Spomienka na pekný letný zážitok nás vie posilniť na dlhšie obdobie a dodá nám energiu aj počas náročnejších dní. Za netradičnými aktivitami či miestami nemusíte cestovať ďaleko, na Slovensku vzniká čoraz viac zaujímavých iniciatív. V Poloninách vás naučia variť lokálne jedlá, na Orave spoznáte atmosféru rodinného ranča.

1Strávte víkend v maringotke na oravskom ranči

Na oravskom ranči Na okraji toho môžete zažiť naozaj veľa. Na svoje si prídu najmä milovníci zvierat a prírody. Mladá rodina ponúka návštevníkom jazdu na koni, hranie sa s kozliatkami, ale i pekné ubytovanie v útulnom domčeku alebo v maringotke. 

Ak vás láka jazda na koni, dobrou správou je, že vôbec nemusíte byť skúsený jazdec. Naučíte sa základy v jazdeckej škole a potom môžete ísť smelo na dlhší výlet po hrebeňoch Oravy. Ak váhate, či je to pre vás to pravé, zachytenú atmosféru ranča spoznáte najlepšie cez Instagram.

2Staňte sa včelárom na jeden deň alebo navždy 

Vôňu medu a bzukot včiel nájdete v krásnej prírode v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou. Organizácia Včelí kRaj ponúka nahliadnuť do tajomstva včelárstva. Ak chcete lepšie spoznať toto remeslo, v ponuke sú dva typy kurzov − kratší kurz Jeden deň včelárom alebo dvojdňový včelársky kurz. Ochranný odev vám požičajú na mieste. Program kurzu Jeden deň včelárom trvá približne dve hodiny a je vhodný najmä pre zvedavcov a rodiny, ktorých zaujíma život včiel a ako vzniká med. Súčasťou je i ochutnávka rôznych druhov medu.


Pokiaľ zvažujete založenie vlastnej včelnice, vhodnejší bude pre vás skôr dvojdňový kurz. Dozviete sa teoretické informácie o biológii včiel, ale aj praktické, napríklad aký je potrebný finančný rozpočet pri začiatkoch včelárstva.

3Spoznajte históriu Poľany 

Na webovom portáli Za horami, za dolami nájdete veľa tipov na výlet v Banskobystrickom kraji. Jedným z nich je turistika s výkladom o histórii života v okolí Poľany. Program zaujme aj tých, ktorí majú blízko k etnológii a etnobotanike. Prechádzka je vhodná pre skúsenejších turistov, trvá šesť až sedem hodín a jej dĺžka je 19,5 kilometra.

Exkurzia sa začína v meste Detva, kde sa návštevníci dozvedia o živote v meste v 17. storočí. Trasa pokračuje smerom na hradisko Kaľamárka. Počas cesty smerom na Poľanu sa dozviete viac o tamojších hubách a rastlinách. Cesta plná výhľadov pokračuje popri skalnatých útvaroch a vaše putovanie zakončíte na Kalvárií.

4Naučte sa variť rusínske trhané pirohy

Národný park Poloniny na východe Slovenska je známy svojou divokou prírodou, dobrou viditeľnosťou mliečnej dráhy a rusínskou kultúrou. Kraj môžete lepšie spoznať aj vďaka webovej stránke Objavte Poloniny, kde nájdete praktické informácie a tipy na zážitky.

Jednou z možností, ako doslova ochutnať miestnu kultúru, je kurz výroby trených pirohov. Ide o špecialitu obce Nová Sedlica, ktorá je týmto jedlom známa. Kurz absolvujete v domácej kuchyni u Marky a zúčastniť sa na ňom môže celá rodina. Okrem chutného jedla sa naučíte aj základy rusínskeho nárečia a čo-to aj o živote v obci.

5Objavte saunovanie v prírode

Malá dedinka Dúbravica neďaleko Banskej Bystrice je domovom kultúrneho priestoru Periférne centrum. Centrum pravidelne organizuje pre verejnosť rôzne podujatia, preto odporúčame sledovať aj ich facebookovú stránku. V okolí centra a v samotnej dedine nájdete veľa umeleckých inštalácií, detské ihrisko a záhradu s amfiteátrom.

Okrem umenia tu nájdete i fotogenickú verejnú saunu. Drevenú saunu navrhlo pražské architektonické štúdio H3T architekti a pôsobí ako šperk v krajine. V prevádzke je do júna od polovice septembra a je možné si ju rezervovať prostredníctvom online rezervačného systému.

6Kempujte vo viniciach či humnách 

Ak ste si vždy chceli vyskúšať kempovanie, ale nevedeli ste, kde začať, projekt Humnokemp môže byť práve pre vás. Ponúka desiatky možností kempovania na súkromných pozemkoch po celom Slovensku. Ideálny je najmä pre tých, ktorí vyhľadávajú dobrodružstvo, ale na druhej strane radšej uprednostnia ticho a pokoj pred preplnenými kempami.

Najväčšou výhodou je, že každé miesto ponúka aj lokálny zážitok. Môžete tak spojiť kempovanie vo viniciach s ochutnávkou vín alebo si vyskúšať výrobu syrov na rodinných farmách. 

7Vyskúšajte splaviť Malý Dunaj 

Malý Dunaj sa nachádza na juhu Slovenska v blízkosti Bratislavy. Táto rieka ponúka veľmi mierny prúd, ktorý je vhodný pre začiatočníkov i rodiny s deťmi, ktoré majú chuť začať splavovať. Pri Malom Dunaji sa nachádza bohatá fauna i flóra, na brehu uvidíte veľa rybárov. V jeho okolí sa nachádza veľa menších rodinných firiem (napr. CanoeTrips.sk), ktoré ponúkajú požičanie kanoe a príslušenstva. Odporúčame zobrať si pevné sandále, opaľovací krém a pokrývku hlavy.

Jedna z najkrajších trás je z obce Tomášov do Jelky pri starom drevenom vodnom mlyne. Zažijete príjemnú vodácku atmosféru a stretnete viacerých kanoistov. Nachádza sa tu viacero pohostinstiev a reštaurácií. Podvečer, pri západe slnka, len umocníte svoje letné dobrodružstvo.