Vyčistím si zuby a aby bol môj dych svieži a zuby ešte čistejšie, použijem ústnu vodu. S touto predstavou pristupujú k starostlivosti o ústne zdravie mnohí. Ústna voda však problém nepríjemného dychu nevyrieši, maximálne ho na chvíľu prekryje. Ako sa vyznať v ústnych vodách, kedy a či vôbec ich používať, vysvetlil zubný lekár Pavol Andel.

Úlohou ústnych vôd nie je zabiť všetky baktérie

Podľa zubného lekára väčšina ľudí nechápe, na čo ústna voda slúži. „Sú dva typy ústnych vôd. Terapeutická ústna voda, ktorá má liečivý účinok, a kozmetická ústna voda, ktorá iba mení chuť,“ vysvetľuje Andel.

Bežne sa stretávame s reklamou na kozmetické ústne vody, o tých terapeutických sa však až tak veľmi nehovorí. „Terapeutická voda slúži na to, aby lekár pred určitým špecifickým zákrokom, ako sú extrakcie či implantácie, pomocou chemických látok zabezpečil hojenie rany bez toho, aby sa infikovala. Tieto chemické látky sa používajú len krátkodobo. Snažíme sa tak ovplyvniť hojenie. Uvedomujeme si, že chemické látky, ktoré nie sú pre telo úplne prospešné, urobia za krátky čas viac dobrého ako zlého. A preto ich krátku chvíľu, napríklad pár dní, tolerujeme,“ hovorí o využití terapeutických vôd stomatológ.

Úlohou ústnych vôd nie je vyzabíjať všetky baktérie. „Ich krátkodobým používaním chceme znížiť množstvo baktérií tak, aby ich množstvo bolo pre telo prijateľné, pretože baktérie sú pre zdravie ústnej dutiny potrebné. Potrebujeme ich dostať naspäť do rovnováhy. Na to slúžia terapeutické ústne vody, kozmetické s tým nespravia vôbec nič,“ vysvetľuje Andel.

Ústna voda zápach nevyrieši, potvrdí to jednoduchý test

V každodennej starostlivosti o ústne zdravie je veľa ľudí zvyknutých používať práve spomínané kozmetické ústne vody. „Neterapeutické alebo kozmetické ústne vody sa používajú na prekrytie zápachu, nie však na jeho odstránenie. Je to podobné, ako keby sme sa po cvičení v posilňovni neosprchovali, ale prekryli zápach potu sprejom,“ vysvetľuje zubný lekár.

Svoj dych si môžete jednoducho otestovať, ideálne dvadsať minút po použití ústnej vody. „Zoberiete si medzizubnú kefku, zavediete si ju optimálne medzi spodnú šestku a sedmičku, vyberiete a ovoniate. Tak zistíte, že efekt ústnej vody bol naozaj len dezodoračný a že medzi zuby sa voda vôbec nedostala,“ radí Pavol Andel.

Ak chcete mať svieži voňavý dych, stačí urobiť dve veci. Zubný lekár Pavol Andel radí, ako na to. „Zoberte si škrabku na jazyk. Nemusíte si čistiť jazyk preto, lebo spôsobuje zubné kazy, ide vyslovene o spoločenské čistenie, aby vám z úst nepáchlo. Potom si zoberte pastu, najlepšie takú, ktorú ste si už predtým vybrali a prečítali si, že vám neškodí, dajte si ju na medzizubnú kefku a postupne si ňou vyčistite všetky medzizubné priestory. Neprekryjete zápach, ale ho odstránite. Vaše zuby ostanú svieže dlhé hodiny.“

Pozor najmä na chémiu, sliznicu poškodzuje alkohol

Či už ide o terapeutické, alebo kozmetické ústne vody, dôležité je vedieť ich zloženie. „Ústne vody môžu obsahovať veľa nebezpečných látok. Často je to práve sodium lauryl sulfát (SLS) alebo alkoholové zložky. Alkohol a SLS traumatizujú miesta so zápalom či miesta po zákroku a navyše vysúšajú sliznicu. Je potvrdené, že najviac nádorov v ústach majú ľudia, ktorí majú problém s alkoholom. Chronické vyplachovanie úst alkoholom vedie k poškodzovaniu sliznice a mnoho ústnych vôd alkoholovú zložku obsahuje. V zložení ju nájdete pomerne jednoducho − má príponu -ol − etanol, metanol a podobne,“ vysvetľuje zubný lekár.

O Pavlovi Andelovi

K štúdiu stomatológie ho inšpiroval otec Pavol Andel st., ktorý je tiež zubným lekárom. Pavol Andel ml. je spoluzakladateľom zubného centra Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Je špecialistom v ortodoncii, prednáša na podujatiach doma i v zahraničí a spolupracuje s lekárskymi fakultami. Je predsedom občianskeho združenia Zdravé ďasná, ktoré je zodpovedné za preventívny program pre deti Dental Alarm. Edukáciu má na starosti aj v CURAPROX Slovensko.