Výchova dieťaťa prináša pre rodičov radosť aj výzvy. O to náročnejšie je venovať sa dieťaťu naplno, ak je na to človek sám. Simona Duhárová porozprávala, aké je byť slobodnou mamou, venovať sa synovi, pracovať, no zároveň si nájsť čas aj na seba či dovolenky vo dvojici.

Simona žije so svojím synom Teom v Piešťanoch. V júni bude mať Teo štyri roky, no od jeho dvoch rokov žijú spolu sami. O tom, čo všetko život slobodnej mamy prináša, píše Simona na blogu Happy Single Mom.

Na začiatku bol strach o stratu slobody

Tehotenstvo neplánovala. Zistenie, že čaká dieťa, bolo na začiatku skôr prekvapením. „Teo bol úplne prvé dieťa, ktoré som v živote držala. Myslím, že to hovorí za všetko,“ vysvetľuje s úsmevom Simona. „Bála som sa skôr o stratu slobody, nikdy mi vyslovene nenapadlo, ako to budem zvládať. O rodičovstve som však mala skreslené predstavy. Často hovorím, že keď som to zvládla ja, zvládne to každý,“ dodáva.

Hoci žije so synom sama, pomáhajú obe babičky aj otec. „Nedá sa povedať, že ho vychovávam úplne sama, pretože má aj tatina, s ktorým síce spolu nežijeme, ale k výchove prispieva tiež,“ vysvetľuje Simona. „Najťažšie pre mňa je nemať sa s kým podeliť o bežné radosti a starosti, ktoré s výchovou dieťaťa súvisia. Samozrejme, náročné je byť aj samoživiteľkou,“ hovorí.

Popri výchove stíha cvičenie aj čas s kamarátkami

Cez týždeň je Simona v práci a Teo v škôlke, spoločný čas si užívajú najmä poobede a večer. „Teuško chodí veľmi rád do škôlky. Po práci chodíme spolu na ihriská, v lete na zmrzlinu či kúpalisko a v zime do detských herní,“ opisuje bežné dni.

„Som veľmi aktívny človek a doma neobsedím. S Teuškom rada chodím na ihriská, prechádzky, výlety a doma mu veľa čítam. Priznám sa, že hranie s autíčkami ma veľmi nebaví,“ hovorí Simona.

„Ja som veľmi aktívny človek a doma veľmi neobsedím. S Teuškom rada chodím na ihriská, prechádzky, výlety a doma mu veľa čítam. Priznám sa, že hranie s autíčkami ma veľmi nebaví,“ hovorí Simona.

Synovi sa venuje naplno, no snaží sa nájsť si cez týždeň aj čas pre seba. „Trikrát týždenne cvičím crossfit, v zime chodím na lyže a v lete na korčule. Keďže mám aspoň jeden víkend v mesiaci bez Tea, stíham aj dámske jazdy s kamarátkami. S Teovým otcom vychádzame dobre a ak si chcem spraviť nejaký program, väčšinou mi vyjde v ústrety. Vždy som vďačná, keď ho aj okúpe, dá mu večeru a ja prídem už k ,hotovému‘,“ približuje.

Veľkou záľubou Simony a jej syna je cestovanie. „Naše dovolenky vo dvojici úplne zbožňujem. Cestovanie ma robí veľmi šťastnou a pravdepodobne sa to prenáša aj na Teuška, lebo na našich cestách je vždy poslušnejší ako doma,“ hovorí o synčekovi, s ktorým stihla navštíviť Paríž, Madrid, Benátky, Egypt či Sardíniu.

„Teuško je zvyknutý na cestovanie odmalička. Rada cestujem na vlastnú päsť, čo však nie je pre každého. Som presvedčená, že ak je rodič v pohode, bude v pohode aj dieťa,“ vysvetľuje svoj pohľad.

Občas chýba niekto, s kým by si po ťažkom dni podelila úlohy

Ako slobodná mama inšpiruje s výchovou syna mnohé matky, no aj Simona zažíva situácie, v ktorých partner chýba. „Hovorí sa, že vo dvojici sa to ťahá lepšie, a myslím si, že pri výchove detí to platí dvojnásobne. Keď sú na to dvaja, je to ľahšie. Po celom dni som často veľmi unavená a nie je tam nikto, s kým by som si podelila úlohy. Takže, keď uspím Teuška, čaká ma ďalšia šichta v domácnosti. Tiež nie som veľmi prísna a priznám sa, že Teuškovi by sa niekedy zišla pevnejšia ruka,“ hovorí.

Na to, prečo nežijú s otcom, sa syn ešte nepýta. „Teuško si spoločné bývanie veľmi nepamätá, takže sa možno raz spýtal, prečo u nás tatinko nespinká. Povedala som mu, že tatinko má svoj byt a my svoj a bolo vybavené. Podobné otázky ma však pravdepodobne čakajú v budúcnosti,“ dodáva.

Spokojná mama, spokojné dieťa

Tému slobodného rodičovstva otvára aj na svojom blogu, a tak prichádzajú reakcie aj od iných mám. „Často si ženy chodia ku mne po rady, ako to zvládať, a tiež mi píšu, že som im inšpiráciou najmä v pozitívnom prístupe k životu,“ hovorí Simona.

Rady o tom, ako dieťa vychovávať správne, druhým nedáva. „Výchova je podľa mňa náročná. V súčasnosti v nej existuje mnoho prístupov a či ju zvládam dobre, ukáže budúcnosť. Riadim sa však heslom Spokojná mama, spokojné dieťa. Myslím, že mamičky by sa nemali báť byť občas sebecké a dopriať si čas len pre seba, prospeje to im aj dieťatku,“ dodáva Simona Duhárová.

O Simone Duhárovej

Pochádza z Piešťan, kde aj momentálne žije so svojím synom. Vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Pracuje v oblasti marketingu a sociálnych sietí. Baví ju cestovanie, šport, milí ľudia a predovšetkým jej syn Teo. Hovorí plynule po taliansky a jej vysnívanou krajinou je Taliansko.