Hoci výrobky CURAPROX používa už niekoľko rokov, precíznemu a správnemu čisteniu zubov sa naučila len pred dvoma rokmi, keď začala pre značku pracovať. Kedysi bolo pre ňu čistenie zubov povinnosťou, dnes si starostlivosť o ústnu hygienu užíva. O zdravých zuboch, ekologických vychytávkach aj o obľúbených kúpeľňových rituáloch sme sa rozprávali s Michaelou Koklesovou, ktorá sa v CURAPROX stará o vzdelávanie a osvetu v rámci ekológie a ústneho zdravia.

Čo o ženách prezradí ich kúpeľňa

Chvíle strávené v kúpeľni znamenajú pre každú ženu niečo iné. V rubrike V kúpeľni vám prinášame rozhovory so ženami o ich každodenných zvykoch spojených so zdravím a krásou a možnosť nahliadnuť do ich osobného priestoru. Inšpirujte sa ich tipmi, ako z času stráveného v kúpeľni urobiť príjemný čas pre seba.

Na návšteve u Michaely Koklesovej sme sa rozprávali o každodenných rituáloch spojených s ústnym zdravím, o ekológii v kúpeľni aj o niekedy náročnom výbere vhodnej kozmetiky. Navštívili sme ju v priestrannom byte v centre Bratislave, kde už dva roky býva v podnájme.

Miška pracuje v CURAPROX od roku 2017. Začínala ako marketingová koordinátorka ekologických projektov, pričom pomáhala s rozbehom zberu kefiek či s projektom EkoAlarm. Dnes sa stará aj o osvetové projekty, ktoré majú za cieľ vzdelávať o ústnom zdraví mladú generáciu. „Sú to projekty Dental Alarm a Brusher, v ktorých študenti zubného lekárstva učia deti a mladých ľudí, ako si majú správne čistiť zuby a prečo je to pre ich zdravie dôležité. Dental Alarm funguje v materských a základných školách už trinásť rokov, pričom za ten čas sa nám podarilo ,vyškoliť‘ viac ako 110 000 detí po celom Slovensku. Teším sa, že môžem byť súčasťou týchto projektov a prispieť k nim svojou troškou,“ približuje Michaela.

Značku CURAPROX Michaela obľubovala už dávno predtým, ako sa stala súčasťou jej práce. „Vždy som bola veľký fanúšik CURAPROX a teraz som, samozrejme, ešte väčší! Vlastne si nepamätám obdobie, keď som CURAPROX produkty nepoužívala,“ smeje sa.

Namiesto parfumov esenciálne oleje

Preplnené poličky plné krémov či parfumov by sme u Mišky hľadali márne. „Mám jeden jediný krém na tvár, ktorý však používam len v zime, pretože v lete krém nepotrebujem. Inak sa snažím vyhýbať nakupovaniu kozmetiky, pretože sa málokedy trafím do toho, čo mojej pleti sedí. Nehovoriac o peniažkoch, ktorých mi je potom ľúto. Keď už však nájdem to pravé, produkt používam naozaj dlhodobo a k značke som veľmi lojálna,“ vysvetľuje svoj prístup.

Alternatívu, ktorá jej vyhovuje, našla aj pri vôňach. „Namiesto parfumu používam kvalitné esenciálne oleje, ktoré si nanášam priamo na pokožku. Voňajú mi inak ako syntetické vône, oveľa plnšie a intenzívnejšie” hovorí. „Využívam ich napríklad aj pri praní, keď pár kvapiek pridám priamo do pracieho gélu. Napríklad citrónový olej je super na škvrny alebo zašednutú bielizeň,“ radí Miška.

Rýchle rána v kúpeľni

Michaela priznáva, že celkovo v kúpeľni trávi málo času. „Nemaľujem sa, maximálne si nanesiem maskaru. Ráno v kúpeľni trávim dvadsať minút aj so sprchou a umytím zubov.“

Umývanie zubov však pre Mišku neznamená len rýchle dvojminútové čistenie. „Okrem klasickej kefky si už neviem predstaviť život bez medzizubky či single kefky! Keďže nemám úplne rovný chrup, bez single kefky by som bola stratená. Vyčistím si ňou aj moje najzákernejšie miesta v ústach,“ hovorí o každodenných zvykoch.

