Čo je to ekologický materiál? Sú textilné tašky ozaj „zelenšie“ ako igelitky? Martiny Ľuptákovej z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky sme sa opýtali, ktoré materiály by sme mali pri kúpe vecí uprednostniť, ak nemyslíme len na svoje zdravie a komfort, ale aj budúcnosť našej planéty.
Predmety a materiály okolo nás majú vplyv na to, ako sa cítime, na naše zdravie a v neposlednom rade aj na životné prostredie. „Málokto rozmýšľa nad tým, či je produkt a materiál aj stopercentne zdravotne neškodný. To, odkiaľ k nám prišiel a či je napríklad ľahko recyklovateľný, je často posledné, na čo pri kúpe ľudia myslia,“ hovorí Martina Ľuptáková z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.
1Ekologické neznamená prírodné. Pozor na predsudky voči materiálom
Prvý dojem z materiálu môže spotrebiteľa zavádzať. „Neexistuje žiadny stopercentne ekologický materiál. Každý má výhody, aj nevýhody. Vždy musíme posudzovať materiál podľa toho, kde a ako je použitý. Všeobecne však platí, že čím menej použitého materiálu, tým viac je vec eko,“ vysvetľuje Martina.
To, aký celkový dosah bude mať produkt na našu planétu záleží od veľa vecí. „Ak chceme objektívne porovnávať rôzne produkty, musíme analyzovať všetky fázy ich životného cyklu. To zahŕňa napríklad získanie surovín, výrobu materiálu a produktu, transport, zaobchádzanie spotrebiteľa s výrobkom a, samozrejme, aj to, ako a kde daná vec skončí,” vysvetľuje Martina Ľuptáková.
Ani fakt, že predmet je organického pôvodu však nezaručuje, že bude absolútne ekologicky neškodný. „Všeobecne považujeme tieto materiály za udržateľné, ekologické. Ak sa však dostanú na skládku, vznikne z nich skleníkový plyn metán a podstata prirodzeného navrátenia živín prírode sa vytráca,” vysvetľuje Martina.
2Nie všetky plasty sú zlé. Zabudnite však na tie jednorázové
Martina vysvetľuje, že všeobecne zatracované plasty nie sú primárne až také zlé. „Majú viacero skvelých vlastností, veľmi nám uľahčujú život a v niektorých aplikáciách sú nenahraditeľné. Vezmime si automobilový priemysel. Tam sú potrebné ľahké a odolné materiály. Čím sú motorové vozidlá ťažšie, tým viac paliva spotrebúvajú, čo znamená viac emisií. Takže v tomto prípade je aplikácia plastov dobrá voľba. Problémom sú hlavne plastové produkty na jedno použitie, ktorých produkcia stále narastá a celosvetovo nezvládame ich manažment.”
Alternatívou sú biologicky rozložiteľné plasty, no aj tie majú svoje negatíva. „Existuje viacero prekážok, ktoré bránia celoplošnému zavedeniu týchto plastov. Ak majú byť skutočnou ekologickou alternatívou, musí sa dohliadnuť na to, že sa naozaj efektívne zhodnotia. Napríklad recykláciou a kompostovaním. A s tým je zatiaľ problém. Často končia tam, kde nemajú úžitok alebo dokonca škodia, teda hlavne na skládkach či v kontajneroch na klasické plasty. Bežný spotrebiteľ najlepšie urobí, keď sa zatiaľ bude aj takýmto plastom na jedno použitie vyhýbať,” hovorí Martina.
3Dajte prednosť vratným obalom zo skla
Čo sa týka obalov na potraviny, podľa Martiny by sme mali uprednostniť vratné obaly zo skla. „Medzi výrobcom a spotrebiteľom sa otočia aj 30-krát. Sklo sa dá recyklovať donekonečna bez straty kvality. Takéto obaly však momentálne fungujú len pre málo produktov na našom trhu. Dôležité je zdôrazniť, že prázdne obaly je efektívne prevážať len na kratšie vzdialenosti. Ďalšia nevýhoda je, že primárna výroba aj recyklácia skla sú energeticky veľmi náročné. To znamená, že ak použijete sklenený obal len raz, v konečnom dôsledku to nemusí byť až také ekologické,” hovorí.
Vývoj sa posúva vpred a neustále prináša aj rôzne zaujímavé prírodné materiály. „Na trhu sa už ponúkajú aj ochranné obaly vypestované pomocou podhubia z odpadov poľnohospodárskej výroby. Ďalej rôzne jedlé a kompostovateľné obaly a riad. Čas ukáže, ktoré alternatívy ku konvenčným materiálom sa naozaj uchytia,” tvrdí Martina.
