chodím všade so svojím keep-cupom a sklenenou fľaškou,“ hovorí Majka.

Erika dodáva, že ju k pozitívnym zmenám motivuje najmä prostredie vo firme: „Keď som začala riešiť kampaň Konám uvedomelo!, prichádzali sme spolu s kolegyňami na rôzne nápady, ako žiť ekologickejšie. Máme recyklačné nádoby, nosíme si svoje misky na obedy, a permanentnú alebo látkovú tašku máme vždy poruke. Aj takýmito malými krokmi môže každý z nás znížiť svoj dopad na životné prostredie.“

O Márii Babušovej a Erike Révayovej

Mária vyštudovala v Nitre na Univerzite Konštantína Filozofa učiteľstvo dejepis a estetickú výchovu. V spoločnosti dm drogérie markt pôsobí 4 roky, z toho rok a pol pracovala na predajni. Má na starosti koordináciu dobrovoľníckych aktivít dm spoločne a vzdelávacie aktivity žiakov odborného výcviku, ktorí praxujú v dm. Rada fotí, číta knihy a venuje sa lezeniu.
Erika Révayová vyštudovala manažment rozvoja vidieckej krajiny a vidieckeho turizmu na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. V dm pracuje na oddelení marketingu takmer 7 rokov, aktuálne na pozícii skupinová vedúca marketingu. Vo voľnom čase sa venuje svojmu psovi, cvičí jogu alebo číta knihy.