Hydrosonická kefka na každý deň, klasická kefka na cesty

Hoci Michaela používa CURAPROX produkty už niekoľko rokov, posledné mesiace nahradila klasickú kefku hydrosonická kefka, ktorú si obľúbila aj vďaka vymeniteľnej single hlavičke.

„Najprv som hydrosonickú kefku kúpila maminke na Vianoce. Doteraz bola zvyknutá na rotačné kefky, ktoré neboli k jej ďasnám šetrné, preto som pre ňu chcela niečo lepšie. Bola z nej taká nadšená, že som ju zo zvedavosti skúsila aj ja a tiež som jej podľahla. Klasiku si však stále beriem na cesty,“ smeje sa.

Rýchle rána v kúpeľni kompenzuje večer. „Večerná starostlivosť o zuby je pre mňa večerným rituálom sebalásky. Až vďaka práci v CURAPROX som sa naučila správnu techniku čistenia a pre mňa úplne novú a zásadnú informáciu – čistý zub sa jednoducho nepokazí. Ak to preženiem do úplného extrému, tak aj keby sme jedli len samé sladkosti, ale zuby si vždy dôkladne vyčistili, kazy by nám nemali prečo vzniknúť,“ vysvetľuje.

„Z pást používam najmä naše BE YOU. Baví ma ich dlhá sviežosť a variabilita chutí. Momentálne mi najviac chutí oranžová Pure Happiness s príchuťou marhule a broskyne, ale už som mala aj obdobie Challengera, ktorý v sebe kombinuje gin s hurmikaki,“ dodáva Miška.

Domáci sprchovací gél od mamy či prírodná špongia z cukety

Pri nákupoch produktov sa snaží myslieť ekologicky. „Pravidelne používame ekologickú drogériu, ale napríklad tuhé šampóny mi veľmi nevyhovujú. Mám husté vlasy a necítim sa s tým komfortne. Na vlasy používam šampón z jedného ekologického obchodu vo Viedni, ktorý používam dookola. Niektoré veci mi vyrába aj maminka, napríklad parádny sprchovací gél alebo telový krém,“ hovorí Miška. Pri výbere kozmetiky sa riadi zložením, zámerne sa vyhýba najmä penidlu SLS či parabénom a silikónom, ktoré vysušujú a dráždia pokožku.

K najobľúbenejším ekovychytávkam patrí prírodná špongia. „Lufa je skvelá vec! Ide o vysušenú subtropickú cuketu, ktorú si kupujem vcelku a potom ju nastrihám podľa aktuálnej potreby. Pri kontakte s vodou sa napučí a príjemne zmäkne, takže sa dá použiť na super peeling, ale aj v kuchyni pri umývaní riadu,“ odporúča.

Snahu o zero waste prístup Michaela aplikovala aj na žiletky, no priznáva, že v tomto prípade to je skôr zložitejšia alternatíva a vyžaduje si väčšiu trpezlivosť. „Snažím sa nepoužívať jednorazové žiletky. Mám klasickú žiletku, no musím s ňou byť opatrnejšia aj jemnejšia, lebo sa s ňou dá ľahko poraniť. Ide to ťažko, ale raz sa to naučím!“ smeje sa.

K nákupu kozmetiky pristupuje racionálne. Zodpovedné nákupy berie skôr ako samozrejmosť. „Baví ma starať sa nielen o to, čo jem, pijem, ale aj o to, čo si dávam na seba, na kožu či vlasy. Vyhľadávam zodpovedné značky, a keď ich nájdem, rada pri nich zostávam. To je jediné. Potrpím si na dobre a kvalitne spracované veci. A hlavne nemám rada nakupovanie. Najradšej by som bola, keby sa všetko v kúpeľni dopĺňalo samo,“ dodáva s úsmevom.

O Michaele Koklesovej

V CURAPROX pracuje ako marketingová koordinátorka. Na starosti má projekt EkoAlarm a osvetové projekty Dental Alarm a Brusher, ktoré majú za cieľ vzdelávať o ústnom zdraví mladú generáciu. Rada cestuje, fotí, zaujíma sa o naturálne vína a spoluorganizuje vínny pop up Humbuk.