Častým dôvodom, prečo ľudia siahajú po ústnej vode, je nepríjemný zápach z úst. Ten je však len dôsledkom vážnejších problémov, ktoré treba liečiť, nie len maskovať. Odborníci z CURAPROX Smile shopu v Prievidzi vysvetlili, aké účinky má nový rad antibakteriálnych prípravkov v starostlivosti o ústne zdravie.

O rade prípravkov Perio Plus+ sme sa v Smile shope v OC Korzo v Prievidzi rozprávali s Richardom Sobotom a Ľubošom Sobotom.

Rýchlejšie hojenie po chirurgických zákrokoch

Ak vám robia problémy vzniknuté zápaly, infekcie, afty alebo len chcete posilniť prevenciu, nový antibakteriálny rad produktov je určený práve pre vás. Netreba však zabúdať, že základom starostlivosti o zuby je mechanické čistenie. „Spolu so správnou technikou čistenia zubov a s používaním správnych pomôcok, ktorými sú mäkká kefka, medzizubná kefka a single kefka, vám nové antibakteriálne produkty pomôžu zabojovať proti krvácajúcim ďasnám, parodontitíde či pri hojení po zákrokoch v ústach,“ vysvetľuje Ľuboš Sobota.

Vybrať si môžete z viacerých produktov v rôznej koncentrácii a v rôznych formách. Dôležité je ako prvé definovať problém a rozhodnúť sa, či vám viac vyhovuje ústna voda, zubná pasta alebo protizápalový gél. „Pri fixných strojčekoch, keď je čistenie komplikovanejšie a povlak sa usádza na zle dostupných miesta v okolí strojčeka, radíme použiť ústnu vodu Perio Plus+ Balance, ktorá kompenzuje nedokonalosti v mechanickom čistení,“ radí Richard Sobota.

Antibakteriálne ústne vody oceníte aj po chirurgickom zákroku. „Vytrhnutie zuba a zavádzanie implantátov je veľmi bolestivé, preto je čistenie v tomto období obmedzené. Použitím ústnej vody zamedzíme vzniku baktérií a rana sa tak hojí rýchlejšie a účinnejšie,“ dodáva Richard Sobota.

Príjemná citrónová chuť a zloženie bez alkoholu

Pri každom produkte je dôležité vedieť, ktoré látky obsahuje. „Produkty Perio Plus+ obsahujú látku chlórhexidín, ktorý je v stomatológií najosvedčenejšou antibakteriálnou látkou. V našich ústach reguluje množstvo baktérií, ktoré zapríčiňujú vznik zubných kazov alebo parodontitídu,“ hovorí Richard.

Veľkým plusom je, že produkty neobsahujú alkohol, ktorý dráždi mäkké tkanivá a problémové miesta. Antibakteriálnu ochranu vám okrem chlórhexidínu zabezpečí novinka v zložení, ktorou je prírodná látka CITROX. „Ide o komplex flavonoidov a ovocných kyselín, ktorý sa získava z pomarančovníka horkého. Pôsobí proti baktériám, hubám, vírusom a plesniam. Ovocné kyseliny rozpúšťajú bakteriálny povlak a posilňujú účinok liečivých látok. Vďaka vyššej účinnosti odporúčame ľuďom používať antibakteriálne produkty kratšie ako bežné chlórhexidínové ústne vody,“ vysvetľuje Ľuboš. CITROX dodáva ústnym vodám aj príjemnú citrusovú chuť.

Účinky bez nebezpečnej chémie

Niektoré produkty z radu Perio Plus+ obsahujú aj kyselinu hyalurónovú. Priaznivo pomáha pri tvorbe nových buniek a ciev. „Regeneruje mäkké tkanivá, pretože ranu zvlhčuje. Ideálna je pre tých, ktorí absolvovali chirurgický zákrok alebo im trhali zub, keďže pomáha rýchlejšiemu a bezproblémovému hojeniu rany,“ dopĺňa Richard.

Okrem ústnych vôd môžete siahnuť po protizápalovom géli a zubnej paste. „Maximálny čas používania zubnej pasty je však jeden mesiac. To znamená, že táto zubná pasta by sa mala použiť len vtedy, keď má pacient nejaký problém,“ vysvetľuje Ľuboš.

Na každý problém iný typ ústnej vody

Ústne vody Perio Plus+ sú terapeutické prípravky, ktoré pomáhajú riešiť rôzne problémy, no vzhľadom na zloženie by sa rozhodne nemali používať dlhodobo či v čase, keď máte ústa a zuby v poriadku.

Perio Plus+ Balance pomáha pacientom so zvýšeným rizikom ochorení ústnej dutiny, ako aj pacientom s obmedzenou motorickou zručnosťou. „Táto ústna voda je navrhnutá na dlhodobú starostlivosť o ústnu dutinu, chráni zuby pred kazmi a parodontitídou. Používať by sme ju mali maximálne 6 mesiacov,“ vysvetľuje Richard.

Ak ste absolvovali chirurgický zákrok, siahnite po ústnej vode Perio Plus+ Regenerate. „Obsahuje chlórhexidín a kyselinu hyalurónovú. Kombinácia týchto látok efektívne regeneruje tkanivo a zlepšuje pooperačné výsledky,“ dopĺňa Ľuboš. Pomáha aj skracovať čas hojenia, no odborníci odporúčajú používať ju maximálne jeden mesiac.

Ďalšia ústna voda Perio+ Protect obsahuje o niečo nižšiu koncentráciu chlórhexidínu, preto je ideálna na dlhšie použitie na ochranu proti širokému spektru ochorení ústnej dutiny  vrátane zápalu ďasien a parodontitídy.

S najvyššou koncentráciou chlórhexidínu poskytuje Perio Plus+ Forte výnimočnú antibakteriálnu ochranu proti ústnym baktériám a predchádza tvorbe a hromadeniu povlaku. Táto ústna voda je ideálna na krátkodobé použitie, pred zákrokmi v ústnej dutine aj po nich. Maximálny čas používania je sedem dní.

Na svieži dych stačí medzizubná kefka a škrabka na jazyk

Odborníci zdôrazňujú, že ústna voda by nemala byť súčasťou bežnej starostlivosti o naše ústa. „Po vode siahame v prípadoch, že mechanické čistenie nie je možné, napríklad po vytrhnutí zuba alebo na liečbu zápalov či infekcií,“ dodáva Ľuboš.

Mnoho ľudí sa na Richarda a Ľuboša obracia s otázkou, ktorá ústna voda je najúčinnejšia na svieži dych. „Vo všetkých prípadoch zákazníkom odporúčam, že na svieži dych stačí poriadne čistenie, medzizubná kefka a škrabka na jazyk,“ hovorí Richard.

O Ľubošovi Sobotovi a Richardovi Sobotovi

Richard a Ľuboš pracujú v spoločnosti CURAPROX takmer tri roky. Rišo momentálne pôsobí  na pozícií vedúceho stánku v OC Korzo v Prievidzi. Ľuboš pracuje ako brigádnik popri štúdiu na vysokej škole. Oboch môžete stretnúť v Smile shope v OC Korzo a vypýtať si od nich odborné rady týkajúce sa starostlivosti o vašu ústnu hygienu.