4Vyhnite sa hliníkovým plechovkám a nerecyklovateľným materiálom
Odpoveď na otázku, ktoré materiály majú negatívny dosah na životné prostredie je jasná. „Odporúčam vyhnúť sa produktom z materiálov, ktoré sa v súčasnosti recyklujú ťažko alebo sa vôbec nerecyklujú. Sú to hlavne kompozitné materiály, teda také, ktorých vrstvy sa od seba nedajú ľahko oddeliť. Príkladom je klasický papierový pohár, ktorý je vždy potiahnutý tenkou vrstvou plastu, aby sa v ňom udržala tekutina. Produkty z takýchto materiálov väčšinou končia na skládke alebo v spaľovni,” hovorí Martina.
Úplne sa nedá spoľahnúť ani na to, že produkt je označený ako recyklovateľný. „Samotný materiál sa môže považovať za recyklovateľný, no spôsob, akým je daný produkt navrhnutý a vyrobený, recykláciu umožňovať nemusí. To spôsobí, že použitý materiál už nedostane druhý život a skončí na skládke alebo v spaľovni,” dodáva.
Ľudia by mali obmedziť aj spotrebu hliníka, z ktorého sa vyrábajú napríklad nápojové plechovky. „Síce sa hliník dá dobre recyklovať, no ťažba bauxitu na jeho výrobu extrémne poškodzuje životné prostredie,” ozrejmuje.
5Nákupné tašky používajte opakovane, nezáleží na tom, z čoho sú
Plastová, papierová alebo plátenná taška? Aj na túto voľbu sa treba pozrieť zoširoka.
Plastové tašky sú problém, keď doslúžia. „Pre nezodpovedné konanie ľudí sa vo veľkom vyskytujú vo voľnej prírode. Na druhej strane, ich výroba je nenáročná na energiu a vodu. Mnohí ľudia plastové tašky používajú opakovane, čím znižujú ich negatívny dosah na životné prostredie,” vysvetľuje Martina Ľuptáková.
Svetlú aj temnú stránku majú aj papierové tašky: „Papierové tašky sú síce z obnoviteľných zdrojov a dajú sa dobre recyklovať, ale na ich výrobu a recykláciu sa použije významne väčšie množstvo vody aj energie v porovnaní s plastovými. Okrem iného, používatelia ich nezvyknú využiť toľkokrát ako plastové, lebo majú obmedzené použitie,” približuje.
„Textilné tašky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, no najbežnejšie ‚plátenky‘ sú z konvenčnej bavlny. Na jej pestovanie sa spotrebúva veľké množstvo pesticídov a vody. Ideálne je preto zaobstarať si tašku ušitú z látky, ktorá by inak skončila v odpade. Pri dobrej starostlivosti vydrží aj niekoľko rokov,” hovorí.
Dilema, akú tašku vziať do obchodu sa dá vyriešiť ľahko. „Najviac udržateľné je používať všetky tašky tak dlho, ako sa dá, nezbierať tašky, ktoré poriadne nevynosíte,” dodáva Martina.
6Používajte radšej lokálne produkty než udržateľné verzie z Ázie
Čím viac sa človek zaoberá zložením a pôvodom materiálov, tým viac otázok sa mu otvára. Stačí však, ak si človek na začiatok osvojí jednoduché zvyky.
„Platí zásada, vyhýbať sa jednorazovým veciam, nekupovať zbytočnosti, ale len potrebné veci a s nadčasovým dizajnom. Také, ktoré dlho vydržia a dajú sa opravovať. Tiež kupovať lokálne produkty, používať lokálne materiály. Odporúčam tiež vyhnúť sa ‚udržateľným‘ alternatívam, ktoré musia precestovať pol sveta, aby vám poslúžili napríklad ako jednorazový tanier na jedlo,” radí Martina Ľuptáková.
V budúcnosti by mohol nastať aj návrat k tradičným materiálom. „V poslednom čase počuť napríklad o renesancii technického konope (konopa siata), ktoré má všakovaké využitie v rôznych odvetviach priemyslu. Na našom území sa pestovalo dlhodobo a možno príde jeho veľký návrat,” dodáva.
Ďalšie články z vydania Ako žiť udržateľne
Odborné informácie poskytla Martina Ľuptáková
Martina Ľuptáková pochádza z Banskej Bystrice, o ekologické témy sa začala hlbšie zaujímať počas štúdia produktového dizajnu, kde si uvedomila, ako zle sa výrobky navrhujú a koľko zbytočného odpadu ľudia produkujú. Rozhodla sa tejto téme venovať naplno, pracovala pre značku CURAPROX, kde pracovala na ekologickom programe Ekovír. Pracuje v Inštitúte cirkulárnej ekonomiky na rôznych konceptoch a projektoch týkajúcich sa odpadového a obehového hospodárstva.